سکوت سنگین درباره یک رسوایی می شکند؟

انستیتو مریو فرانسه در سال های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳، فرآورده های خونی به ایران صادر کردند که در نهایت مشخص شد آلوده به ویروس ایدز بوده اند. این فراورده‌ها در ایران در اختیار ۹۷۶ نفر از بیماران مبتلا به هموفیلی قرار گرفت و آن‌ها را به ایدز مبتلا نمود و علاوه بر آنها، اعضای خانواده شان از جمله همسرشان نیز مبتلا به ایدز شدند.

به گزارش هنرما، انستیتو مریو فرانسه در سال های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳، فرآورده های خونی به ایران صادر کردند که در نهایت مشخص شد آلوده به ویروس ایدز بوده اند. این فراورده‌ها در ایران در اختیار ۹۷۶ نفر از بیماران مبتلا به هموفیلی قرار گرفت و آن‌ها را به ایدز مبتلا نمود و علاوه بر آنها، اعضای خانواده شان از جمله همسرشان نیز مبتلا به ایدز شدند.

به مرور تعداد قابل توجهی از ایشان فوت کردند اما همچنان گروهی از قربانیان زنده هستند. مشخص نیست نهادهای مسئول داخلی که به پرداخت خسارت محکوم شده بودند، بالاخره خسارت این قربانیان را پرداخت کرده اند اما در مقابل، انستیتو مریو فرانسه هیچ گاه حاضر به پرداخت غرامت نیز نشد. ایدز از همان زمان در ایران ریشه گرفت و اکنون ده ها هزار نفر در ایران به ایدز مبتلا هستند.
روایت جنجالی «خون های آلوده» فرانسوی در فیلم تازه جعفری جوزانی
حال مسعود جعفری جوزانی دست بر روی این قصه تکان دهنده گذاشته و فیلم «پشت دیوار سکوت» توسط این کارگردان بر مبنای چنین داستانی نوشته شده و اکنون در مرحله تولید قرار دارد. جعفری جوزانی با تکیه بر فیلمنامه این اثر که به همراه دخترش سحر جعفری جوزانی به نگارش درآورده، قصد دارد از نگاه خود به گوشه ای از این فاجعه بزرگ بپردازد.
«پشت دیوار سکوت» که یک فیلم اجتماعی در بستر شهری است و حسن کریمی برای ضبطش پشت دوربین نشسته است، با تهیه کنندگی مشترک محمد خزاعی تهیه کننده سینما و دبیر پیشین جشنواره فیلم فجر و فتح الله جعفری جوزانی برادر مسعود جعفری جوزانی ساخته می شود.
امین تارخ، پرویز پورحسینی، حسین پاکدل، سحر جعفری جوزانی، آرمان درویش، سیامک صفری، بهزاد فراهانی، شقایق فراهانی، سمیه نجومی و… بازیگران هشتمین فیلم جعفری جوزانی است و تاکنون بخش قابل توجهی از سکانس های این فیلم ضبط شده و فیلمبرداری ادامه این اثر سینمایی در خانه ای در جنوب پایتخت ادامه دارد.
نخستین نمایش فیلم «پشت دیوار سکوت» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. دور از انتظار نیست که برخی مسئولان علاقمند به مسکوت ماندن این فاجعه، نسبت به ساخت چنین اثر افشاگرانه ای که به عوامل چنین فاجعه ای اشاره کرده، موضع گیری کنند.
انتهای پیام/بولتن نیوز
Go to TOP