شادی و اشتیاق کودکان در اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان

مراسم اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان شامگاه جمعه در سالن گل نرگس اصفهان با حضور اصحاب فرهنگ و هنر، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران استانی و شهری برگزار شد. گزارشی از آنچه در این مراسم گذشت به این شرح است:
سنجد مجری می‌شود
مراسم پایانی با حضور یک مرد با چراغ قوه به دست برروی صحنه (داود منفرد) که سالن انتظار سینما را نشانه رفته بود آغاز شد و پس از حضور او روی سن و چراغ قوه‌ای که به صورت تماشاگران نشسته بر سالن می‌انداخت، کنجکاوی حاضرانی را که مدتی در انتظار کنار رفتن پرده مانده بودند، به همراه داشت. سپس پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و همزمان با پخش سرود جمهوری اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد سالن شد. نوجوانی قرآن را نشسته بر پشت میزی که روی سن آماده شده است قرائت کرد. این بار تریبون آماده نشده است اما میز با پارچه قلم کار اصفهان تزئین شده است.
در ادامه مراسم تیزر جشنواره پخش شد. سنجد نفس نفس زنان سر از گیشه سالن سینما بیرون می آورد و با نام خدا برنامه را آغاز کرد.
اشتیاق کودکان با حضور سنجد بیش از پیش شد و او را تشویق کردند. تعدادی از علاقمندان به سینما روی سن آمده و در سالن انتظار سینما پشت میز نشستند و حیرت افراد حاضر در سالن را برمی انگیختند.
دایی سنجد در کسوت کنترلچی (منفرد) به سنجد در اجرای مراسم به او کمک می کرد. دایی پنجره سالن سینما را باز کرد و تصویر میدان امام دیده می شد.
میرعلایی: سینمای کودک از کما خارج شده است
میرعلایی به میهمانان و مدعوین و هنرمندان همچنین وزیر ارشاد، استاندار، شهردار و هنرمندان خارجی با سلام و خیر مقدم گفت: من صحبت هایم را با قصه آغاز می‌کنم. حضرت رسول(ص) و بلال به مسجد می رفتند. در مسیر چند بچه بازی می کردند بچه ها جلوی رسول اکرم(ص) را می گیرند و خواستار بازی می شوند و پیغمبر خواسته بچه ها را برآورده می کند. بلال زمان اذان را متذکر می شود اما حضرت رسول(ص) می فرمایند تنقلاتی برای بچه ها بیاورید تا راضی شوند حضرت به نماز بروند. وی در ادامه گفت: آخرین پیامبر به ما رفتار با کودکان را می آموزند ما باید چگونه با این فرزندان رفتار کنیم.
او در ادامه متنی را قرائت کرد: همیشه سعی کردم مثل پدرم و مثل تمام آموزگاران که نیکی‌ها را آموختم. زندگی کنم چهار سال توفیق خدمت در فارابی داشتم و سه سال دبیر آن بودم با تمام توانم همراه همکارانم در این مسیر تلاش کردیم تا کم فروشی نکنیم. وقتی آمدم، حال و روز سینمای کودک مساعد نبود آنچه باید باشد فاصله دارد اما سینمای کودک به پا خاسته در مسیر روشن گام برداشته است. وی در ادامه به خاطرات خوب سالهای اخیر تا دوستی درنا و پروانه و باران شادمانی اشاره کرد و نیز به کاروانهای مهر و دوستی که به همه جای وطن سرک کشیدند و پروانه هایی که به همه جا رفتند. او گفت: آنچه از اصفهان در ذهن ما باقی می ماند خنده و اشتیاق کودکان اصفهان است.
دبیر جشنواره گفت: جشنواره امسال مزین به نام پیامبر عشق بود. با یاد و نام رسول خدا همه را به خدا می سپارم همه کسانی که پیامبرگونه برای برپایی جشنواره تلاش کردند تا همه کودکان را شاد کنند، تلاش کرد و گفت: از خدا طلب می کنم رزق حلال و توشه برای آخرت ما باشد.
در ادامه نماهنگی از افتتاحیه جشنواره، نشست‌های تخصصی و حضور پرشور کودکان در سالن‌های سینما پخش شد. سپس موسیقی زنده کلاه قرمزی در طبقه بالکن سینمای روی سن اجرا شد.
