سعید بیابانکی:

«سنگچین» مجموعه‌ای رنگارنگ از جهان اطراف من است

سعید بیابانکی درخصوص مجموعه تازه به چاپ رسیده‌اش گفت: «سنگچین» در کارنامه من و همچنین در حوزه چارپاره مهم‌ترین و تاثیرگذارترین کتاب شعر است.

به گزارش هنرما، مجموعه شعری سنگچین سروده سعید بیابانکی که مشتمل بر ۲۷ چارپاره و ۳۷ غزل است، جهان رنگارنگ این شاعر با ذوق اصفهانی را برای خواننده با حسرت روزهای گذشته بازگو می‌کند.

سعید بیابانکی پس از انتشار کتاب‌های شعر و طنز «نامه های کوفی»، «لبخندهای مستند» و «یلدا» به تازگی چهارمین کتاب شعر مستقل خود یعنی «سنگچین» را از سوره مهر منتشر کرد.

این شاعر درباره کتاب «سنگچین» گفت: سنگچین مجموعه شعری است در قالب چارپاره و غزل که مجموعا ۶۴ شعر در آن آمده و مشتمل بر ۲۷ چارپاره و ۳۷ غزل است و در سال‌های اخیر تنها مجموعه شعری است که این حجم از چارپاره را در خود گنجانده است.

وی همچنین ادامه داد: این کتاب در کارنامه من و همچنین در حوزه چارپاره مهم‌ترین و تاثیرگذارترین کتاب شعر است؛ همان‌طور که بسیاری از منتقدان و کارشناسان در جلسه نقد کتاب «سنگچین» در این‌باره نظر دادند و به تعریف و تمجید از آن پرداختند و در این میان از نظر دکتر موسوی گرمارودی چارپاره‌های موجود در «سنگچین» از بهترین چارپاره‌های شاعران دهه چهل و پنجاه به مراتب بهتر بود.

بیابانکی در ادامه درباره قالب شعری چارپاره توضیح داد: اشعاری که امروزه در این قالب سروده می‌شود بیشتر مربوط به ترانه‌ها و موسیقی و همچنین اشعار کودکانه است اما تفاوت چارپاره‌های «سنگچین» با هم‌قالب‌های امروزیشان این است که در «سنگچین» موضوع شعر با توجه به تعریف و ساختار چارپاره بر اساس روایت‌های مختلف شکل گرفته و در فضاهای متنوع از جمله عاشقانه، آیینی و اجتماعی سروده شده است.

این شاعر که به طور جدی از سال ۱۳۶۹ با کتاب رد پای برف به عرصه شعر و شاعری وارد شده است در ادامه می‌افزاید: چارپاره‌های موجود در سنگچین مجموعه‌ای رنگارنگ از جهان اطراف من است و نهایت توانم را برای اینکه بتوانم استعدادم را در سرودن این قالب شعری نشان دهم در این راه به کار گرفتم.

بیابانکی درباره عنوان انتخابی کتاب جدیدش گفت: در تمام فضای کتاب خواننده با حسرتی که به گذشته بازمی‌گردد و روایت‌های آن همگی ریشه در گذشته دارند که یکی از این افسوس‌ها داستان سنگچین است که به ماجرای سفری که در جوانی به همراه سه نفر از پسرعموهایم به مشهد مقدس داشتیم اشاره دارد و در ادامه حسرتی که بر روی دلم مانده که ای کاش همه دنیا همان لحظات بود و زمان می‌ایستاد و زندگی در همان سال‌ها متوقف می‌شد. از همین رو این عنوان برای من همواره یادآور گذشته بوده و به همین دلیل این نام را برای کتابم انتخاب کردم.

گفتنی است کتاب شعر «سنگچین» در حال حاضر در کتابفروشی‌ها و سایت انتشارات سوره مهر در دسترس علاقه‌مندان و قابل تهیه است.

انتهای پیام/فارس

Go to TOP