گفتگوی هنرنا با موسس انجمن خیریه کودکان بهشت؛

معلولین جسمی حرکتی، در فعالیت های هنری خلاقیت زیادی دارند

چند سالی است که جمعی از خانواده ها و خیرین دور هم جمع شده اند، تا به یکی از هزاران دغدغه بخشی از جامعه، که در خانواده خود دارای معلولین جسمی و حرکتی هستند التیام بخشند.همانهایی که هنرشان ، معلولیت جسمیشان را پوشش داده است. خبرنگار هنرنا، سراغ مادر یکی از این معلولین که از قضا خود موسس یکی از این انجمن های خیریه برای کمک به همنوعان خود است رفته و پای صحبت های ایشان نشسته است.

چند سالی است که جمعی از خانواده ها و خیرین دور هم جمع شده اند، تا به یکی از هزاران دغدغه بخشی از جامعه، که در خانواده خود دارای معلولین جسمی و حرکتی هستند التیام بخشند.همانهایی که هنرشان ، معلولیت جسمیشان را پوشش داده است. خبرنگار هنرنا، سراغ مادر یکی از این معلولین که از قضا خود موسس یکی از این انجمن های خیریه برای کمک به همنوعان خود است رفته و پای صحبت های ایشان نشسته است.
هنرنا- در ابتدا خودتان را معرفی کنید.
به نام خدا – بنفشه خاموشیان هستم که در مجموعه به نام خانم نصر بنده را خطاب می کنند. لیسانس علوم تربیتی و سابقه فعالیت در آموزش و پرورش را دارم. فرزند پسری دارم که دارای بیماری فلج مغزی است. و معلول جسمی و حرکتی می باشد.

هنرنا- مجموعه شما از چه زمانی فعالیت خود را شروع کرده است؟
بنده از موسسین این مرکز هستم. زمانی که پسرم ۶-۷ ساله بودبرای مدرسه رفتنش مشکل داشتیم. بعد از مدتی من مجبور شدم شغل خود را رها کنم و به امورات سجاد بپردازم. برای آموزش فرزندم که اقدام کردم معلوم شد برای کودکان جسمی حرکتی هیچ مجموعه آموزشی وجود ندارد. نهایتا تا پایان سال متوسطه ما هر سال درگیر کلاس درس بودیم.
پس از آن ما یک مکانی را پیدا کردیم و باتفاق پنج نفر دیگر، اولین کلاس جسمی و حرکتی را برگزار کردیم.

هنرنا- در چه سالی شروع به فعالیت کردید؟
انجمن رسما از سال ۷۶ شروع به کار کرده است. اما من از حدود ۲ سال قبل تر از آن، برای فرزند خودم کار را شروع کردم. در سال ۷۶ جمعی از مادران دور هم جمع شدیم. دو نفر از خانم ها در تهران با مجموعه ای آشنا شده بودند که مشکل ما را داشته اند . رفتیم و شعبه آنها شدیم. از انجمن اولیا و مربیان کودکان استثنایی دعوت کردیم و تا سال ۸۳ به عنوان شعبه ادامه فعالیت دادیم. در همان سال ۸۳ مکان کوچکی که متعلق به پدر یکی از بچه ها بود و با تجهیزات کمی آمدیم و مستقل خود مجوزی گرفتیم.

هنرنا- در حال حاضر چه فعالیت هایی دارید؟
در حال حاضر بیش از ۴۰۰ معلول ذهنی و جسمی- حرکتی در مجموعه عضو هستند.و در ابعاد مختلف، خدمات ارائه می دهیم. روزی که شروع کردیم هدفمان تغییر نگرش جامعه نسبت به این گروه بود. جمع شدیم که این تغییر نگرش را در جامعه ایجاد کنیم.
مسئولین نمی دانستند این مجموعه چه کسانی هستند و چه کاری میکنند. با این بحث کارمان را شروع کردیم و خدا را شکر روز به روز گسترده تر شد.
ما نمی توانیم صرفا کار فرهنگی انجام دهیم. چرا که معلولین عزیز و خانواده هاشان هرروز مشکل جدیدی دارند. مشکلاتی نظیر حقوقی ، درمانی، توانبخشی- مشاوره و…
روزانه علاوه بر خدمات عادی مجموعه این موارد بیشترین هزینه را بر دوش مرکز قرار می دهد. امور خیریه، حقوقی، توانمند سازی افراد و خانواده هایشان و جامعه.

هنرنا- منبع درآمد موسسه از کجاست ؟
کلیه خدمات موسسه رایگان است. بزرگترین منبع درآمد خیریه، پرداختی های خیرین و مشارکت های مردمی است. چون بعضی از خانواده ها مستحق هستند. یارانه سالانه بهزیستی و شهرداری هم کمک حال ما هست. هرچند که بسیار ناچیز است. اگر ما بخواهیم آن چیزی که برنامه ریزی کردیم را اجرا کنیم قطعا با کمبود منابع مواجه می شویم. و نمی شود کار را به سرانجام برسانیم. پس بر اساس درآمد هایمان برنامه ریزی می کنیم.

هنرنا- مربیان و پرسنل شما چگونه انتخاب می شوند و با شما همکاری دارند؟
کلاس ها توسط داوطلبین اجرا می شود. آنها دستمزد نمی گیرند.
ما شش ماهه اول سال را کلاس های فوق برنامه برگزار می کنیم. نظیر کلاس های هنری، کامپیوتر و سایر رشته های مرتبط. این مکان ما هم موقوفه مسجد صدرالعلما استکه از اوقاف اجاره کردیم. ولی یک نفر از خیرین مکانی را در اختیار ما قرار داده است که برای توسعه فعالیتمان از آن مکان استفاده کنیم.این بچه ها در فعالیت های هنری خلاقیت عجیبی دارند.
ما برای بچه های زیر بیست سال برنامه ریزی کرده ایم اما آنهایی هم که بیشتر سن دارند و قبلا با مجموعه ارتباط داشته اند ارتباطشان با ما قطع نشده است.
ما در حال آموزش این بچه ها هستیم. آنها را آموزش می دهیم و در مشاغل خانگی و هنری از آنها استفاده می کنیم.

Go to TOP