فتنه و آشوب دامنگیر دیوانگان و دروغگویان

ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺳﺎﻝ ۸۸ ﺑﺎ همکاری ﺳﺮﺍﻥ ﻓﺘﻨﻪ ﻭ ﻣﻄﺮﺡ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺍﺩﻋﺎﯼ ﺗﻘﻠﺐ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻭ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﺳﺎﺯﯼ ﺍﺗﻔﺎﻗﺎﺕ ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺭﺳﺎﻧﻪهاﯼ ﺟﻤﻌﯽ، ﺳﻌﯽ ﺩﺭ ﻣﺨﺪﻭﺵ ﮐﺮﺩﻥ ﭼﻬﺮﻩ ﻧﻈﺎﻡ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺖ و اما اینک ﺍﻭﺿﺎﻉ ﮐﻨﻮﻧﯽ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ به شیوه‌ای است که ﻣﻌﺘﺮﺿﺎﻥ ﺑﺎ ﻋﺪﻡ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺑﻪ ﺧﯿﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﺭﯾﺨﺘﻨﺪ و حتی زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود مبنی بر تجزیه آمریکا و جدا شدن بخش‌هایی از این کشور.

هنرما– فاطمه داداشی/ آن که صریح‌تر گفت، بیشتر مورد توجّه مردم قرار گرفت. آن مرد چون واضح‌تر گفت، صریح‌تر گفت، مردم آمریکا بیشتر به او توجّه کردند.طرف مقابل گفت این پوپولیستی کار می‌کند؛ عوام‌گرایانه، چراعوام‌گرایانه؟ برای خاطر اینکه حرفهایش را مردم نگاه می‌کردند، می‌دیدند درست است؛ در واقعیّات زندگی خودشان آن را می‌دیدند….
اینها بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که در دوازدهم آبان ماه جاری در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیان فرمودند.
این روزها انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در رسانه های جهان بازتاب فراوانی داشته است و تحلیل های فراوانی در این باره بیان می شود.
اما طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، موضع کشور ما در قبال آمریکا همان موضع سابق است، چرا که آمریکا آمریکاست.
ﺭهبر ﻣﻌﻈﻢ ﺍﻧﻘﻼ‌ﺏ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ ﺑﺎ ﺗﺄﮐﯿﺪ ﺑﺮ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ ﺍﯾﺮﺍﻥ هیچ ﻗﻀﺎﻭﺗﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﻧﺪﺍﺭﺩ فرمودند: «ﻣﺎ ﺑﺮﺧﻼ‌ﻑ ﻋﺪﻩ ﺍﯼ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﻧﻪ ﻋﺰﺍ ﻣﯽﮔﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﻧﻪ ﺷﺎﺩﯼ ﻣﯽﮐﻨﯿﻢ.»
در گزارش پیش رو به دیدگاه کارشناسان درباره نتایج انتخابات آمریکا و دامنه گسترده اعتراضات مردمی خواهیم پرداخت.
انزجار مردم آمریکا از عملکرد حاکمان
«مردم آمریکا به خاطر انزجار و تنفر از سیاست‌های دولت اوباما، به ترامپ رأی دادند.»
این جمله را تلویزیون بی بی سی، شبکه دولتی انگلیس اعلام می‌کند.
وبسایت بی‌بی‌سی نوشت: میزان رأی منفی به کلینتون و عدم محبوبیتش، به تنهایی می‌تواند نشان دهد که شاید عده‌ای نامشخص از آن ۶۰ میلیون مردمی که به سوی ترامپ آمدند به خاطر بیزاری از کلینتون به این مسیر افتادند. چیزی که گذشته از بی‌اعتمادی به شخص هیلاری کلینتون مایه بیزاری از وی می‌شد آن بود که هیلاری نماد حفظ وضع موجود بود. خواست تغییر همین وضع موجود بود که در ترامپ تجلی کرد. مردم، درست یا نادرست، مبهم یا روشن، او را نماینده تغییر فرض کردند و کلینتون را مدافع وضع موجود.
