هنر در خدمت انقلاب اسلامی

از ابتدای انقلاب تاکنون رهنرمندان زیادی آثارهنری خود را با محوریت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، درقالب کتاب موسیقی وفیلم و… به نمایش گذاشته اند. که زجمله این آثار می توان به کتاب هایی همچون جای امن گلوله ها به نویسندگی عبدالرضا البوغبیش است که درسال ۹۲به چاپ رسید اشاره کرد.

هنرما- ندا جوانبخت؛ از ابتدای انقلاب تاکنون رهنرمندان زیادی آثارهنری خود را با محوریت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، درقالب کتاب موسیقی وفیلم  و… به نمایش گذاشته اند. که زجمله این آثار می توان به کتاب هایی همچون جای امن گلوله ها به نویسندگی عبدالرضا البوغبیش است که درسال ۹۲به چاپ رسید اشاره کرد.

«دا» که اززبان دختر۱۷ساله ای به نام سیده زهراحسینی نوشته شده وبیانگراشعال خرمشهروروزهای آغازین دفاع مقدس می باشد را می توان اثری دیگر دانست  که جزپرفروش ترین های سال است وتاکنون به۱۵۳نوبت چاپ رسیده است.

اما «یکشنبه آخر» نوشته معصومه رامهرمزی که یکی از زنان حاضردردوران جنگ تحمیلی عراق است به حضور زنان درمحاصره خرمشهر اشاره کرده  وماجرای آن مربوط به خاطرات دختر ۱۴ ساله ای می باشدکه به عنوان امدادگر به بازگویی بخشی از ماجراهای جنگ ایران و عراق پرداخته است.

پوتین های مریم یکی دیگرازآثارفاخر در زمینه ۸سال دفاع مقدس به نویسندگی مریم امجدی  می باشد که سه سال پیش از انتشار کتاب پرفروش دا به چاپ رسید.

کتابی که روایت زندگی دختر جوانی است که  برای جنگ مقابل دشمن، پوتین به پایش می کند، سلاح به دست می گیرد  وپا به پای مردها برای حفظ شهر با دشمن می جنگد.

کوچه نقاش ها ازدیگرکتاب های مربوط زمان جنگ است به نویسندگی ابوالفضل کاظمی متولد کوچه نقاش ها که در خیابان خراسان تهران است.

وی به خاطر علاقه به این محل اسم کتابش را به نام آن گذاشته است. ابوالفضل کاظمی در این کتاب به روایت خاطراتش در چندین عملیات می پردازد که یکی از آنها مربوط به عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر از زبان او می باشد.

واماهنرمندانی نیزبرای ادای دین خودبه انقلاب،۸سال دفاع مقدس وآزادی خرمشهر اقدام به ساخت فیلم هایی باموضوع خرمشهرنموده اند کرده که فیلم های  سینمایی،بلمی به سوی ساحل،روزسوم، سفرسرخ،کیمیا وخاک سرخ ازجمله این موارداست.

بلمی به سوی ساحل اولین فیلم تاریخ سینمای ایران به کارگردانی رسول ملاقلی پوراست .

وی اولین فیلمسازی بود که به خرمشهر رفت وتوانست درهمان دوره دفاع مقدس  وپس از آزادسازی خرمشهر این فیلم رابسازد.

روز سوم به کارگردانی محمدحسین لطیفی بازی پوریاپورسرخ ،حامدبهدادوباران کوثری اززدیگرآثاربرتر وپرمخاطب سینمای دفاع مقدس در۱۰سال اخیر شد که به روایت اشغال خرمشهر پرداخته است.

فیلمی برگرفته گرفته از یک داستان واقعی است که محمدحسین لطیفی توانست آن رازیبا ومتفاوت به تصویربکشاند.

فیلمی که هرگز اکران نشد

سفر سرخ نیزیکی دیگر ازفیلم های مربوط به دفاع مقدس به ساخته هنرمندجنوبی حمید فرخ نژاد است که هرگزاکران نشد.

این فیلم نخستین ساخته وی و روایتگر روز سقوط خرمشهر  و تعدادی از نیروهای مردمی به همراه دو مجروح و دو پرستار وگروهی از مردم بودجنوب بود که  به قصد خروج از شهر به پلی می‌رسند که به دست نیروهای ارتش عراق افتاده واین گروه تصمیم می‌گیرد برای نجات غیرنظامیان، جدا از آنها مسیری را طی کنندکه در گذر از  مسیرهای مختلف با ماجراهایی از جنگ درگیر می‌شوند.

سفر سرخ در سال ۱۳۷۹ ساخته شد و بعد از ۱۴ سال توقیف موفق به دریافت سیمرغ شد ولی به اکران عمومی در سینماها در نیامد.

خاک سرخ نیز یک سریال ۱۷ قسمتی به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بود وبازی پرویز پرستویی، لاله اسکندری، مهتاب کرامتی وبهناز جعفری است که در سال ۸۱ از شبکه اول سیما به پخش رسید و بعد از آن بارها و بارها تکرار آن از سایر شبکه ها به نمایش درآمد.

خاک سرخ در روزهای اشغال خرمشهر به روایت دختری می پردازد که به دنبال خانواده گمشده خود به این شهر آمده است.

احمد رضا درویش نیزازجمله هنرمندانی بود که باساخت اثری فاخربه نام کیمیا توانست دین خودرابه این اتفاق تاریخی بزرگ کشوراداکند .

فیلمی که در حال حاضر یکی از آثار تحسین برانگیز در حوزه دفاع مقدس شناخته می شود.

کیمیا در سال ۷۳ با بازی بازیگرانی مثل خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و رضا کیانیان ساخته شد و روایتگر زنی بارداراست که در بحبوحه حمله دشمن،  به اسارت قوای دشمن در می‌آید وهمسروی پس از گذشت نه سال در جستجوی زن و فرزندش به راه می افتد.

وامادراین بین هنرمندانی نیزبا ساخت وتولیدموسیقی توانستندیادوخاطره درخصوص خرمشهر رازنده نگه دارند.

که ازجمله آن ها:ممد نبودی ببینی، اثری ماندگاروجذاب که در وصف محمد جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر، توسط حسین فخری همرزم این شهید خوانده شد و بعدها همگی ما آن را با صدای غلام کویتی پور در خاطراتمان نگه داشتیم.  لازم به ذکر است شعر این اثر را نیز جواد عزیزی گفته که نوای آن به یک نوحه بوشهری بر می گردد، نوایی که در سالهای دور توسط «جهانبخش کردی زاده» خوانده شده بود.

سمفونی حماسه خرمشهر اثرمجید انتظامی از آهنگسازان برجسته کشورمان نیزیکی دیگرازآثارموسیقی درزمان دفاع مقدس می باشد که درکارنامه هنری وی یافت می شود.

وی درباره این کار این طور می گوید:« خرمشهر را من قبل از آزادسازی این شهر نوشتم و در واقع من خرمشهر را در موسیقی قبل از آزادسازی‌اش، آزاد کردم؛ «خرمشهر» را زمانی نوشتم که هنوز این شهر آزاد نشده بود.»

انتهای پیام/

Go to TOP