مراسم با اجرای دایی و سنجد ادامه پیدا کرد و سنجد از داوران خواست تا با نمایش کلیپ های هر بخش به روی صحنه بیایند.
دعوت سنجد و آغاز اهدای جوایز
هیئت داوران به همراه زارعان، شهیدی، علی شاه حاتمی و حسام نواب صفوی روی صحنه آمدند.
در بخش بعدی جوایز بخش فیلم های کوتاه ارایه شد که پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه به هایده مرادی برای فیلم «لچک» تعلق گرفت و در بخش ویدئویی نیز پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داروان به مهرداد موفق برای فیلم «آخرین نفر» اهداء شد. موفق گفت: تشکر می کنم از هیئت انتخاب و داوران همچنین آقای نوروزبیگی که جایشان خالی است، این جایزه را به همه کودکان و نوجوانان مرزنشین به خصوص جزیره ابوموسی در خلیج فارس تقدیم می کنم.
پروانه زرین بهترین فیلم بلند ویدئویی به امیرحسین طالبی کاشانی و سید وحید حسینی برای فیلم «تعطیلات دوست داشتنی من» اهداء شد. سنجد از حسینی خواست تا به قولش عمل کند و او هم گفت پای قولش هست. حسینی گفت: کار کودک کار سختی است ولی کار با یک بچه چهار ساله خیلی کار را سخت می کند از همه ممنونم.
بزرگداشت حافظ احمدی و اهدای تندیس درنا به شهردار اصفهان
بخش بعدی برنامه به تقدیر از حافظ احمدی اختصاص یافت که دکتر سقائیان نژاد شهردار اصفهان و سید احمد میرعلایی دبیر جشنواره روی سن آمدند.
سید احمد میرعلایی گفت: در این بخش با حضور هیروشیما و عراق برنامه روز صلح را داشتیم درنای کاغذی را خانواده ساداکو به ایران آوردند با زحمات شهرداری اصفهان درنا پرده برداری شد یکی از شهرهای صلح جهانی اصفهان است. تندیس درنا را به پاس از زحمات ایشان به اقای سقائیان نژاد اهداء می کنم.
سقائیان نژاد گفت: خوشحالیم اصفهان تنها شهری است که ادیان مختلف ارامنه، در کنار هم صلح آمیز زندگی می کردند. قرنها است که پرچم صلح و دوستی در اصفهان اهتزار درآمده است و ما خوشحالیم که پرچمدار این صلح هستیم و این درنا در این جا نصب شده است.
اهداء جوایز با اجرای موسیقی خونه مادربزرگه همراه بود.
پخش انیمیشن ساخت کودکان ایرانی و تشویق مایکی کانتولا
در بخشی از مراسم امیر اسفندیاری معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی و یکی از اعضای هیات انتخاب بخش بین الملل جشنواره امسال به همراه مایکی کانتولا انیمیشن ساز برجسته و برگزارکننده دوره تخصی فشرده انیمیشن برای کودکان ایرانی به روی صحنه دعوت شدند. اسفندیاری درباره تلاش مایکی برای ساخت انیمیشن در کارگاه آموزشی در طول مدت یک هفته گفت: ایشان استاد این رشته هستند و در کشورهای مختلف فعالیت داشتند. در عرض یک هفته دو انیمیشن شش دقیقه‌ای با بچه‌ها ساخته اند که یکی از آنها برای شما پخش می‌شود.
در ادامه، انیمیشن ساخته شده از سالن پخش شد و به شدت مورد استقبال مخاطبین جشنواره قرار گرفت. انیمیشن ساخته شده توسط کودکان ایرانی برای کودکان حاضر در سالن بسیار جذاب بود و نظر مدعوین را به خود جلب کرد.
در این بخش اسفندیاری به زیبایی با سنجد همراهی کرد و یادآوری نمود که هدیه ای به مایکی کانتولا به رسم یادبود اهداء می شود. مایکی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: دوست دارم بچه هایی که با من کار کردند را همه ببینند و تشویقشان کنند.
در ادامه مراسم سنجد یادآور شد که کودکان شین آباد در جمع ما هستند و باید مراسم را ترک کنند که با تشویق حاضرین سالن را ترک کردند.
