خاطرات الاغ باحیا ؛

خر حیوان نجیبی است!/ کتابی که نباید به کسی قرض داد

برای اینکه جناب عالی را بدرستی از عالم و روزگار خران آگاه سازم و دریابید که عقل آدمی جز گرفتاری نیارد و خوشبختی جز در اختیار ما خران و الاغان نشاید: بیچاره آدمی که گرفتار عقل شد…خوشبخت آن که کره خر آمد و الاغ رفت

به گزارش هنرما، اولین چیز عجیبی که در اولین برخورد با جلد کتاب مشاهده می‌کنید کلمه “خر” است که کش آمده و درونش این جمله گنجانده شده«حیوان نجیبی است»؛ و ایضا تصویر پرسنلی از الاغی عینک به چشم، که در وسط جلد خودنمایی می کند و آدم را یاد کتاب‌های خاطره نویسی اکابر و بزرگان می‌اندازد که عکس خود را روی جلد کار می‌کنند.

کتاب «خر حیوان نجیبی است”» خاطرات یک خر فیلسوف نما از زندگی پر فراز و نشیب خود است که با زبان طنز آمیخته شده است. زندگی خری که در برخورد با هر مسئله و مشکلی فلسفه می بافد و گاها لب به نصحیت ما آدمیان می‌گشاید که این چه زندگی پر عیب و نقصی است که شما دارید، عالم ما خران به از عالم شما آدمیان!

همانطور که در دیباچه کتاب هم اشاره می‌کند:

برای اینکه جناب عالی را بدرستی از عالم و روزگار خران آگاه سازم و دریابید که عقل آدمی جز گرفتاری نیارد و خوشبختی جز در اختیار ما خران و الاغان نشاید:

بیچاره آدمی که گرفتار عقل شد

خوشبخت آن که کره خر آمد و الاغ رفت

کتاب، داستان الاغی است که کودکی‌اش را مثل ما آدمیان به خاطر ندارد، اما از روزی که برای صاحبش بارکشی می‌کند را مو به مو نقل می‌کند. وقتی وارد زندگی‌اش می‌شوی می‌بینی که خر باجربزه‌ای است و بارها خریت می‌کند و گاهی از ستم صاحبش دست به فرار هم می‌زند.

ماجراهایی که در پستوی همه‌شان نقدها و بررسی‌هایی از مسائل اجتماعی و فرهنگی ما آدمیان است که الحق خر فیلسوف خوب به آن‌ها پرداخته است.

اولین بار که دنبال نام نویسنده می‌گردی با این جمله‌ی روی جلد مواجه می‌شوی: مخلص باوفا، الاغ باحیا. اما خوب بالاخره از سرشناسه کتاب پی می‌بری که نام نویسنده علی اوجبی است. نویسنده، فردی است که عمری را در عالم فلسفه گذرانده و کلی کتاب فلسفی را هم ترجمه و تصحیح کرده که در نوع خود قابل توجه است. و به نظر می‌رسد این کتاب در بین آن کتاب‌های سنگین و وزین مثل تافته‌ی جدابافته می‌ماند.

از محاسن دیگر کتاب استفاده از اشعار شاعران گوناگون است که به جذابیت ماجرا کمک می‌کند و از یکنواختی خارجش می‌کند.

این کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای اولین بار در سال ۹۴ در انتشارات وایا به چاپ رسیده است.

بهتر از زبان خود خر فیلسوف بخوانیم که پس از خواندن کتاب چه چیزهایی عایدمان می‌شود:
اگر از قید و بند ظاهر، لختی خود را رها سازید و از این خاطرات خرانه‌ی به ظاهر سطحیه و سخیفه، به کُنه مطالب خفیه آن نایل آیید، چه نکته‌های انسان ساز و معرفت آموز بیابید. این امید هست که با رویکردی معرفت شناسانه شاید کمی چون ما خران با معرفت و با مرام شوید. بی تردید این سخنان به ظاهر خرانه و آمیخته با تاملات ناهقانه، سلامت جسم و جان شما را به همراه دارد…….

امضا/ مخلص باوفا، جیگر باصفا
و شاید بد نباشد به نصیحت اولین صفحه‌ی کتاب گوش دهیم:

این کتاب را به هیچ کس قرض ندهید، چون هرگز به شما پس نخواهد داد!

book-khar-heivane-najibi-ast14e19c

انتهای پیام/

  1. Lore گفت:

    whoah this blog is fantastic i love studying your articles. Keep up the great work! You realize, a lot of individuals are hunting around for this inaiomftorn, you could aid them greatly.

Go to TOP