تشریح جزییات کشف معبر صفوی در مسجد امام

یک روز پس از کشف معبر صفوی در مسجد امام اصفهان، جزئیات جدیدی از این معبر از سوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تشریح شد.

به گزارش هنرما، این معبر تاریخی متعلق به دوران صفویه است و روز گذشته در هنگام مرمت شبستان زمستانی این مسجد تاریخی کشف شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این باره اظهار داشت: روز گذشته مرمت گران درحین مرمت جهت رفع خطرات ناشی از رطوبت در مسجد امام اصفهان یک معبر زیرزمینی مسقف را کشف کردند که در حال حاضر کارشناسان این اداره مشغول رفع موانع و آماده سازی این معبر برای حضور باستان شناسان هستند.
فریدون الهیاری افزود: ارتفاع این معبر یک متر و ۷۰ سانتی متر است و تاکنون ۲۵ متر از طول آن کشف شده است و پیش بینی می شود که این معبر تا حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ متر طول داشته باشد.
الهیاری با بیان اینکه گمانه زنی ها برای کشف ابعاد جدید این معبر ادامه دارد افزود: پیش بینی های اولیه حکایت از این دارد که این معبر در دوران صفویه محلی برای ارتباط بین بازار و مسجد امام بوده و یک راه ارتباطی و دسترسی محلات اصفهان به بازار و مسجد است.
وی گفت: جنس معبر از خشت خام است و قدمت آن به دوران صفویه یعنی ۴۰۰ سال قبل بازمی گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در خصوص اخبار منتشر شده درباره نفوذ فاضلاب به این معبر تاریخی نیز تصریح نمود: از آنجائی که این معبر در مجاورت سرویس های بهداشتی مسجد قرار دارد احتمال نفوذ فاضلاب هست اما تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده و تنها شاهد وجود گل و لای در این معبر هستیم که همکاران ما در این تونل در حال فعالیت و کشف ابعاد جدید هستند.
الهیاری ادامه داد: تلاش ها برای کشف ابعاد جدید از این تونل تاریخی ادامه دارد و ظرف دو سه روز آینده ابعاد جدید این معبر به زودی تشریح خواهد شد.
لازم به یادآوری است که باتوجه به نفوذ رطوبت به بخش هایی از دیواره های این مسجد تاریخی در طی دهه های گذشته، چند تیم از مرمتگران، به مدت دو سال است که با بررسی راه آبه های موجود این مسجد، سعی دارند که احتمال وقوع خطر در این مسجد را به حداقل بر سانند.
فعالیت این مرمت گران در مسجد امام اصفهان روز گذشته منجر به کشف معبر تاریخی متعلق به دوران صفویه در این مسجد شد که می تواند ابعاد تازه ای از تاریخ صفویه در اصفهان را بازگو کند.

انتهای پیام/خبرگزاری میراث آریا/ث

Go to TOP