از مسابقه قند پهلو تا جشنواره سراسری طنز مکتوب

غدیری: عنصر تبلیغ در نهادینه کردن طنز بسیار ضروری است، نهادهای دولتی و سازمان فرهنگی باید در این زمینه کوشا باشند تا طنز را برای مردم قابل فهم کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنرنا به نقل ازحوزه هنری، احسان غدیری نویسنده و طنزپرداز و برگزیده جشنواره سراسری طنز مکتوب، درباره برگزاری جشنواره طنز سوره، تصریح کرد: برگزاری چنین جشنواره ای در سال برای مستعدانی که به طنز علاقه دارند، بسیار خوب و حرکت پسندیده ای است.
وی در مورد بخش های اضافه شده به جشنواره گفت: اضافه شدن بخش های دیگر مانند: کمیک استریپ و استندآپ می تواند در جذب مخاطب کمک کند، وقتی جشنواره ای به صورت گسترده و جامع برگزار شود مسلما مرجع کامل و خوبی برای یک رشته هنری خواهد بود.
این طنزپرداز در ادامه گفت: من معتقدم، حوزه هنری بهشت ادبی نویسندگان و هنرمندان ایران است، زیرا توانسته در دل جشنواره ها و برگزاری کارگاه های آموزش و کلاس های ادبی هنرمندان قوی و ماهر تربیت کند.
غدیری با اشاره به جشنواره طنز مکتوب اظهار کرد: جشنواره نه تنها برای طنزپردازان موثر است بلکه تاثیرات مفیدی برای مخاطبان هم دارد، حضور علاقه مندان می تواند برای جشنواره مثمرثمر واقع شود.
وی با اشاره به برنامه تلویزیونی «قندپهلو» تصریح کرد: یکی از برنامه های طنز تلویزیون به نام «قندپهلو» پربیننده ترین برنامه در بین مخاطبان است که یبیشتر شرکت کنندگان طنزپرداز آن از خانواده حوزه هنری هستند و این مایه مباهات هنرمندان است که توانسته اند در راه پیشبرد طنز گام های موثری بردارند.
این طنزپرداز در باره نهادینه کردن طنز در جامعه گفت: عنصر تبلیغ در نهادینه کردن طنز بسیار ضروری است، نهادهای دولتی و سازمان فرهنگی باید در این زمینه کوشا باشند تا طنز را برای مردم قابل فهم کنند. وقتی در مدارس برای جوانان و نوجوانان علاقه مند به این حیطه هنری امکانات کافی وجود داشته باشد مسلما طنزپردازان خوبی در آینده پرورش خواهیم داد.
غدیری در ادامه توضیح داد: سازمان های فرهنگی باید پل ارتباطی میان هنرمندان باشد، البته حوزه هنری با مدیریت قوی و برنامه ریزی های منظم در این زمینه عملکرد خوب و شایسته ای انجام داده است.
وی با اشاره به آثار خروجی جشنواره ها گفت: مسلما جشنواره ای چون طنز سوره، که شناسنامه و اصالت دارند و مداوم برگزار می شوند هدفمند و قابل تقدیر است اما باید برای آثار برگزیده تفکر جداگانه ای داشته باشند تا به چاپ اثر آنان منجر شود.
وی در ادامه گفت:هنر طنز در جامعه ابتر مانده و کمتر به آن توجه می شود. دست اندرکاران و متولیان فرهنگی باید در این زمینه برنامه های ادبی مدون و قانونمند تشکیل دهند تا طنز کشورمان پیشرفت روز افزونی را دنبال کند.
احسان غدیری طنزپرداز و نویسنده، کتاب «مجموعه روابط» و «هفت و سه دهم دربی نود» است که رمان وی به عنوان «تبخال» با موضوعیت انقلاب توسط انتشارات سوره مهر در دست انتشار است.
شایان ذکر است، آخرین مهلت ارسال آثار همه بخش ها به جز نمایش تا پایان خرداد ماه و مهلت ارسال متون بخش نمایش تا ۱۵  اردیبهشت ماه ۱۳۹۳اعلام شده است. زمان بازبینی آثار نیز ۱۵ تا ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۳ است.هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره مرداد ماه ۱۳۹۳ در حوزه هنری برگزار می شود.

Go to TOP