نوه اسكار وايلد:

ملکه انگلیس از پدربزرگم وحشت داشت

به مناسبت صدمین سالروز مرگ اسکار وایلد نویسنده «دوریان‌گری»، نمایشگاهی در پتی کاخ پاریس برپا شد.

هنرما-معصومه طاهری :به مناسبت صدمین سالروز مرگ اسکار وایلد نویسنده «دوریان‌گری»، نمایشگاهی در پتی کاخ پاریس برپا شد. کریستوفر مرلین هلند اهل لندن و تنها نوه اسکار وایلد نیز در این نمایشگاه حضور داشت. پدربزرگ او لهجه فرانسوی داشت و یک متفکر بزرگ با زبانی تند بود. نقل است که یکی از دردناک‌ترین مرگ‌های دنیا را داشته است. وی در بستر مرگ به جیمز ویسلر، نقاش کتاب تصویر دوریان‌گری می‌گوید: تنها آرزویم این است که حرفم را می‌فهمیدند. حالا مرلین هلند برای دفاع از حیثیت پدربزرگ خود به نمایشگاه پتی کاخ آمده بود که خبرنگار نشریه فیگارو با وی مصاحبه‌ای انجام داد.
چرا اینقدر دیر به موضوع دفاع از حیثیت کار و زندگی پدربزرگتان وارد شدید؟
در خانواده من، هرگز در مورد این موضوع بحث نداشتیم. پدر من (پسر دوم از اسکار وایلد، اد) هشت ساله بود هنگامی که پدربزرگم درگذشت. خاطره زیادی از او ندارد، از طرفی من هم کارم در حوزه ادبیات نیست. من سال‌ها برای شرکتی مقالات تخصصی می‌نوشتم. کاملاً در حوزه چاپ و نشر دست کم ادبیات نبودم، اما همیشه تلاشم را داشته‌ام و فکر می‌کنم که در حال حاضر دیدگاه من به پدربزرگم نزدیک‌تر است. البته وانمود نمی‌کنم ژنی از اسکار وایلد به ارث برده باشم. اما همیشه به این موضوع فکر می‌کردم و گرایش زیادی به نامه‌ها و نوشته‌های اسکار وایلد دارم؛ زمانی که در سال ۱۹۶۲ نامه اسکار وایلد منتشر شد، خیلی از دانشگاهیان و محققان آن را مورد بررسی قرار دادند. تصویری که از پدربزرگم نشان داده شد این بود که او مردی عمیق بود. من آن زمان کمتر از محققان می‌دانستم و دوست داشتم بیشتر بدانم.
چرا موضوع حرف‌های شما و تعریف‌هایی که از پدربزرگ خودتان می‌کنید با نمایشگاه مرتبط نیست؟
شما می‌دانید که در آغاز کار پدربزرگم مورد احترام بود. او یک منتقد تئاتر و نمایشنامه‌نویسی بود که ازدواج کرد و پدر یک خانواده بود. بعد از انتشار دوریان‌گری در سال ۱۸۹۰ که تجسم تمام واقعیات و برگرفته از انجیل بود، وحشت ویکتوریا ملکه برانگیخته شد. او موعظه‌های انجیل را درباره غلبه نفس اماره در زمانی که رابطه‌های جنسی زیاد بود به تصویر کشید. همین کارش باعث شد ترس از شورش و تحریک عمومی نسبت به امپریالیسم بریتانیا ایجاد شود و آن را تهدیدی برای خود بدانند. در حقیقت وایلد گستاخی انسان را به تصویر کشیده بود.
شما یک کتاب کامل درباره اتهام همجنسگرایی به پدربزرگتان تحویل دادگاه داده‌اید. آیا قصد دارید این قضیه را دنبال کنید؟
در ابتدا دنبال این قضیه نبودم یک اتفاق بود که من را واداشت ورود پیدا کنم. در سال ۲۰۰۰ زمانی که برای کاری به کتابخانه بریتانیا رفته بودم با مردی آشنا شدم که متن محاکمه و اتهامات در این باره را داشت و در یک کیسه پلاستیکی بزرگی گذاشته بود و از من خواست تا از آن برای نمایشگاه لندن استفاده کنم. این شد که من متوجه محاکمه و مسائل آن شدم.
ما که اطلاعات زیادی در این باره نداریم!
درست است ولی گاهی اوقات با همان اندک اطلاعات می‌توان وارد شد. البته زندگی اسکار وایلد به قدر کافی روشن و آشکار است. پدربزرگ من یک خانواده کوچک داشت برای همین فرصتی است تا درباره شایعاتی که پشت سر او ساخته‌اند و نادرست است، تحقیق کنم.
دقیقاً؛‌ آیا شما فکر می‌کنید که در این قضیه موفق می‌شوید؟
من به دنبال مستندات هستم. از آنجا که نوه کوچک پدربزرگ می‌باشم، عینیات من دقیق‌تر از دانشگاهیان و محققان نیست. وقتی احساس می‌کنم مشاهداتی ندارم با خود می‌گویم حقیقت در همه جا هست! مشخص نشدن حقیقت برای خانواده‌ام دردناک است. مادرم مدت‌های طولانی کتمان می‌کرد. او حاضر است خودش تحت فشار باشد اما به شهرت اسکار وایلد آسیبی نرسد. من به سهم خودم دنبال حقیقت هستم تا بدانم ماجرا چیست. به هرحال این قضیه بزرگ‌ترین رسوایی برای خانواده ماست که معتقدند پدربزرگم همجنسگرا بوده است.
نمایشگاه اختصاصی اسکار وایلد در فرانسه را چطور دیدید؟
خوشحال شدم؛ ‌درحالی که در سال ۱۹۰۰ انگلیس با انتشار کتاب دوریان‌گری و سالومه شروع به ناسزایی کرد و تهمت زد و او را همجنسگرا معرفی کرد و به عنوان کسی که با زنان ارتباط نامشروع دارد، ‌وایلد در فرانسه و تمام اروپا مورد تأیید است. در آلمان ریچارد اشتراوس از روی سالومه، اپرایی ساخت. پدربزرگ من از چهره‌های بزرگ ادبی بود و برای خیلی‌ها شناخته شده است نیازی به توضیح نیست.
بعد از نمایشگاهی که به مناسبت صدمین سالروز مرگ او ترتیب داده شده است چه برنامه‌هایی دارید؟
می‌خواهم یک کتاب بنویسم و به ذکر اتفاقات پس از مرگ اسکاروایلد بپردازم، زیرا بیشتر آنچه من دریافت کرده‌ام مربوط به بعد از مرگ اوست اینکه چطور زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده و بدون این ماجراها نمی‌توان به زندگینامه او به طور کامل پرداخت. انتشار کتاب جدید من یکسال و نیم زمان می‌برد.

انتهای پیام/روزنامه جوان/ث
Go to TOP