۳۰ نقاشی دیواری، در اصفهان رونمایی می‌شود

مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان از رونمایی ۳۰ پروژه نقاشی دیواری در قالب نقاشی سه بعدی، نقش برجسته و نقاشی خط همزمان با هفته زیباسازی در نقاط مختلف این شهر خبر داد.

به گزارش هنرما، به نقل از روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان، مهندس مهدی بقایی با بیان اینکه نقاشی های دیواری از جمله ۶۰ طرحی است که در قالب دیوارنگاره ها در هفته زیباسازی (۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه) رونمایی می شود، گفت: محتوای این نقاشی ها، هویتی، مذهبی، دفاع مقدس، سرگرمی و  همچنین شادی و نشاط است.
وی با اشاره به اینکه پیام نقاشی های دیواری با مضمون دفاع مقدس و با عنوان “شهدا زنده هستند” است، افزود: در بین این نقاشی های دیواری، ۵ اسم اهل البیت (علیهم سلام) نیز وجود دارد.
مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان گفت: این نقاشی ها روی دیوارهای مجتمع های مسکونی واقع در حاشیه خیابان های اصلی شهر کشیده می شود که رضایت مالکان آنها  از قبل گرفته شده است.
بقایی، میدان های لاله و علیخانی، چهارراه ارتش و خیابان های سروش و لاهور  را از جمله مکان هایی اعلام کرد که نقاشی های دیواری در آن نقاط در حال اجراست و در هفته زیباسازی رونمایی می شوند.
وی با اشاره به اینکه برای سال آینده در همه مناطق شهر اصفهان بودجه دیوارنگاره پیش بینی شده است گفت: به احتمال زیاد از سال آینده در خیابان های فرعی شهر نیز نقاشی های دیواری اجرا خواهد شد.
بقایی گفت: برای افزایش دوام این نقاشی ها، از رنگ هایی استفاده شده است که گرما و سرما تا هفت یا هشت سال آسیبی به آنها وارد نکند.
وی در ادامه یکی از مشکلات شهر اصفهان را استفاده کمتر از رنگ و محروم ماندن از هنر نقاشی در ایجاد روحیه نشاط و شادابی در فضای شهری دانست و افزود: این مساله سبب شده است تا همه چیز در این شهر خاکستری دیده شود؛ درحالیکه فضای شهری نیاز به رنگ های شادی آفرین دارد.
مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با بیان اینکه اجرای نقاشی دیواری بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر ممنوع بود گفت: سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان، لایحه ای را برای اجرای دوباره نقاشی دیواری به شورای اسلامی شهر تقدیم کرد که به تصویب رسید و مقرر شد هرگونه نقاشی دیواری در شهر فقط با مجوز سازمان زیباسازی انجام شود.
بقایی، استفاده از همه هنرها برای نشاط بخشی به شهر را ضروری دانست و افزود: یکی از آنها هنر نقاشی بر روی دیوار است و نباید شهر را از این هنر که می تواند سبب افزایش روحیه مثبت در مردم می شود، محروم کرد.
وی گفت: فضای شهر اصفهان ظرفیت زیادی برای زیباسازی دارد و این علاقه مندی وجود دارد تا خلاقیت های هنری جدید را معرفی کنیم ولی مشکلاتی در این خصوص وجود دارد چرا که اصفهان پیشنه غنی فرهنگی و هنری دارد و  باید کارهایی فاخر و در خور شان شهر در آن انجام شود.
کارشناس ارشد نقاشی و عضو هیات علمی دانشگاه سپهر اصفهان نیز با بیان اینکه ساختمان های سیاه و سفید و  همچنین دیوارهای خاکستری شهر، کسالت آور است گفت: رنگ ها می توانند جذابیت سریعی در افراد ایجاد کنند.
رضا تهرانی افزود: نقاشی دیواری و استفاده از رنگ های شاد و  همچنین محتوای نقاشی ها می تواند روان جامعه را بهبود ببخشد و این موضوع در روان شناسی رنگ ها ثابت شده است.
وی به پیشینه غنی تاریخی و هنری اصفهان اشاره و خاطرنشان کرد: اصفهان مهدکاشی و کاشی معرق ایران است و تکنینک هایی مثل کاشی معرق در دیوارنگاره ها بخوبی جواب می دهد و این تکنیک علاوه بر ماندگاری زیاد، با بناهای تاریخی اصفهان نیز همخوانی دارد.
این کارشناس ارشد نقاشی افزود: سلایق مردم مدام در حال تغییر  است و امکان به روز رسانی این نقاشی ها پس از چندسال و با کمترین هزینه وجود دارد و تا برای مردم کسالت آور نباشد.
تهرانی با بیان اینکه نقاشی های دیواری می تواند در جذب گردشگر نیز موثر باشد گفت: شهر اصفهان از لحاظ کمی در ایجاد دیوارنگاره ها از تهران عقب است و در تهران دیوارهای زیادی به هنرمندان سپرده شده است که مشغول اجرای نقاشی دیواری هستند و این نقاشی ها هر چند سال یکبار به روز می شوند تا برای شهروندان جذاب و زیباگر شهر باشد.
Go to TOP