در تالار هنر اصفهان برگزار شد:

«گوله نمک» جشنواره ای با عوامل«قند پهلو»

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره شعر طنز شهروندی «گوله نمک» به همت شهرداری اصفهان، سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری و کمیته فرهنگ شهروندی با حضور شاعران برتر کشور و مسوولان در روزهای شانزدهم، هفدهم و هیجدهم اردیبهشت ماه در تالار هنر برگزار شد.

به گزارش هنرنا؛ «گوله نمک» جشنواره ای است که در اکثر شهرهای کشور برگزار می شود و این بار به اصفهان آمده است تا در نوع خود بی نظیر باشد. جشنواره ای که مردم طناز اصفهانی را به تالار هنر کشاند تا عوامل قند پهلو را از نزدیک ببینند و با هنر آنها بیشتر آشنا شوند.

گزارش شب اول جشنواره طنز شهروندی برای شما به رشته تحریر درآمده است. شوری و بی نمکی آن با نویسنده گزارش است. ما هر گونه انتقادی را از سوی خوانندگان می پذیریم. حالا با تبسم و تلذذ این مطلب را بخوانید. مطمئن باشید که بی بهره نخواهید بود.

با اینکه شروع برنامه ساعت۸:۳۰ دقیقه بود اما مردم ظناز و مشتاق طنز اصفهان از یک ساعت قبل در پشت درهای تالار هنر ایستاده بودند. باید از روزقبل برای تهیه بلیط این جشنواره به کمیته فرهنگ شهروندی مراجعه می کردی هر چند که بلیط این برنامه رایگان بود اما باید با بلیط وارد می شدی. بسیاری از مردم بلیط نداشتند و در پشت درهای بسته ایستاده بودند.

در که باز شد جمعیت عظیمی از مردم با لبهای خندان وارد سالن شدند.

سمت راست سالن آنها با بسته های خیار و آلوچه و نمک پذیرایی شدند. شوری نمک، ترشی آلوچه و خنکی خیار هنگام تماشای برنامه می چسبید.

جشنواره «گوله نمک» آن هم در اصفهانی که مردمانش لهجه شیرینی دارند در واقع زیره به کرمان بردن است. این جمله را سید رضا رفیع مجری برنامه می گوید. او که در سلسله برنامه های«قند پهلو» اجراهای متفاوت و جذابی داشته است حالا آمده تا در اصفهان نمک شب شعر طنز شهروندی را بیشتر کند. پایین سن برنامه این شعر نوشته شده بود.

« زحق توفیق خدمت خواستم دل گفت پنهانی/ چه توفیقی از این بهتر که خلقی را بخندانی».

بر روی سن چهار میز شیشه ای وجود داشت که تا نصفه در آن نمک ریخته بودند با چهار شماره علامتگذاری شده بود و روبروی آن در سمت چپ میز داوران قرار داشت. البته میز داوران از نمک کمتری برخوردار بود شاید به این دلیل که داوران گاهی اوقات برای نمره دادن بی نمک می شوند.

بالاخره برنامه شروع شد و پس از تلاوت قرآن و اجرای سرود جمهوری اسلامی رفیع با شعری از زنده نام مرحوم «اکبر جمشیدی» صاحب کتاب«شلوغ و پلوغ» اینگونه آغاز کرد.

«ای خدایی که خالق خرسی/ بنده را آفریده ای مرسی» این ابیاتی بود که مجری پس از شعر طنز اصفهانی خواند و مردم را از همان ابتدای برنامه به لبخند زدن دعوت کرد.

« از این دیار که نام خوشش صفاهونس/ سلام ساده به هر کس که اهلی ایرونس/ بیا به این جا و از دور نیگا بوکون و بی بین/ که این جا سر تا سرش ازخَُبی گلستونس»

رفیع گفت:«گوله نمک» در سراسر کشور با حضور شاعران برتر برگزار می شود ولی این بار«گوله نمک» به اصفهان آمده تا فشار خون اصفهانی ها را بالا ببرد.

علی دلیلی صالح از مشهد، علی فردوسی از اصفهان، حسین گلچین از ساری و محسن ناصحی از اصفهان به ترتیب با دعوت مجری پشت میزهای یک تا چهار قرار گرفتند.

سعید بیابانکی از اصفهان و قاسم رفیعا از خراسان رضوی داوران این برنامه بودند. از همان ابتدا بانمکی داوران به خصوص بیابانکی برای حاضران آشکار شد. او از خاطره ها و لطیفه های اصفهانی صحبت کرد و حاضران می خندیدند.

بیابانکی به نمک های درون میزها اشاره کرد و گفت: نمک منطقه حبیب آباد در اصفهان معروف و مرغوب است، حتما این نمک ها را از آنجا آورده اند.

«من آنم که از صفر تا صد صدم/ خلاصش بخوای بچه مشهدم» رفیعا داور خراسان جنوبی با این بیت خودش را معرفی کرد.

این برنامه در چند بخش برگزار شد. در بخش اول مجری برای هر کدام از شاعران تک بیتی از حافظ را انتخاب کرد تا آنها در فرصتی که دارند بقیه اش را با شعر طنز ادامه دهند.

دلیلی صالح:« نیست در شهر نگاری که دل ما ببرد»

« در ترافیک گمانم که نگاران گیرند».