راه های صعب العبور برای ترامپ
بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند که ترامپ برای رسیدن به مقاصد خود و تحقق شعارهایش راه‌های غیر ممکن و صعب العبوری را پیش رو دارد، چراکه هیچکدام از اهرم‌های قدرت خصوصا رسانه‌های تاثیرگذار را پشت سر خود ندارد.
دکتر مهدی خانعلی‌زاده کارشناس بین‌الملل در موسسه سیاست‌پژوهی تمدن اسلامی با بیان اینکه ترامپ که به عنوان فردی خارج از ساختار قدرت توانسته راهی رأس هرم ساختار سیاسی در آمریکا شود، به دنبال تخریب ساختارهاست، می افزاید: «درگیری با کنگره بر سر قوانین مختلف، یکی از نمودهای ضدساختارگرایی ترامپ است. معطوف شدن توجه دونالد ترامپ به مسائل داخلی، موجب می‌شود سیاست خارجی در اولویت پایین‌تری قرار گیرد و همین مساله به کاهش دخالت آمریکا در مسائل جهانی می‌انجامد. اگر چه او به دنبال محدود کردن قدرت چین با توسل به همراهی با روسیه است اما اساساً راهبرد مشخص و مدونی برای پیگیری سیاست خارجی وجود ندارد.»
وی در ادامه تصریح می کند: «با این حال باید در نظر داشت ناکامی ترامپ در تحقق خواسته‌های مردم این کشور در زمینه مسائل داخلی نظیر اقتصاد و شرایط زندگی، می‌تواند در سیاست خارجی سرریز شود و او برای جبران ناکامی‌های داخلی، دست به ماجراجویی‌های غیرمترقبه در فضای جهانی بزند.»
این کارشناس مسایل بین‌الملل در ادامه تصریح می‌کند: «غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ از یک سو و عدم مشروعیت و مقبولیت بین‌المللی او از سوی دیگر، کار را برای ایجاد یک اتحاد منسجم علیه جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت و تقریبا غیرممکن می‌کند.  به همین دلیل او چاره‌ای جز بازگشت به سمت سیاست‌های یک جانبه واشنگتن علیه ایران که در دو دهه اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتخاذ شده بود، ندارد. همین مساله اگرچه می‌تواند احتمالی برای منجر شدن به همراهی متحدان منطقه‌ای ایالات متحده با او در نظر گرفته شود اما شخصیت حقیقی ترامپ امکان وقوع چنین طرحی را از میان می‌برد و همچنان که از شواهد و قرائن پیداست هیچ کدام از متحدان فعلی ایالات متحده آمریکا دل خوشی از سیاست های اعلام شده ترامپ ندارند و نمی خواهند با او همراه شوند.»
شوک خبری به رسانه های غربی
بی بی سی فارسی که روزهای قبل از رای‌گیری در آمریکا همواره برای کلینتون که سیاست‌هایش به نظام سلطه نزدیکتر است تبلیغ می‌کرد پس از شکست کلینتون در انتخابات اذعان می‌کند که هنوز نتوانسته جامعه آمریکا را بشناسد و در همین رابطه اشاره‌ای به پیش‌بینی رهبر معظم انقلاب می‌کند و می‌نویسد: «انگار آیت‌الله خامنه‌ای یک گوی بلورین داشته و توانسته زودتر از همه نتیجه انتخابات را در آن گوی ببیند. چون تا شب گذشته هم خیلی از تحلیلگران این نتیجه را حدس نمی‌زدند.»
دکتر حسن صمدزاده کارشناس و تحلیل‌گر مسایل سیاسی و استاد دانشگاه با اشاره به پیش‌بینی مقام معظم رهبری از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گوید: «رهبر معظم انقلاب اسلامی در منطقه یک سیاست‌مدار جهانی است که همیشه تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های ایشان به وقوع پیوسته است، به گونه‌ای که خود کارشناسان غربی اذعان دارند رهبر ایران دارای تحلیل خاصی هستند و اخبار منطقه را با دقت تمام دنبال می‌کنند و صدالبته باید گفت امام خامنه ای دشمن‌شناس فوق‌العاده‌ای هستند و همیشه اظهار نظرشان منطبق بر واقعیت است.»
