همراه با فیلم‌های ویدئویی بیست و هفتمین جشنواره کودک

«روز خدا» روایتی از دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان

بشیر آزادپور کارگردان فیلم «روز خدا» گفت: این فیلم روایتی از دوران دفاع مقدس را برای مخاطب کودک و نوجوان به تصویر می‌کشد.
این کارگردان که با فیلم «روز خدا» در بخش مسابقه فیلم‌های ویدیویی بلند ایرانی در جشنواره امسال حضور دارد، در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، درباره این فیلم صحبت کرد.
او گفت: فیلم «روز خدا» داستان لیلی و لیالی خواهران دوقلوی هشت ساله‌ای است که از بدو تولد پدرشان را که در جنگ به اسارت درآمده ندیده‌اند. زمان روایت قصه مربوط به سال ‌١٣۶٩ و ورود آزادگان به کشور است. این دو دختر، با قصه‌های مادربزرگ و اطرافیان، با پدرشان ارتباط برقرار می‌کنند. شنیدن خبر آزادی پدر باعث می‌شود تا این دو دختر برای تهیه هدیه برای پدرشان تلاش کنند.وی درباره ارتباط مخاطب با چنین مضمونی گفت: بخشی از واقعیت  تاریخی زندگی ما، دوران دفاع مقدس است  و بسیاری از افراد جامعه به دلیل تجربه آن دوران یا پیامدهای آن هنوز با این واقعه تاریخی کشور همراه هستند. من تلاش کردم تا بخشی از تاریخ کشور را برای مخاطب نوجوان بازگو کنم. البته برای ارتباط با این مخاطب، سعی کردم از جذابیت‌های بصری، موسیقایی نیز بهره ببرم.آزادپور در ادامه درباره روایت فیلم در جنوب کشور گفت: قصه فیلم «روز خدا» به گونه‌ای آماده شد که در بخش‌های جنوبی کشور از جمله جزیره قشم، کیش و بندرعباس می‌گذرد. شاید بتوان گفت فیلم به نوعی جاده‌ای محسوب می‌شود. تلاش این دو دختر برای تهیه هدیه برای پدرشان ماجراهایی را برای این دختران به وجود می‌آورد که برای مخاطب گروه سنی ۱۰ سال به بالا جذاب است.
وی در خاتمه گفت: برای جذابیت قصه از موسیقی جنوبی، تصاویر مناسب و قصه‌های فرعی بهره بردیم تا بتواند به روایت جذاب قصه اصلی کمک کند.
«روز خدا» به نویسندگی و کارگردانی بشیر آزادپور و به تهیه‌کنندگی رعنا سعادت‌نژاد در صداوسیمای مرکز کیش تهیه و تولید شده است. این ‌فیلم در جزیره قشم، بندرلافت، حاشیه خلیج فارس و بندرعباس و تصویربرداری شده است و در آن عارفه عباس‌زاده، نرجس بلالی‌پور، فریده سلمانی، عبدالرضا بلوچی‌نژاد، حسین فیروزی، سعید موحدی، یاسین فتحی‌مقدم، رضا فتحی‌مقدم، عبدالله دستان، کبرا مسلمی، فاطمه دریایی، محمد علی قوی دل فرد، متین سلمانی، حمید رضا باختری به ایفای نقش می‌پردازند.
بیست و هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با گرامیداشت نام پیامبر اکرم (ص) پدر آسمانی کودکان دنیا از ۱۵ تا ۱۹ مهرماه در اصفهان برگزار می‌شود.

به نقل از سایت جشنواره

Go to TOP