در اولین شب اجرای ارکستر فیلارمونیک ؛

کنسرتی که حاضرانش آشفته نبودند و حرکات موزون نداشت/یزدانی کولاک کرد!

این کنسرت در حالی اجرا شد که فقط دو سوم صندلی های رودکی پر شده بود و صاحبان برخی از صندلی ها از غائبان بودند.

به گزارش هنرما، اولین شب اجرای ارکستر فیلارمونیک با عنوان «آب زنید راه را…» به رهبری احسان عباسی و هنرنمایی رضا یزدانی، رضا بصیری، امیر حسین زاولانه، امیر مصیبی و نورالله خزایی فر با حضور جمعی از هنرمندان موسیقی و آواز به همت هنرسرای خورشید و با همکاری سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در تالار رودکی ملک شهر برگزار شد.
این کنسرت در حالی اجرا شد که فقط دو سوم صندلی های رودکی پر شده بود و صاحبان برخی از صندلی ها از غائبان بودند.
باز کردن به موقع درهای تالار و نظم سالن نشان می داد که این اجرا در دست های یک ارگان دولتی است زیرا از آشفتگی حاضران تا حرکات موزون و غیر موزون زیاد خبری نبود.
وارد تالار که می شدی سن اجرا با صندلی های سفید زیاد توجهت را جلب می کرد و کلیپی که با پرچم انقلاب مزین شده بود و از ابتدا تا انتهای این کنسرت صحنه های انقلاب و جنگ را به تصویر می کشید.
ساعت ۸:۱۰ دقیقه نور سالن کمرنگ شد و این نشان دهنده شروع اجرا بود. حاضران سرپا ایستادند و اشرفی مجری توانمند برنامه های هنری را با دست های مکرر تشویق کردند. شباهت مجری به رضا شاه و اجرای ارکستر یک صد سال سمفونی گذری بر تاریخ و تلفیق این دو اجرای اشرفی را زیباتر نشان می داد. اشرفی گفت: پایه گذار تصنیف انقلابی عارف قزوینی است و امشب تصانیفی از این آزاده مرد را می شنوید.
اشرفی پس از معرفی هنرمندان آنها را به جایگاه دعوت کرد. دختران با مانتوهای مشکی و شال های سبز،سفید و قرمز و پسران با بلوز و شلوار مشکی و شال های سبز رنگ بر روی پلکان سن ایستادند و گروه ویلونیست ها نیز به جمع آنها پیوستند.
گروه با یک پیش درآمد کوتاه اجرا را آغاز کردند و پس از آن همه به احترام سرود ملی جمهوری اسلامی سرپا ایستادند و گروه موسیقی و آواز با یکدیگر همنوایی کردند.
رهبر ارکستر با موهایی فرفری و کتی سرشکی و پیراهنی سفید در مقابل هنرمندان ایستاد و با بالا و پایین آوردن دست هایش ریتم خاص گروه را تنظیم کرد.
قطعه اول میرزا کوچیک خان بود. همانگونه که گروه همنوایی می کردند کلیپ فیلم میرزا کوچک خان هم به نمایش در آمد و تلفیق صدا و تصویر حس خوبی به مخاطب القا میکرد. گویی در صحنه حضور داری و اکنون فیلم در حال اکران است.
قطعه دوم یک شب مهتاب ماه میاد تو خواب منو می بره کوچه به کوچه باغ انگوری باغ آلوچه بود
قطعه سوم ای ایران ای سرای امید بود.
قطعه چهارم درباره شهید بود و همرمان تصاویر دوران بیت المقدس و شهید دکتر چمران به نمایش گذاشته شد.
قطعه پنجم آواز ترکی بود و قطعه ششم در روح و جان من می مانی ای وطن وطنم وطنم وطنم
پس از اجرای این قطعه یزدانی خواننده محبوب جوان به روی سن آمد اگر چه در فواصل برنامه دوربین ها چهره او را نشان میداد و تشویق ها بیکرانه می شد.
یزدانی مو بلند با شلوار مشکی چرم و کت چرم زرشکی میکروفن را در دست هایش گرفت و گفت: بسیاری از خوانندگان کلاسیک در این جمع هستند. من به همه آنها سلام می کنم. خیلی خوشحالم که به اصفهان آمدم و در کنار یک گروه حرفه ای تهرانی و اصفهانی آواز می خوانم.
پس از اجرای دو قطعه آیینی، حاضران با یزدانی با این آغاز همنوا شدند حوصله ندارم اما اگه عاشقت نبودم پا نمی داد این ترانه و اکثر جوان ها در سالن با او همخوان شدند.
پس از آن رسید به اجرای قطعه خلیج همیشه فارس یزدانی پیش از اجرای این قطعه گفت: قرار است این قطعه در خارج از کشور اجرا شود تا همه دنیا بدانند خلیج همیشگی فارس به نام ایران است.
در پایان همه حاضران ایستادند و قطعه ای ایران ای مرز پر گهر را با یزدانی همخوانی کردند.
ارکستر به پایان رسید اما نشان می داد که مخلوط کردن یک اجرای یک ساعت و نیم با پنج خواننده متفاوت برای حاضران قابل هضم نیست. این موضوع به قدری مشهود بود که برخی از حاضران پیش از پایان اجرا از خبر بلیط ۴۰، ۵۰ و ۶۰ تومانی گذشتند و سالن را ترک کردند.
اما این هم به نوعی ابتکار در اجرا بود که بیش از ۱۰۰ همخوان و همنوا را دور یکدیگر جمع کرده بود تا گذری بر تاریخ از نگاه سمفونی داشته باشند. این گونه اجراهای مجلسی در حال حاضر کمتر دیده می شود و منسوخ شده است اما احیای آن می تواند به حیات موسیقی کمک کند.
هنر سرای خورشید و عوامل آن مثل همیشه برنامه ای شیرین به حاضران تحویل دادند تا تلخی روزهای ظلم و ستم دوران شاهنشاهی یادشان برود.

Go to TOP