این استاد دانشگاه در ادامه تصریح می‌کند: «حضرت آقا دشمن را خوب می‌شناسند و همچنین اظهاراتشان  از شرایط روز آمریکا دقیق بود و دیدیم  که دقیقاٌ اتفاقاتی که افتاد پیش‌بینی کردند و این نشان می‌دهد که رهبری معظم انقلاب یک سیاست‌مدار معمولی نیستند و درطراز جهانی قرار دارند.
احتمال تجزیه آمریکا قوت گرفت
اﻣﺮﻭﺯ ﺭﺍ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﻧﻤﯽﮐﻨﺪ. ﺭﻭﺯﯼ ﮐﻪ دولت ایالات متحده ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺩﺍﻣﯽ ﮐﻪ ﺳﺎل‌هاﺳﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ و دیگر کشورهای شرق آسیا ﭘﻬﻦ ﮐﺮﺩﻩ ﮔﺮﻓﺘﺎﺭ ﺷﺪه است.
ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺳﺎﻝ ۸۸ ﺑﺎ همکاری ﺳﺮﺍﻥ ﻓﺘﻨﻪ ﻭ ﻣﻄﺮﺡ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺍﺩﻋﺎﯼ ﺗﻘﻠﺐ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﻭ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﺳﺎﺯﯼ ﺍﺗﻔﺎﻗﺎﺕ ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺭﺳﺎﻧﻪهاﯼ ﺟﻤﻌﯽ، ﺳﻌﯽ ﺩﺭ ﻣﺨﺪﻭﺵ ﮐﺮﺩﻥ ﭼﻬﺮﻩ ﻧﻈﺎﻡ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼ‌ﻣﯽ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺖ و اما اینک ﺍﻭﺿﺎﻉ ﮐﻨﻮﻧﯽ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ به شیوه‌ای است که ﻣﻌﺘﺮﺿﺎﻥ ﺑﺎ ﻋﺪﻡ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺑﻪ ﺧﯿﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﺭﯾﺨﺘﻨﺪ و حتی زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود مبنی بر تجزیه آمریکا و جدا شدن بخش‌هایی از این کشور.
ﺷﺒﮑﻪ ﺧﺒﺮﯼ ﺍﺳﮑﺎﯼ ﻧﯿﻮﺯ ﮔﺰﺍﺭﺵ می دهد: ﺑﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ «ﺩﻭﻧﺎﻟﺪ ﺗﺮﺍﻣﭗ» ﻧﺎﻣﺰﺩ ﺣﺰﺏ ﺟﻤﻬﻮﺭی خواه ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ، ﺷﻤﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﻓﻌﺎﻻ‌ﻥ ﺩﺭ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺩﺭ ﺷﺒﮑﻪهای ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﺟﺪﺍﯾﯽ ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﺍﺯ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺷﺪﻧﺪ.
ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺑﻪ ﻟﺤﺎﻅ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﭘﺎﯾﮕﺎﻩهای مهم دمکرات‌ها به‌شمار ﻣﯽﺭﻭﺩﮐﻪ هیلاریﮐﻠﯿﻨﺘﻮﻥ ﺩﺭ ﺁﻧﺠﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯ ﺷﺪ ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺭﻗﺎﺑﺖ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺗﺮﺍﻣﭗ ﻧﺎﻣﺰﺩ جمهوری‌خواه، ﺷﮑﺴﺖ ﺧﻮﺭﺩ.
