انتخاب ده فیلم برتر سال ۲۰۱۶

ارزشگذاری سالانه ده فیلم برتر از دید منتقدین و کارشناسان سینمائی، همواره جذاب و قابل بحث بوده است و مشتاقان زیادی انرا دنبال می کنند. سالهای زیادی است که این مقوله باب شده و ادامه دارد .

به گزارش هنرما، ارزشگذاری سالانه ده فیلم برتر  از دید منتقدین و کارشناسان سینمائی، همواره جذاب و قابل بحث بوده است و مشتاقان زیادی انرا دنبال می کنند. سالهای زیادی است که این مقوله باب شده و ادامه دارد . هرازگاهی نیز، این ارزش گذاری ها به گزینش اختصاصی برترین فیلم های تاریخ سینما هم می انجامد و گاه علاقمندان را با شگفتی هائی هم را روبرو می کند.

به عنوان مثال اخیرا هفته نامه پرنفوذ «تله راما» در فرانسه که بخش سینمائی آن هم بسیار مورد توجه است دست به انتخاب دوباره بهترین ۱۰۰ فیلم تاریخ سینما زده است که برای نخستین بار دراین رای گیری ها، فیلم «سرگیجه» اثر تاثیر گذارهیچکاک در رده اول جدول قرار گرفت! قبلا  «همشهری کین» ساخته بی همتای ارسن ولز طی سالها در رده اول جدول رای منتقدین جهانی قرار داشت.

در میان صد فیلم مهم تاریخ سینما از دید منتقدین تله راما، فقط یک فیلم ایرانی«طعم گیلاس» اثر شادروان عباس کیارستمی که برنده نخل طلا در سال ۱۹۹۷ شد، در رده ۷۸ جدول قرار گرفته است. در همین جدول بعد از سرگیجه، فیلم های تحقیر (ژان لوک گدار) سپیده دم (مورنو) جاده مالهولاند(دیوید لینچ) سفر به توکیو (یاسوجیرو اوزو) خانم د (ماکس افولس) آواز زیر باران (جان کلی –استانلی دانن) مامان و روسپی (ژان اوستاش) آنی هال (وودی آلن) شب شکارچی (جالزلایتون) و غیره قراردارند. این انتخاب ها با خیلی نسبت به انتخاب های منتقدین بین المللی که بارها در ماهنامه سایت اند ساند و غیره امده است متفاوت است!
دررابطه با ده فیلم برترسال، درماه دسامبر بسیاری از نشریات و سایت های سینمائی دست به انتخاب ده فیلم برتر سال ۲۰۱۶ زده و یا می زنند، مجلاتی چون «کایه دوسینما» در فرانسه، و «سایت اند ساند» در انگلیس، نشریاتی در آمریکا و سایر کشورها، لیست انتخابی خود را انتشار داده یا میدهند.

آنچه که جالب است اینکه در فرانسه بیش از سایر کشورها، تعداد گوناگونی فیلم های ساخته شده و با اهمیت سراسر جهان را به نمایش می گذارند. فرضا درست است که مثلا در هندوستان حدود ۱۳۰۰ فیلم روی پرده سینماها می روند، اما ۹۸ درصد آن فیلم ها، هندی است، یا مثلا در امریکا، حدود ۸۰۰ فیلم در سال بر پرده سینماها اکران می شودکه اکثر قریب به اتفاق انها اثار امریکائی هستند، اما در فرانسه با وجود حدود ۶۵۰ فیلم به نمایش در آمده، تماشاگران با طیف گسترده ای از فیلمهای ساخته شده سراسر جهان روبرو هستند.
گزینش ما از بین فیلم های امسال بدین شکل است:
-تونی اردمن( مارن آده – آلمان)

-من، دانیل بلاک(کن لوچ – انگلیس)

-کارل( تودهاینس -آمریکا)

-فارغ التحصیلی ( مونجیو-رومانی)

-عزیز آمریکائی (آندره ا آرنولد -امریکا )

-کاپیتان فانتاستیک (مت روس -امریکا)

-فرانتز( فرانسوا ازون -فرانسه)

-پاترسون( جیم جارموش – امریکا)

-روز خوشبختی اززندگی اولی مکی(جوهر کوسمائن- فنلاند)

-او (پلورهوفن-فرانسه)

-آکاریوس (کلبرمندونا – برزیل)و….

انتهای پیام/بانی فیلم

Go to TOP