تجلیل از محمد کلباسی پیشکسوت داستان‌نویسی اصفهان/ معرفی ۱۸ برگزیده دومین جشنواره سراسری دانشجویی زاینده‌رود

بعد از ظهر امروز اختتامیه دومبن جشنواره سراسری دانشجویی داستان کوتاه زاینده‌رود در تالار صائب دانشگاه اصفهان برگزار شد، در این جشنواره از میان ۳۵۰ داستان ارسالی، در مرحله اول داوری ۱۸ اثر برگزیده و به مرحله نهایی راه یافتند.

به گزارش هنرما، بعد از ظهر امروز اختتامیه دومبن جشنواره سراسری دانشجویی داستان کوتاه زاینده‌رود در تالار صائب دانشگاه اصفهان برگزار شد، در این جشنواره از میان ۳۵۰ داستان ارسالی، در مرحله اول داوری ۱۸ اثر برگزیده و به مرحله نهایی راه یافتند.

در مرحله نهایی و در بخش آزاد دو اثر به صورت مشترک مقام اول، دو داستان مقام دوم و یک اثر مقام سوم را کسب کردند و ۶ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.

در بخش ویژه و کوتاه کوتاه هم به ترتیب چهار و سه اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.

در بخش آزاد وحیده ابراهیم‌زاده برای شهر آنوسی‌ها، ارشاد ازغ برای او از چه کسی فرار می‌کند، سینا برازجانی برای غربی، سعید رضایی برای مرداب، نوید ظریف کریمی برای حوری و عرفان مهبد برای تصویری از من شایسته تقدیر شدند و سروش مستور برای عروس رتبه سوم را کسب کرد، میلاد حسینی برای برسد به دست لیلی و علی شکیبایی برای خاله به صورت مشترک حائز رتبه دوم شدند و پویا کیانی برای لرز و احسان مرزبان برای هواپرست رتبه اول بخش آزاد را به دست آوردند.

در بخش کوتاه کوتاه داستان برگزیده‌ای معرفی نشد و فقط از فریبا رحمانی برای کفش، ریحانه کفشچیان مقدم برای تایپینگ و زهرا سلاطی برای خودباخته تقدیر به عمل آمد.

در بخش ویژه نیز داوران اثری را برگزیده نشناختند ولی از الهه امینی برای بستر، حمید بابایی برای ماهی سرخ کویر و پویا منشی‌زاده برای زخم‌های زاینده‌رود تجلیل شد.

در پایان این مراسم از تلاش‌های چندین ساله محمد کلباسی در عرصه داستان‌نویسی تقدیر به عمل آمد، محمد کلباسی متولد مهر ماه ۱۳۲۲ در اصفهان است و از اعضای انجمن ادبی صاﺋﺐ و از بانیان شکل‌گیری جنگ اصفهان محسوب می‌شود، او مدرک لیسانس خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه اصفهان و دوره فوق لیسانس ادبیات تطبیقی را در دانشگاه تهران گذراند.

او در دانشگاه تهران از حضور استادانی چون عبدالحسین زرین‌کوب، شفیعی کدکنی، دکتر حق‌شناس، مهرداد بهار، سیمین دانشور و اسلامی ندوشن بهره برده و تا سال ۱۳۵۸ به تدریس در دانشگاه‌های شهرکرد و خوراسگان مشغول بوده و پس از آن به مدت دو سال در دانشگاه ملی استرالیا (کانبرا) تدریس کرد و کُرسی ادبیات فارسی آن دانشگاه را بنیاد نهاد.

از آثار وی می‌توان به مجموعه داستان‌های «سرباز کوچک» کتاب زمان ۱۳۵۸، «مثل سایه مثل آب» نشر نقش خورشید ۱۳۸۰، «صورت ببر» نشر آگاه ۱۳۸۸ و «نوروز آقای اسدی» نشر چشمه ۱۳۹۰ اشاره کرد.

همچنین ترجمه کتاب دو جلدی «ادبیات و سنت‌های کلاسیک» نشر آگاه ۱۳۷۶ با مشارکت مهین دانشور نیز در کارنامه وی اثر بسیار ارزنده‌ای است؛ ضمناً مجموعه داستان «او» از طرف انتشارات چشمه در دست چاپ قرار دارد.

انتهای پیام/فارس

Go to TOP