ﺍﯾﻦ ﻓﻌﺎﻻ‌ﻥ ﺑﺎ ﺍﻟﻬﺎﻡ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺍﺯ ﺑﺮﮔﺰﯾﺖ ﯾﻌﻨﯽ ﺧﺮﻭﺝ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ ﺍﺯ ﺍﺗﺤﺎﺩﯾﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ، ﺳﺎﮐﻨﺎﻥ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻨﺒﺶ ﺍﻋﺘﺮﺍﺿﯽ ﻣﻮﺳﻮﻡ ﺑﻪ «ﮐﺎﻟﮕﺰﯾﺖ» ﯾﻌﻨﯽ ﺧﺮﻭﺝ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﻭ ﺟﺪﺍﯾﯽ ﺍﺯ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ، ﺩﻋﻮﺕ ﮐﺮﺩﻩﺍﻧﺪ.
ﺩﻋﻮﺕ ﺑﻪ ﮐﺎﻟﮕﺰﯾﺖ ﺍﻧﺘﺸﺎﺭ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﺍﯼ ﺩﺭ ﺷﺒﮑﻪ‌های ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺩﺳﺖ ﺍﻧﺪﺭﮐﺎﺭﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﺟﻨﺒﺶ ﺍﺯ ﺳﺎﮐﻨﺎﻥ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪﺍﻧﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻋﺘﺮﺍﺽ، ﺩﺭ «ﺳﺎﮐﺮﺍﻣﻨﺘﻮ» ﻣﺮﮐﺰ ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﺗﺠﻤﻊ ﮐﻨﻨﺪ.
ﺩﺳﺖ ﺍﻧﺪﺭﮐﺎﺭﺍﻥ ﺍﯾﻦ ﺣﺮﮐﺖ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﺑﺮﮔﺰﺍﺭﯼ همهﭘﺮﺳﯽ ﺳﺎﻝ ۲۰۱۹ ﺩﺭ ﺷﻬﺮهای ﺍﯾﻦ ﺍﯾﺎﻟﺖ ﺷﺪﻩﺍﻧﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﻮﺩﻥ ﻧﺘﯿﺠﻪ همهﭘﺮﺳﯽ، ﺍﯾﺎﻟﺖ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﯼ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺗﺒﺪﯾﻞ خواهد ﺷﺪ.
ﺍﯾﻦ ﺟﻨﺒﺶهمچنین ﺍﺯ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺳﺮﺷﻨﺎﺱ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﻌﺮﻭﻓﺘﺮﯾﻦ ﺁﻧﻬﺎ ﺷﺮﻭﯾﻦ ﭘﯿﺸﻪﻭﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﺩﺍﺭﺍﻥ ﺷﺮﮐﺖ ﺍﻭﺑﺮ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺗﺮﺍﻣﭗ هزینه ﺗﺒﺪﯾﻞ ﮐﺎﻟﯿﻔﺮﻧﯿﺎ ﺑﻪ ﮐﺸﻮﺭﯼ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺭﺍ ﺗﺎﻣﯿﻦ ﮐﻨﺪ.

ایالات متحده آمریکا یا در زبان عامیانه قدیم همان ینگه دنیا این روزها در کانون توجه جهان قرار دارد. در دو سال اخیر تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری در این کشور در جریان بوده و به دلیل حساسیت این کشور اخبار تبلیغاتی آن درمرکز توجه‌رسانه‌های جهان قرارگرفته و به دنبال آن چهره بی‌نقاب آمریکا را با زشت‌ترین نوع آن شاهد بوده‌ایم .
این کشور که سالهاست نقش فرشته نجات را برای دنیا بازی می‌کند مشاهده کردیم که چگونه مشکلات ریز و درشت آن به‌صورت کاملاً عریان از زبان نامزدهای انتخاباتی‌اش برملا شد.
اگر با دقت به مناظرات هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ توجه کنیم واقعیت‌های پنهان جامعه آمریکایی برای ما بیش‌ازپیش آشکار خواهد شد؛ جامعه‌­ای که برخلاف شعارهایش برای جهان، خود با واقعیت‌های بغرنج بسیاری دست‌به‌گریبان است.