جایزه سیفژ برای گنجشکک اشی مشی
برای اجرای بخش اهداء جوایز سیفژ امیراسفندیاری به همراه علی معلم ، محسن چینی فروشان مشاور وزیر آموزش و پرورش و دبیرکل سیفژ و خانم امانوئلا پندیک داور منتخب سیفژ روی صحنه آمدند.
جایزه سیفژ به فیلم گنجشکک اشی مشی به تهیه کنندگی وحید نیکخواه آزاد و بنیاد سینمایی فارابی اهداء شد.
بیانیه ۲۷ نفر داوران توسط نماینده آنها خوانده شد و در آن آمده بود: ما اعضای هیئت داوران که فرصت دوستی را که از فرهنگ ها و کشورهای مختلف دور هم جمع شدیم خوشحالیم در این جشنواره بهترین‌ها را انتخاب کردیم. هیئت داوران برای تصمیم گیری و انتخاب فیلم‌ها جلساتی طولانی داشت.
اوشین بهترین فیلم آسیایی شد
در ادامه هیئت داوران بین الملل روی صحنه آمدند. در این بخش جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «خانه ای با برجک» از اکراین اهداء شد. پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی به فیلم «اوشین» از کشور ژاپن اهداء شد.
دبیر اول سفارت ژاپن پس از گرفتن این جایزه گفت: سلام می کنم به همه از این که جایزه را به اوشین اهداء شد، متشکرم. سلسه برنامه اوشین در ایران پخش شده و طرفدار زیادی دارد این فیلم به صورت سینمایی ساخته شد اگر مایلید این فیلم را ببیند خوشحال می شوم. برای نصب درنای کاغذی در اصفهان بسیار متشکرم.
در ادامه جایزه بهترین دستاورد فنی و هنری به فیلم «خانه ای با برجک» از اکراین اهداء شد. همچنین پروانه زرین بهترین بازیگر به کوکونه امادا برای فیلم «اوشین» از کشور ژاپن، پروانه زرین بهترین فیلم کوتاه به فیلم ماتی یونا از کشور ایتالیا، پروانه زرین بهترین فیلمنامه به فیلم احسان عبدی پور برای فیلم «تنهای تنهای تنها» اهداء شد.
پروانه زرین بهترین کارگردانی نیز به فیلم سید هادی محقق برای فیلم «او خوب سنگ می زند» رسید.
هادی محقق گفت: من امشب را فراموش نمی کنم، همانطور که پدر و مادرم را فراموش نکردم. تشکر می‌کنم از هیئت داوران که فیلم را دیدند و انتخاب کردند.
بچه‌هایی شبیه شهدا
پروانه زرین بهترین فیلم به ابراهیم اصغری برای تهیه فیلم «او خوب سنگ می زند» اهداء شد. ابراهیم اصغری گفت: بچه های امروز ما خیلی شبیه به شهدا هستند چون پاک و زلال و بی ریا هستند. به پاس احترام شهدا یک دست و هورا بکشند.
در قسمت دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره با اجرای موسیقی پت و مت حاضرین در سالن خود را برای مسابقه سینمای ایران و اهدای جوایز آن آماده کردند.
جنتی: مسئولان از اهالی سینمای کودک حمایت کنند
در ادامه مراسم پایانی جشنواره، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی صحنه آمد و سخنان خود را با قرائت یک بیت شعر آغاز کرد. او گفت: هرگاه نام اصفهان به زبان می‌آید ناخودآگاه زیبایی و ظرافت در ذهن نقش می بندد اصفهان پیشینه‌ای دیرینه در هنرآفرینی دارد. گویی این دیار را همزاد هنر آفریده اند تا هنرمندان فراوان در دامنش زاده و بالنده شوند. از دیرباز تاکنون بخش مهمی از تاریخ هنر ایران مدیون ذوق هنرمندان شهیر این شهر بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هنر کودک بوده و اصفهان مادر آن است، تصریح کرد: برخی از هنرها در اصفهان متولد شده و در گردش ایام به نهایت تکامل رسیده است ولی با این همه پذیرای هنرهای نوپدید چون سینما بوده است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از هنرمندان عرصه هنر و سینما افتخاراتی را برای ایران اسلامی فراهم آورده‌اند خاطرنشان کرد: سینما هنر جوانی است که گوی رقابت را از بسیاری از رسانه‌های قدرتمند ربوده و بیشترین ضریب نفوذ و تاثیرگذاری را داشته است.