فردوسی:« منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن»

« برای شهره و زهره و زهرا بوییدن/ عروس من رفته گل بچیند آه/ گرفته اند مچش را زمان گل چیدن».

گلچین:« ما آزموه ایم در این شهر بخت خویش»

« آنتن نمی دهد به رویی پشت بام دیش/ باید به ده رویم و بدوشیم باز میش».

ناصحی: «شهری است پر کرشمه و خوبان ز شش جهت».

«هی می کشند سمت من بی فلش جهت/ ای شهروند خوب بغل کن مرا ولی/ اصلا نده به لذت این واکنش جهت».

در پایان این بخش بیابانکی به همه شرکت کنندگان نفری ۲۰ امتیاز داد و رفیعا به جز فردوسی که ۱۹ داد به همه شرکت کنندگان ۲۰ امتیاز داد.

«هوای گز مرا تا اصفهان برد» این تک بیت را رفیع گفت و حاضران فرصت داشتند تا پایان برنامه آن را با تک مصرع یا یک بیت طنز کامل کنند.

پس از آن تصاویری از حقوق شهروندی بر روی پرده نقره ای به نمایش درآمد و شرکت کنندگان اشعاری را در این زمینه با زبان طنز سرودند. در فاصله ای که بین بخش های برنامه وجود داشت بیابانکی و رفیعا با خاطرات و لطیفه های طنز بر لب حاضران خنده می پاشیدند.

اجرای نمایش، پانتومیم و سایه بازی از بخش های دیگر این برنامه بود که پس از آن شرکت کنندگان اشعاری را در این زمینه سرودند. در هر بخش داوران امتیازی برای شاعران در نظر گرفتند. در این نمایش ها شهروند الکترونیک، جداسازی پسماند خشک و تر و اخلاق شهروندی به تصویر کشیده شد.

۵ نفر از حاضران مصراع طنزی که رضا رفیع گفته بود را کامل کردند و قرار شد که مسوولان برنامه هدایایی به رسم یادبود به آنها اهدا کنند.

داوران امتیازها را جمع بندی کردند و در پایان علی فردوسی با ۹۸ امتیاز و محسن ناصحی با ۹۷ امتیاز به عنوان برندگان شب نخست برگزیده شدند. در این برنامه هر شب دو نفر به عنوان برگزیدگان برنامه معرفی می شوند.

پس از پایان برنامه گفت و گویی با محمد جواد شمس آرا مدیر کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان انجام شد.

او گفت: در این جشنواره برای ارتقاء سطح آموزش شهروندی شهروندان از هنر شعر استفاده شده است و برای انتخاب شاعران فراخوانی در سطح شهر ابلاغ شد و ۲۸۰ شاعر اشعار طنز خود را برای این برنامه به کمیته فرهنگ شهروندی ارسال کردند.

شمس آرا ادامه داد: اشعار ارسالی توسط شاعران برتر کشور ناصر فیض، رضا رفیع و سعید بیابانکی داوری شد و ۸ شاعر برای حضور در جشنواره انتخاب شدند و به مرحله نهایی رسیدند.

شمس آرا با بیان اینکه شاعران منتخب از همه نقاط کشور هستند، افزود: ۴ شاعر در شب اول و ۴ شاعر در شب دوم به رقابت پرداختند و در اختتامیه که سومین شب بود، نفرات اول تا هشتم جوایزی دریافت کردند.

مدیر کمیته فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان تصریح کرد: هدایای نفر اول یک میلیون تومان، نفر دوم ۷۰۰ هزار تومان و نفر سوم ۵۰۰ هزار تومان است.

وی از دائمی شدن دبیرخانه جشنواره شعر طنز شهروندی خبر داد و خاطر نشان کرد: اشعار شاعران منتخب در جشنواره در مجموعه ای منتشر می شود.

شمس آرا بیان کرد: اصفهانی ها در حالی که مردمی طنز پرداز هستند اما به سختی می خندند و شایسته است که مردم اصفهان را با هنر تئاتر، شعر و سایه بازی طنز بیشتر آشنا کنیم و به سمت و سوی شهری زیبا با مردمانی پر نشاط گام برداریم.

این جشنواره به پایان رسید و حداکثر حاضران از این برنامه رضایت داشتند. اما در واقع اینگونه جشنواره تا چه حد برای ثبات نشاط و شادمانی در مردم موثر باشد را باید در آینده با برآوردی به آن رسید.

اینگونه برنامه های مقطعی می تواند در شاد کردن مردم موثر باشد اما باید تداوم داشته باشد و به صرف یک بار در سال برگزار کردن جشنواره ای نباید انتظار داشته باشیم که بتوانیم بر روی عدم افسردگی مردم کاری انجام دهیم. در حال حاضر برنامه های طنز از لوازم زندگی ها شده است و اگر طنز و برنامه هایی از این قبیل چاشنی زندگی ها نباشد زندگی توام با مشکلات انسان ها را از پای در می آورد.

برنامه طنزی که سازنده باشد و در آن از نمایش های طنز استفاده شود می تواند در بهبود سطح آگاهی مردم موثر باشد اما به شرط آنکه استمرار داشته باشد.

Go to TOP