و اما بالاخره شوک بزرگ انتخاباتی آمریکا رقم خورد؛ در کمال شگفتی و در حالی که تا لحظاتی قبل از برگزاری انتخابات، نظرسنجی‌ها پیروزی هیلاری کلینتون را قطعی می‌دانستند، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شد تا این چهره جنجالی جمهوری‌خواهان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شود.
در این گزارش سعی داریم باتوجه به فضای ناخوشایند مناظرات نامزدهای انتخاباتی آمریکا و برملا شدن چهره اصلی آمریکا با کارشناسان سیاسی آینده سیاسی این کشور را مورد بررسی قرار دهیم‌.
 شوک انتخاباتی
در دیدار رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای که با دانش‌‌آموزان و دانشجویان، در روز ۱۲ آبان سال جاری یعنی حدود یک هفته قبل از انجام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزار شده‌، معظم‌له از اقبال بیشتر مردم آمریکا به دونالد ترامپ گفتند و افزودند: «آن مرد چون واضح‌تر گفت، صریح‌تر گفت، مردم آمریکا بیشتر به او توجّه کردند.»
به اعتقاد بسیاری از ناظران، مردم آمریکا سرانجام میان بد و بدتر، بدتر را انتخاب کردند چون از وضعیت حاکم بر کشورشان به شدت ناراضی هستند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مردم آمریکا وضعیت حاکم بر کشورشان را ناشی از باندبازی‌های شرکت‌های بزرگی می‌دانند که اقتصاد و اجتماع آمریکا را به سخره گرفته‌اند، برای همین به کسی رای دادند که در ظاهر امرمخالف این وضعیت  و شعارهایش همگی علیه وضعیت موجودبود. کسی که تمامی شرکت‌های بزرگ، اصحاب رسانه، روشنفکران، اندیشمندان، اهالی سینما، فرهنگیان و سیاستمداران مخالف او بودند.
شوک پیروزی ترامپ به قدری بود که شبکه‌هایی مانند سی ان ان، بلومبرگ، بی‌بی‌سی،‌ ای‌بی‌سی و یورو نیوز برای مدتی حاضر به اعلام پیروزی وی نبودند.
حتی شبکه سی ان ان تلاش داشت به جای اعلام پیروزی ترامپ، بیشتر کمپین هیلاری کلینتون را پوشش دهد تا شوکی را که به آن وارد شده است باور نکند.
در تحلیل فضای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا باید این مسئله مهم را در نظر داشت که آمریکا در حال تجربه نوعی زوال سیاسی در ساختار خود است؛ موضوعی که «فرانسیس فوکویاما»، نظریه‌پرداز مطرح آمریکایی در حوزه روابط بین‌الملل در شماره آگوست نشریه معتبر «فارین افرز» به آن اشاره کرد و در توضیح آن نوشت: «من معتقدم که آمریکا در حال رنج‌کشیدن از نوعی زوال سیاسی است. نظام بررسی و ایجاد تعادل ایالات متحده توسط گروه‌های قدرتمند مالی به شدت قطبی شده است که من نام آن را وتوکراسی می‌گذارم که به معنی ممانعت دولت از اقداماتی است که اساسا یک دولت برای خروجی مناسب باید آنها را انجام دهد. بحران‌های مکرر در زمینه بودجه، رکود بروکراتیک و فقدان نوآوری سیاسی، نشانه‌هایی از نوعی بی‌نظمی در اداره کشور است که ما شاهد آن هستیم.»
پرده از چهره شیطان بزرگ کنار رفت
دکتر حسن صمدزاده کارشناس سیاسی با اشاره به مناظرات اخیر انتخاباتی در آمریکا می‌گوید: « برداشتی که کلا ً از مناظرات کردیم نوعی بی‌اخلاقی و عدم پایبندی به اصول اولیه در آن مشهود بود. درواقع چهره آمریکا و اعتبار آن پس از این مناظرات خدشه دار شد و حتی خود مردم آمریکا نیز بعد از مناظرات اظهار نارضایتی می‌کردند و در سطح جهانی نیز کسانی که آمریکا را یک کشور معتبر می‌دانستند این احساس در آنها از بین رفت . می‌توان گفت مهم‌ترین پیامد این اقدامات برای آمریکا حداقل پیام منفی ومنزوی شدن در جهان را درپی داشت.»
