آسیب شناسی برخی از مسائل اجتماعی در ماه محرم،

دقت کنیم حرمت ماه محرم شکسته نشود!

مجالس ماه محرم فرصتی مناسب برای خودشناسی و امام شناسی است. اما متاسفانه برخی از افراد با ورود به این مجالس نه تنها به سخنان وعاظ توجه نمی کنند بلکه این مجالس را مکانی برای دور هم جمع شدن، گپ زدن و سرگرم شدن با تلفن همراه می دانند.

به گزارش هنرما، مجالس ماه محرم فرصتی مناسب برای خودشناسی و امام شناسی است. اما متاسفانه برخی از افراد با ورود به این مجالس نه تنها به سخنان وعاظ توجه نمی کنند بلکه این مجالس را مکانی برای دور هم جمع شدن، گپ زدن و سرگرم شدن با تلفن همراه می دانند. جوانانی که بدون توجه به فضیلت این ماه برای عزاداری ها و انجام عبادات، گوشه دنجی از حسینیه یا مسجد می نشینند و از گوشی های همراه خود عکس ها و تصاویر را به یکدیگر نشان می دهند و با این کار حرمت عزاداری را می شکنند. این تنها آسیب اجتماعی مراسم های عزاداری نیست، بلکه برخی از مداحان در این مراسم از اشعاری استفاده می کنند که بی ریشه است و ترانه های غربی را در قالب اشعار برای مداحی به کار می برند. خواندن موسیقی های مبتذل و پاپ که دستاوردهای بیگانه به کشور ماست باعث می شود که ریشه به اعتقادات دینی بزند. برخی  مواقع دیده شده است که این مداحان در رسانه ملی نیز با خواندن این اشعار به مدیحه سرایی می پردازند که می تواند بستری برای ترویج فرهنگ غرب در جامعه ایجاد کند.

مسوولان در خواب خرگوشی
هیچ کس صحنه های قیام عاشورا را مشاهده نکرده است و نمی داند در آن واقعیت چه بر امام حسین (ع) و یارانش گذشت، با این ترانه های غربی که مداحان در مجالس مدیحه سرایی می کنند،  عمق حادثه درک نمی شود. گذشته از این ها اجرای اپرای عاشورا با آوازخوانی یک زن در یکی از تالارهای تهران  حرمت شکنی را به وضوح نشان می دهد.متاسفانه بی حرمتی به ساحت مقدس حضرت ابا عبدالله (ع) در برخی از مناطق به گونه های مختلف دیده می شود. مسوولان همچنان در خواب خرگوشی فرو رفته اند و گویی قصد بیدار شدن ندارند.

 عزاداران در عزاداری‌ها برهنه نشوند
با گذشت سی و اندی سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز هیچ نهاد یا سازمانی مسوولیت اداره و هدایت این موضوعات را به عهده نگرفته است. متاسفانه گویی هنوز مداحان ما نمی دانند که جایگاه مداح با خواننده پاپ متفاوت است. این باعث تاسف است که برخی از مداحان مطرح کشوری در میان ضجه هایشان از ترانه های خواننده های قدیمی و جدید استفاده می کنند و آن را به نام حضرت اباعبدالله علیه السلام فریاد می کنند. با ترانه ها مویه و زاری می کنند و خودشان را به در و دیوار می کوبند.
در برخی از عزاداری ها که قدمت بسیاری نیز دارد. مردان در دسته جات برهنه می شوند و اندام خود را در معرض دید دیگران قرار می دهند و به نوعی خودنمایی می کنند. افراط در عزاداری ها و خودزنی های بسیار، از سوی مراجع رد شده است.
پرسیدند نظر مقام معظم رهبری در مورد برهنه شدن در عزاداری چیست؟ اگر فیلمبرداری نشود و زنان نیز نبینند چطور است؟ آیا از نظر فقهی، ایشان این کار را حرام می دانند ؟ مقام معظم رهبری به برخی از مداحان توصیه فرمودند: «عزاداران در عزاداری‌ها برهنه نشوند. اما این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. خب اگر نامحرمانی نیستند، اگر مساله سویی بر آن مترتب نیست، دشمنان سواستفاده نمی‌کنند. خب ممکن است بگوییم حرام هم نباشد؛ مثلا یک جمع محدودی هستند فیلمبرداری هم نمی‌کنند، فقط مردان هستند حالا پیراهن را از تن درآوردند و سینه می‌زنند؛ اما به طور کلی توصیه آنها این هست – به عنوان یک توصیه – که در عزاداری‌های مردها برهنه نشوند. چرا؟ چون ممکن است هم در معرض دید نامحرمان باشند و هم دشمنان باز از این مساله سواستفاده کنند برای تبلیغ علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام».
متاسفانه هنوز در عزاداری‌ها شاهد حرکات و رفتارهایی هستیم که عزاداری اباعبدالله (ع) را تبدیل به یک کارناوال توهین آمیز می کند و در آنها نه تنها شعارهای اصلی عاشورا مورد غفلت قرار می گیرند بلکه به شکلی تلویحی و یا حتی صراحتاً شعارهای مد روز و اینترنتی و شاد کننده دل دشمنان مطرح می شوند. پیدا کردن نمونه‌هایی از این عزاداری های سوپر مدرن، چندان دشوار نیست.
تبیان می نویسد، نصب شمایل‌های توهین آمیزی که در گوشه و کنار شهر دیده می‌شد و وجود مبارک حضرت عباس و سیدالشهدا (ع) را در قالب تمثال‌هایی که بیشتر توصیف کننده پهلوان پنبه‌های سینمای هالیوود است به رخ می کشد. بدن برهنه آن دو بزرگوار با عضلات پیچیده به سبک قهرمانان پرورش اندام نه تنها شور و حماسه را در ذهن مخاطب پدید نمی آورد که این رویداد و سردمداران بزرگوار آن را تا حد قهرمان فلان فیلم اکشن تنزل می داد.
سخافت بسیاری از اشعاری که توسط مداحان خوانده می شوند به کارگیری موسیقی های مبتدل برای بیان این اشعار، تمثال‌های وهن آلود، درگیری بر سر دریافت غذاهای نذری و سرو صدای قابلمه و دیگ و دشنام، حرکات سخیف در هنگام سینه زنی، بزرگتر شدن علم و کتل‌ها و شاخ شانه کشیدن پهلوان پنبه ها برای نمایش تن و بدن و زور و مردانگی و انجام اعمالی از این دست، متاسفانه عزاداری اباعبدالله (ع) را به رغم ظاهری پر طمطراق و پر آب و رنگ، از محتوا تهی ساخته و نسل درمانده و بینوا را در قرنی که بیش از هر زمان دیگری به شهدای کربلا و پیام کربلا نیاز دارد، تنها و سرگردان
باقی گذاشته است.
برای محرم کاری نکنیم که دشمنان اسلام سوء استفاده کنند و بخواهند با انتشار تصاویر برهنه عزاداران اسلام را زیر سوال ببرند. دشمنان به دنبال فرصت می گردند تا چهره دین را خدشه دار کنند. مسلمانان نیز باید با توجه بیشتری عزاداری ها را برگزار کنند تا مبادا دشمنان بهانه ها را علم کنند و بر سر اسلام بکوبند.

 

 

Go to TOP