در اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر معلولان مطرح شد:

باید شرایطی را فراهم کنیم تا دولت استعدادهای نهفته معلولان را در نظر بگیرد/لزوم توجه به امکانات شهری در برخورد با معلولان

اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر معلولان در استان اصفهان پیش از ظهر امروز در اصفهان برگزار شد. در این برنامه محسنی بندپی گفت: سازمان بهزیستی کشور، شرایط را فراهم می کند تا معلولان بتوانند از شرایط و محیط و بستر بهینه در جهت بروز دادن شایستگی هایشان قدم بردارند.

به گزارش هنرما، معاون وزیر و رییس سازمان بهزستی کشور در اختتامیه جشنواره تئاتر معلولان که پیش از ظهر امروز در اصفهان برگزار شد با تشکر از دستگاهای اجرایی استان اصفهان در برگزاری این جشنواره گفت: همدلی و همراهی دستگاههای استان در برگزاری این برنامه نشان از ارزش های والایی دارد.

انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در این برنامه گفت: حضور معنوی مسئولان می تواند امید بخش اجرای برنامه های بهتری باشد.

وی تصریح کرد: تفاهم نامه هایی با مدیر سازمان های مردم نهاد در سطح بین المللی منعقد شده است تا بتوانیم تجربیات را منتقل کنیم.

وی با اشاره به آموزه های اسلامی در برخورد با هم نوعان ادامه داد: ما باید برای رعایت حال برادران و خواهرن دینی، نیاز آنها را بصورت ویژه ببینیم.

رییس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: با حمایت دولت و مجلس، طرح غربالگری و مشاوره زنتیک پیش از ازدواج اجباری شده است تا بتوانیم از زایش نوزادان معلول جلوگیری کنیم.

محسنی بند پی با بیان جلب حمایت سایر دستگاهها در توجه به معلولان ادامه داد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم خدماتی که به معلولان می دهیم از آخرین فناوری روز دنیا برخوردار شود تا سریع تر انجام گیرد.

وی اولین بحث برای حضور افراد معلول در جامعه را مناسب سازی فضا برای حضور آنها خواند و از شهرداران و دهیاری ها و کسانی که مجوز ساخت و ساز ارائه می دهند خواست این اولویت ها را در نظر بگیرند .

معاون وزیرتعاون کار و رفاه اجتماعی حضور پیشکسوتان سینما و تئاتر در این برنامه را نشان از ویژگی های برجسته ی آن خواند و افزود : امید است با تلاش و سیاست گذاری دولت در روند بازنگری قانون حمایت از معلولان و برنامه های اجرایی، بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا دولت استعدادهای نهفته معلولان را در نظر بگیرد.

محسنی بند پی اضافه کرد: سازمان بهزیستی کشور، شرایط را فراهم می کند تا معلولان بتوانند از شرایط و محیط و بستر بهینه در جهت بروز دادن شایستگی هایشان قدم بردارند.

وی ادامه داد: نیمی از هزینه های ساخت سالن را از بودجه استانی و نیمی را از بودجه سازمان بهزیستی در نظر می گیریم تا یک سالن بهینه برای معلولان استان اصفهان داشته باشیم.

باید ظرفیت ها را برای بروز توانمندی های معلولان به کار گیریم

استاندار اصفهان هم در این برنامه با اشاره به روز جهانی معلولان گفت: این برنامه فرصتی برای اندیشیدن به انسان هایی است که عوامل محیطی باعث بروز معلولیت ها در آن ها شده است؛اما در حقیقت انسانی ، آنهاهمچنان انسان های پاک هستند .

رسول زرگر پور گفت: باید برای اینها ظرفیت هایی برابر در نظر گرفته شود تا طعم یک زندگی خوب را حس کنند و توانمندی های آنها ظهور پیدا کند .

وی آموزه های دین اسلام و سیره پیامبر و اهلبیت را مملو از رهنمودهایی خواند که مردم و مسئولان را به کارهای نیک و رسیدگی به حال نیازمندان سفارش کرده است و بیان کرد: توانمند سازی به عنوان نقطه استقلال و خودکفایی معلولان بسیار اهمیت دارد و همه باید در مشارکت اجتماعی و دسترسی آسان به نیاز ها و خدمات و تامین آتیه آنها بکوشیم و برایشان عدالت توزیعی برای آنها در نظر بگیریم.

زرگر پور اضافه کرد: برگزاری جشنواره تئاتر امید این حقیقت را می گوید که اینها علی رغم داشتن مشکلات، دارای توانمندی هایی هم هستند که شرایط مناسب می تواند آنها را در عرصه هنرهای نمایشی به عینیت برساند.

این جشنواره مدیران را برآن داشت تا در احقاق حقوق معلولان بیشتر بکوشند

شهردار اصفهان هم با اشاره به بروز خلاقیت ها در این جشنواره گفت: یقینا به رغم معلولیت های جسمی و حرکتی و یا هر عارضه دیگری قابلیت های معلولان در خلق هنر شکوفا است و مناعت طبعی که خداوند در وجود این قشر به ودیعه گذاشته است را به معرض نمایش گذاشتند .

مهدی جمالی نژاد به برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: در همه جوامع توان خواهانی وجود دارند که سکوتشان سرشار از ناگفته ها است و برگزاری چهارمین جشنواره تئاتر در شهر شهیدان و مهد فرهنگ و هنر یک رویداد هنری و اجتماعی است که با توجه به پیشینه آن می تواند رهاوردهایی در زمینه ارج نهادن و توسعه امکانات در فضاهای شهری داشته باشد .

وی تصریح کرد: لزوم توسعه خدمات و آموزه های دینی در خصوص عدالت گستری، مدیران شهری را برآن می دارد که در احقاق حقوق معلولان بیشتر بکوشند و این جشنواره خیزشی جدید در شهرداری برای تعبیه امکانات شهری به منظور استفاده معلولان بود که بتوانیم در تجهیزات و همچنین ایجاد اشتغال در آن کوشا باشیم.

انتهای پیام/

Go to TOP