وی در جواب این سؤال که اگر ترامپ دیدگاه‌های خود را ادامه دهد چه پیامدی را برای آینده سیاسی آمریکا درپی خواهد داشت‌؟ می‌گوید:« کل منطقه حوزه نفوذی آمریکا شامل آمریکای شمالی ، مرکزی و آمریکای جنوبی و شش حوزه نفوذی آمریکا که این کشور در آن دکترین بلافصل در این مناطق دارد اقتدارشان را از دست می‌دهند. با کشور مکزیک که همسایه هستند بعد از اظهارات ترامپ در دوره تبلیغات از دست آنها ناراحت است .(ترامپ گفته بود برای مقابله با ورود مهاجران غیرقانونی، در مرز میان آمریکا و مکزیک دیوار می‌کشد و مکزیک را مجبور می‌کند که هزینه ساخت این دیوار را تامین کند.) یعنی با انتخاب ترامپ، آمریکا در منطقه نیز ضربه دیده است و حتی در سطح جهانی اتحادیه اروپا احساس خطر می‌کند و بدون پشتیبانی آمریکا قرار دارد.»
به گفته این کارشناس مسایل سیاسی؛ هم‌اکنون در داخل آمریکا انشقاق و عدم یکپارچگی ایجاد شده است و این ضعف بازتابی از مناظرات است، چون بخش بزرگی از مردم ترامپ را لایق نمی‌بینند و منزوی و ناراحت هستند. ناتو احساس خطر می‌کند و اتحادیه اروپا احساس می‌کند سطح امنیتی آن کمتر شده است چون می‌خواهد آمریکا را قدرتمند کند. همچنین از مجد و عظمت آمریکا کاسته شده است و باید منتظر شد و دید که در مرحله عمل پس از آغاز به‌کار دولت جدید چه می‌شود. هم اکنون مردم به خیابانها ریخته‌اند و اعتراضات خود را از انتخاب ترامپ به شکل‌های گوناگون اعلام می‌کنند و این اعتراضات همچنان ادامه دارد.»
تظاهرات گسترده و دامنه دار در آمریکا
پر سر و صداترین تظاهرات روزهای گذشته در شهر پورتلند در ایالت اورگان رخ داد.
جایی که حدود ۴ هزار معترض اواخر وقت پنجشنبه گذشته به ‌سوی مرکز شهر راهپیمایی کردند. پلیس دست‌کم ۲۹ تن را به ‌اتهام پرتاب چیزهای مختلف به ‌سوی افسران پلیس، شکستن شیشه‌های خودروها و صدمه زدن به یک خودرو در یک فروشگاه خودرو بازداشت کردند، تا جایی که پلیس پورتلند این تظاهرات را «شورش» توصیف کرد و برای متفرق کردن معترضان از پودر فلفل و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد.در تحولی دیگر نیز گاردین گزارش داد که معترضان ضد ترامپ تصمیم دارند طی روزهای آخر این هفته (شنبه و یکشنبه) تظاهرات، راهپیمایی‌ها و تجمعات خود را برای بیان بیزاری‌شان افزایش دهند.
تنها در یکی از فراخوان‌ها، تا اینجای کار بیش از ۱۰ هزار تن از مخالفان ترامپ آمادگی خود را برای شرکت در  راهپیمایی ظهر  یکشنبه از میدان «یونیون» نیویورک تا برج ترامپ ــ محل زندگی و ستاد مرکزی کارزار انتخاباتی ترامپ ــ برگزار شد، اعلام کردند. یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات در نیویورک در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که «به ما بپیوندید، تا ترامپ و سیاست‌های متعصبانه وی را متوقف کنیم.»
