احیاء گازرکاری (شستشوی پارچه قلمکار) در پارک ناژوان اصفهان

فریدون الهیاری گفت: در نشست هم اندیشی احیاء گازرکاری در اصفهان تأکید کرد: طرح سنتی شستشوی پارچه های قلمکار که صدها سال پیش در اصفهان توسط هنرمندان صنایع دستی اجراء می شده، در محدوده پارک ناژوان اصفهان احیاء می شود.

به گزارش هنرما، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در نشست هم اندیشی احیاء گازرکاری در اصفهان تأکید کرد: طرح سنتی شستشوی پارچه های قلمکار که صدها سال پیش در اصفهان توسط هنرمندان صنایع دستی اجراء می شده، در محدوده پارک ناژوان اصفهان احیاء می شود.

 فریدون اله یاری با اعلام این مطلب تأکید کرد: با توجه به این که استان اصفهان و به ویژه شهر اصفهان یکی از مراکز اصلی تولید پارچه های قلمکار ایران بوده است، در گذشته این پارچه ها در حین فرآیند تولید در زاینده رود توسط هنرمندان شستشو داده می شد، لذا هم اینک با توجه به اینکه اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی خوانده می شود مصمم هستیم تا این رویداد هنری را که سالهاست فراموش شده مجدداً احیاء نماییم که در کنار نقش آن در توسعه صنایع دستی، خود می تواند به یک جاذبه گردشگری تبدیل شود.

در ادامه این نشست جعفر جعفر صالحی سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل نیز با ایراد سخنانی تأکید کرد: از گذشته های دور و حد اقل در دوران صفوی شستشوی پارچه های قلمکار در حاشیه زاینده رود و به ویژه در پارک ناژوان اصفهان انجام می شده، لکن متأسفانه سالهاست که این رویداد هنری به دلایل مختلف از جمله کمبود آب در این منطقه انجام نمی پذیرد.

وی تصریح کرد: جهت جلوگیری از فراموش شدن این سنت ارزشمند هنری و فرهنگی در تلاش هستیم تا آن را با همکاری نهادهای ذی ربط مجدداً احیاء کنیم.

در این نشست که نمایندگانی از شهرداری اصفهان، اداره کل محیط زیست و شرکت تعاونی هنرمندان صنایع دستی اصفهان نیز حضور داشتند، ضمن بیان نظرات با کلیات این طرح موافقت خود را اعلام نمودند.

 مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در پایان این نشست تأکید کرد: در این نشست مقرر گردید تا کارگروهی متشکل از نهادهای فوق الذکر با نظارت معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان تشکیل و مراحل اجرائی طرح با در نظر گرفتن محدودیتهای آبی اصفهان و همچنین رعایت شاخصه های هنری و محیط زیست تدوین و سپس این رویداد ارزشمند تاریخی و هنری که دهه های متمادی است متوقف شده مجدداً در محور غرب شهر تاریخی اصفهان احیاء شود.

انتهای پیام/روابط عمومی میراث فرهنگی/ث

Go to TOP