جنتی عنوان کرد: در این میان کودکان و نوجوانان بیش از همه تحت تاثیر این رسانه هستند و این تاثیر سریع در شکل‌گیری نسلی متفکر و متعادل و یا نسلی خشن و عصبی موثر خواهد بود.
وی اظهار کرد: ظرفیت معرفت‌سازی در هنر هفتم قابل چشم‌پوشی نیست و در کشور ما باید از سینما برای هدایت و شکل‌گیری نسل آینده استفاده شود.
داوران کودک و نوجوان جایزه ویژه خود را به عملیان مهدکودک دادند
در ادامه مراسم پایانی جشنواره، داوران کودک و نوجوان با تقدیر از سازندگان فیلم‌هایی چون دل بی‌قرار (قربان محمدپور)، سفر زمان (امیرشهاب رضویان) و تنهای تنهای تنها (احسان عبدی‌پور) پروانه زرین خود را به فیلم عملیات مهدکودک (فرزاد اژدری) به رویا شریف تهیه کننده فیلم اهدا کرد.
در ادامه سنجد و دایی برنامه شاد خود را اهدا کردند و سپس کلیپی از فیلم‌های انیمیشن بنیاد سینمایی فارابی پخش شد.
سپس حجت‌الله ایوبی، دکتر زرگر، نماینده یونیسف و داوران یونیسف در جشنواره کودک (فرشته طائرپور، مهتاب کرامتی، منیرصفی‌الدین) روی صحنه رفتند.
پانته‌آ معصومی بیانیه داوران یونیسف را قرائت کرد. در این بیانیه تاکید شد که معیارهایی چون مطابقت با اصول یونیسف، پرداختن به مسائل روز، خلاقیت در اجرا، استفاده از الگوهای مثبت و شاد و عاری بودن از مسائل سیاسی در انتخاب فیلم‌ها وجود داشته است.
در ادامه سیداحمد میرعلایی دبیر جشنواره کودک، به پاس تلاش برای خدمتگزاری به کودکان جایزه ویژه یونیسف را از دستان مهتاب کرامتی گرفت.
در ادامه هیات داوران یونیسف جایزه فیلم منتخب خود را به دلیل برخورداری از شاخصه‌های اعلام شده به امیر شهاب رضویان برای سفرزمان اهدا کرد.
اهدای یک جایزه به مادر و یادی از یک هنرمند فقید
رضویان در سخنانش از سیما فیلم، منوچهر شاهسواری و سعید رضویان برای تولید این فیلم تشکر کرد، جایزه را به مادر خود تقدیم کرد، و از رضا خمسه ای، هنرمند خیمه شب باز که به تازگی درگذشته است یاد کرد.
همچنین منیرصفی‌الدین سخنانی را درخصوص اهمیت آرامش و امنیت کودکان پشت تریبون جشنواره بیان کرد.
هنرمندان اصفهانی هم جایزه گرفتند
در ادامه دکتر مرتضی سقائیان نژاد شهردار اصفهان، سیدمجتبی شهیدی دبیر ستاد اجرایی جشنواره در اصفهان، امینی رئیس شورای شهر اصفهان، زاون قوکاسیان، رضا محصصی و محمدرضا عرب روی صحنه آمدند و سپس برگزیدگان فیلم‌های ساخته شده توسط هنرمندان اصفهانی جایزه گرفتند.
در این بخش میلاد عروجی، زهرا بنی‌هاشمی، آفاق فروغی بازیگران خردسال جایزه گرفتند و ابوذر مسائلی جایزه بهترین کارگردانی این بخش را برای فیلم «مهربان ترین» گرفت.
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به زخم بر انگشت کوچک او (مجتبی اسپنانی) رسید و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را فیلم کاش صبح نشه به نسیم سیفی پور به دست آورد.
در ادامه برای اهدای جوایز بخش مسابقه سینمای ایران یدالله صمدی، کیانوش عیاری، علیرضا رضا داد، مهتاب کرامتی و حامدبهداد روی صحنه رفتند. در این بخش از موسیقی کارآگاه گجت استفاده شد.