سعدالله زارعی استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل بین‌المللی  با اشاره به اوضاع آمریکا بعد از انتخابات می‌گوید: « شهروندان آمریکایی شرایط اقتصادی کشور خود را قابل قبول نمی‌دانند این در حالی است که سیاهان و هیسپان‌ها اگرچه به دلیل اعمال تبعیض‌های گسترده همواره اپوزیسیون محسوب شده‌اند اما به دلیل شعارهای افراط‌گرایانه علیه مهاجرین، سیاهان و مسلمانان به ترامپ رأی نداده و آراء خود را به نفع هیلاری به صندوق ریخته‌اند. بر این اساس بعضی از ناظران سیاسی معتقدند در نتیجه انتخاب ترامپ شاهد افزایش شکاف اجتماعی و تبدیل این شکاف‌ها به نزاع خواهیم بود. سفیدپوستانی که به ترامپ رأی داده‌اند به دلیل اینکه عمدتاً از طبقه تحصیل کرده و ثروتمند نیستند، آمادگی زیادی برای درگیر شدن با اقلیت‌های نژادی دارند.»
شرایط بحرانی در آمریکا
به گفته  زارعی: بلافاصله پس از پیروزی ترامپ، جوانان هوادار او در یکی از ایالت‌های آمریکا علیه مهاجرین، سیاه‌پوست‌ها و مسلمانان شعار دادند. شرایط داخلی آمریکا همین الان هم مناسب نیست و حوادث هر روزه‌ای نظیر آنچه در «فرگوسن» پیش آمد امنیت را از شهروندان سلب کرده است. دوره ترامپ هر دوره‌ای باشد دوره التیام جراحت‌های ناشی از تبعیض نژادی نخواهد بود.
زارعی با بیان اینکه آمریکا نیز مانند بسیاری دیگر از مناطق وارد دوره‌ای شده است که از مجامع بزرگ و رسانه‌های بزرگ در شکل‌دهی به افکار عمومی کار عمده‌ای ساخته نیست می‌افزاید: « این بار رسانه‌های بزرگی مثل CNN، نیویورک تایمز و واشنگتن پست نتوانستند تأثیر عمده‌ای به جای بگذارند و از این رو در اعلام نتایج انتخابات تعلل می‌کردند و از شبکه‌های اجتماعی عقب‌تر قرار داشتند. جامعه آمریکا امروزه تا حدی از شرایط پر اختناق ترسیم شده میان دو حزب فاصله گرفته است و پیروزی نسبتاً برجسته ترامپ در واقع ناشی از این فضاست این موضوع در متن خود تبعات اجتماعی و امنیتی خاصی برای آمریکا دارد و در حد نگرانی دستگاه‌های رسمی آمریکا از این موضوع تا حدی است که از آن به «انقلاب سفید» یاد شده است. »
حوادث آمریکا قابل کنترل نیست
زارعی در ادامه همین بحث تصریح می‌کند: «‌اگر این تعبیر درست باشد که این بار دستگاه حاکمه آمریکا با شورش سفیدها مواجه شده است باید در انتظار حوادث مهمی در متن جامعه آمریکا بود. هم اینک ناراضیان سفید به ناراضیان سیاه، ناراضیان مسلمان، ناراضیان هیسپان و به‌طور کلی نارضایتی اقلیت‌ها اضافه شده است و این می‌تواند ضربه‌های عمده‌ای را به سیستم آمریکا بزند. ضربه‌ای که برخلاف گذشته، اینک به دلیل گسترش شبکه‌های اجتماعی به آسانی قابل مهار نخواهد بود.»سعدالله زارعی در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید:« به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها می‌خواهند که با کاستن از میزان دخالت خارجی به بازسازی وضعیت داخلی کشورشان بپردازند و از آنجایی که ترامپ در زمان انتخاباتی نیز هیچ برنامه‌ای را اعلام نکرده است باید دید که برنامه‌هایی که در آینده ارائه خواهد داد باز منطبق بر شعارهای انتخاباتیش می‌باشد یا برنامه‌های تازه‌ای دارد.»

انتهای پیام/ کیهان

Go to TOP