کوبیدن بر طبل رسوایی یک هنرمند از دریچه سیاست/ قصدشان تحریم کنسرت های سالار عقیلی است

درست یک سال پیش بود که «سالار عقیلی» تیتر یک رسانه ها شد و رسانه های اصلاح طلب مصاحبه او با شبکه ضد انقلاب و ضد فرهنگ من و تو را دست مایه انتقام گیری از نظام کردند و با تعریف و تمجید های شبانه روزی سعی بر تحسین این رفتار این هنرمند کشورمان کردند و همان هایی که شب و روز به معمای شاه ایراد می گرفتند می خواستند با شایعه حذف صدای سالار عقیلی احساسات هنرمندان را جریحه دار کنند.

هنرما/ همه چیز از یک خبر شروع شد. درست همین یک سال پیش بود که سالار عقیلی تیتر یک رسانه ها شد و رسانه های اصلاح طلب مصاحبه سالار عقیلی با شبکه ضد انقلاب و ضد فرهنگ من و تو را دست مایه انتقام گیری از نظام کردند و با تعریف و تمجید های شبانه روزی سعی بر تحسین این رفتار هنرمند کشورمان کردند، همان هایی که  شب و روز به معمای شاه ایراد می گرفتند می خواستند با شایعه حذف صدای سالار عقیلی احساسات هنرمندان را جریحه دار کنند.

علاقمندان سالار عقیلی اما متعجب از این حرکت و رفتار شدند و با رد مهاجرت این خواننده جوان خواستند توجیهی برای آن بیابند.

اصلاح طلبان آن موقع می گقتند وی صاحب عقل و اختیار است و می تواند بصورت مستقل برای خودش تصمیم بگیرد.

هرچند اصلاح طلبان و رسانه های سیاه و زردشان از این حضور مشعوف بودند اما باید توجه کرد که صحبت های سالار عقیلی در آن برنامه صرفا  اطلاع رسانی از برنامه های اجرایی اش در انگلستان بوده و در بازگشت هم عنوان کرد که ماهیت این شبکه را نمی دانسته ام و به نوعی دلبستگی خود را به وطن خود اعلام کرد.

اما امسال بازهم پای سالار عقیلی به رسانه های اصلاح طلب باز شد اما از این منظر که وی حماسه بصیرت را در حمایت از حماسه مردم بصیر کشورمان خواند و به نوعی وفاداری خود را به وطن اعلام کرد؛ ولی گویا این مساله به مذاق خوشحالان سال گذشته خوش نیامد و خواستند این شاگرد درجه یک استاد صدیق تعریف را به جرم همراهی با مردم کشورش تحت تعرض قرار دهند.

خواننده ضد مردمی، پاچه خوار، ساندیس خور و…اینها برچسب هایی اند که در واکنش به آهنگ «حماسه بصیرت» به سالار عقیلی نسبت داده اند.

از همین رو به سراغ یکی از اساتید موسیقی و آواز در اصفهان رفتیم و نظر وی را درباره سیاسی شدن هنر جویا شدیم.

استاد رضایی نژاد در گفتگو با خبرنگار هنرما گفت: در صدا و سیما ارزش واقعی و چیزی که باید ساختار موسیقی را به جامعه معرفی کند وجود ندارد.

وی اضافه کرد: جوان هنرمند می خواهد خودش را نشان دهد پس اگر داخل کشور موقعیتش نباشد قطعا به خارج می رود.

این استاد موسیقی ادامه داد:  استاد پرویز مشکاتیان سکوت را دلیل بر ارزش می دانند چون وقتی هنر سیاسی می شود سکوت بهترین است.

رضایی  نژاد با اشاره به مصاحبه سال گذشته عقیلی با من و تو گفت: کار قبلی این خواننده مورد تایید ما نیست.

وی ادامه  داد: کسی که سرود ملی می خواند یعنی علاقمند به فرهنگ ملی است، ولی چیزی که مهم است پایداری آن است یعنی اگر من در فرهنگ خودم بگنجانم که این فعل درستی است توقع استمرار این حرکت درست را دارم نه اینکه بنا به موقعیت زمانی خوانده شود و این لحظه ای بودن اخلاق هنری را زیر پا می گذارد.

این استاد موسیقی گفت: به هر صورت خوشحالیم که کسی ماهیت بی محتوای آن طرف را درک کند و بگوید من می مانم و با فرهنگ مردم خودم سازگاری می کنم و آن طور که صلاح هنر است عمل می کند.

رضایی نژاد افزود: از این اتفاقات زیاد رخ می دهد، نمونه آن تتلو که شرایطی به آن طرف داشتند و با امکانات جمهوری اسلامی خواندند و در ناوگان نیروی دریایی خواند حالا باید دید آیا واقعا شخصیت های لازم  را داشته باشد.

به گفته وی، مقداری احتیاط های لازم را باید داشته باشیم ولی آدم کار نیک را از کسی می پسندد که مستمر رفتار و حرکاتش  به سمت نیکی برود نه اینکه بنا به شرایط و منافعی کسی کاری را انجام بدهد.

وی با اشاره به تعبیر زیبای رهبر معظم انقلاب از هنر که فرمودند: به عنوان ابزار برنده هنر را قبول دارند و اینکه می فرمایند هر چیزی با زبان هنر گفته شود ماندگارتر است.

این استاد پیشکسوت بیان کرد: آنها هم همین مساله را رسیده اند ما باید از این ابزار بهره برداری کنیم یا بیگانگان، این یک عامل در دست ما و دشمن است ما باید شرایط را در ارشاد و صدا و سیما جوری هدایت کنیم که یک هنرمند نخواهد رفتار میهنی اش را  دست مایه قرار دهد کما اینکه به ما ثابت شده است که آنها هر گونه رفتار ناشایست را با برنامه های هنرمند محور به خورد مردم می دهند و متاسفانه مخاطب زیادی هم دارد .

رضایی نژاد اظهار کرد: اینقدر در فضای مجازی و ارتباطات اجتماعی فعال هستند که نمی شود جلوی آن را گرفت وقتی ما می توانیم مقابله کنیم که بتوانیم کار نیکو و با اخلاق را با پشتوانه فرهنگی به مردم ارائه دهیم.

این هنرمند ادامه داد: نوجوان ما وقتی سازهای ملی ما را ندیده است فکر می کند سازهای ما هم همان هایی است که در شبکه هایی بیگانه نمایش داده می شود.

وی مقصر اصلی اینگونه برخوردها را رسانه ملی دانست و گفت:  این قدرت تشخیص را از جامعه می گیرد چرا که ما بالاجبار نمی توانیم کسی را زور کنیم و بگوییم پرت و بلا می گویند بلکه باید الگوی درست را نشان دهیم و من همیشه می گویم تقصیر اصلی گردن رسانه ملی است و این رسانه ملی است که باعث می شود مردم به آن سمت بروند و افکارشان دیکته شود.

رضایی نژاد اظهار کرد: این جمع که روزی علم موافقت دست می گیرند و روز دیگر می خواهند بر طبل رسوایی فرد بکویند گویا آبروی افراد، هنر و هنرمندی را در لابلای دعواهای روزمره سیاسی شان دنبال می کنند  و قصد تحریم کنسرت های سالار عقیلی را دارند.

انتهای پیام/ سید رسول زهرائی

Go to TOP