جایزه پروانه زرین شهید بهنام محمدی به امیرحسین رفیعا برای بازی در فیلم تابستان طولانی داده شد.
دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری به امیررضا معتمدی برای عملیات مهدکودک تعلق گرفت و ناصرچشم آذر برای موسیقی فیلم «عملیات مهدکودک» جایزه گرفت که به دلیل نبود او در سالن، این جایزه را تهیه کننده فیلم از داوران گرفت. در ادامه امیر سحرخیز برای جلوه‌های ویژه سفر زمان جایزه گرفت. او از همکارانش در این پروژه تشکر کرد و جایزه خود را به مادرش تقدیم کرد.
قول حمایت از تنهای تنهای تنها
نگار نیکخواه آزاد برای فیلم گنجشکک اشی مشی و میثم فرهومند برای تنهای تنهای تنها جایزه بازیگری را به دست آوردند و برندگان جلوی دوربین عکاسان قرار گرفتند. بازیگر تنهای تنهای تنها در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به احمدمیرعلایی گفت: ما ۱۰ پزیتیو می‌خواستیم چون فیلممان هفته آینده می‌خواهد اکران شود. یدالله صمدی از قول میرعلایی اعلام کرد که او در بنیاد فارابی این حمایت را انجام خواهد داد.
در ادامه محمدرضا شریفی‌نیا به جمع حاضران پیوست و جایزه بهترین فیلمنامه به هادی محقق برای او خوب سنگ می‌زند اهدا شد.
محقق پشت تریبون اعلام کرد که سینما را از کیانوش عیاری یاد گرفته و ضمن احترام به داوران اعلام کرد که ما زیاران چشم یاری داریم!!!
در بخش کارگردانی نیز پروانه زرین بهترین کارگردانی به احسان عبدی‌پور برای تنهای تنهای تنها تعلق گرفت.
در بخش بهترین فیلم مسعود کرامتی، غلامرضا رمضانی و وحیدنیکخواه آزاد پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران را برای «گنجشکک اشی مشی» به دست آوردند. سپس وحید نیکخواه آزاد عرفانه سرایی سرور فیلمنامه نویس ۱۵ ساله را که روی صحنه آورده بود مورد تقدیر قرار داد و خواست تا جمعیت او را تشویق کند.
دیپلم افتخار بهترین فیلم به رویا شریف برای عملیات مهدکودک اهدا شد.
رویا شریف در این بخش ضمن تشکر از داوران، از قضاوت داوران کودک تشکر کرد و گفت: بچه‌ها از همه شما ممنونم و امیدوارم از دیدن عملیات مهدکودک لذت ببرید. او از همه مدیران بنیاد سینمایی فارابی که برای ساخت فیلم از او حمایت کردند، تشکر کردند و جایزه خود را به محسن جاهد برای کمک و یاری سیدمحمد جاهد در تولید این فیلم اهدا کرد.
در ادامه احمد میرعلایی و سقائیان نژاد روی صحنه آمدند و به همراه سایر حاضران روی سن در این بخش، پروانه زرین بهترین فیلم را به ادریس عبدی‌پور برای تهیه‌کنندگی فیلم تنهای تنهای تنها اهدا کردند.
جایزه ویژه دبیر به فصل بلوغ (رهبر قنبری) رسید و پروانه زرین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز به رویا شریف برای تهیه عملیات مهدکودک اهدا شد که او برای چندمین بار روی صحنه رفت و از تک‌تک تماشاگران اصفهانی که این فیلم را دیدند تشکر کرد و از پدر و مادرش تشکر کرد و این جایزه را به یاد شهدای دانش‌آموز به موزه شهدا در تهران اهدا کرد.
در آخر یدالله صمدی از نگار استخر و سنجد تشکر کرد و از همه خواست تا به افتخار او دست بزنند. نگار استخر و مهتاب تبریزی هم روی صحنه آمدند و با تشویق آنها که در سالن گل نرگس اصفهان باقی مانده بودند، روبه‌رو شدند.  این مراسم با پخش ترانه‌ای درباره ایران و آتش بازی در محوطه بیرونی سالن گل نرگس به پایان رسید.
به این ترتیب بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان پس از چهار روز به فعالیت خود در اصفهان پایان داد.

به نقل از ایمنا

Go to TOP