سینما آری؛ ابتذال و هرزگی خیر!

قبل از انقلاب، سینمای ایران به جز چند فیلم، بقیه دستمایه سناریوهای ضعیف و سخیف برای مشغول کردن جوانان به هرزگی بیش نبود به همین دلیل بعد از انقلاب همه منتظر مواضع امام راحل دذر این باره بودند.

هنرما- سید رسول زهرائی/ نگاه ویژه حضرت امام خمینی به مقوله فرهنگ و هنر را می توان ناشی از اسلام نابی دانست که هدف را در تعالی انسان، نه ابتذال و هرزگی می داند.

قبل از انقلاب، سینمای ایران به جز چند فیلم، بقیه دستمایه سناریوهای ضعیف و سخیف برای مشغول کردن جوانان به هرزگی بیش نبود به همین دلیل بعد از انقلاب همه منتظر مواضع امام راحل دذر این باره بودند.

امام روح ا… بعد از ورودش به کشورر سخنرانی ویژه ای در اهمیت سینما ایرباد فرمودند که نشان از عمق بینش ایشان درباره مسائل روز بالاخص هنر داشت.

امام آنجا فرمودند: سینماى ما مرکز فحشاست. ما با سینما مخالف نیستیم، ما با مرکز فحشا مخالفیم. ما با رادیو مخالف نیستیم، ما با فحشا مخالفیم. ما با تلویزیون مخالف نیستیم، ما با آن چیزى که در خدمت اجانب براى عقب نگه‌داشتن جوانان ما و از دست دادن نیروى انسانى ماست، با آن مخالف هستیم. ما کى مخالفت کردیم با تجدد؟ با مراتب تجدد؟ مظاهر تجدد وقتى که از اروپا پایش را در شرق گذاشت ـ خصوصاً در ایران ـ مرکز [عظیمى‏] که باید از آن استفاده تمدن بکنند ما را به توحش کشانده است. سینما یکى از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد و شما مى‏ دانید که جوان‌هاى ما را این ها به تباهى کشیده‏ اند و همین طور سایر این مراکز ما با این ها در این جهات مخالف هستیم.

امام هنر را یک نمایش فردی نمی داند بلکه در اندیشه امام خمینی سینما و تئاتر باید در خدمت اندیشه های اخلاقی باشد و آن نوع اندیشه را ترویج دهد.

امام خمینی سینما را یک دستگاه آموزشی می داند که باید در بطور صحیح و سلیم اداره شود .

نوع دید امام خمینی به مسائل سینما را می توان برگزرفته از اشراف ایشان بهع مسائل روز و وقایع هنر دانست.

به نوعی ایشان اشراف بر مسائل سینما داشتند که از بین فیلم های آن زمان مستقیما به فیلم گاو اشاره می کنند و می فرمایند:«ما بحمداللّه‏ گویندگان و نویسندگان خوب داریم. ما همه چیز داریم. من غالباً فیلم‌هایی که خود ایرانی‌ها درست می‏‌کنند به نظرم بهتر از دیگران است. مثلاً فیلم «گاو» آموزنده بود. اما حالا این فیلم‌ها باید حتماً از آمریکا یا از اروپا بیاید با یک بی بند و باری تا روشنفکران غرب‌زده شاد شوند. فیلم‌هایی که از خارج به ایران می‏‌آید اکثراً استعماری است. لذا فیلم‌های خارجی استعماری را حذف کنید مگر صددرصد صحیح باشد. صحیفه امام- ج ‏۱۲- ص: ۲۹۱ و ۲۹۲»

متاسفانه هنر سینمال هنوز نتوانسته است سریال یا فیلم سینمایی در خور شان حضرت امام تولید کند که بتواند تمام زوایای زندگی ایشان را به تصویر بکشد هرچند مستند ها و فیلم های کوتاهی ساخته شده است ولی نتوانسته حق مطلب را بیان کند که می طلبد تهیه کنندگان و سازندگان سینما به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/

Go to TOP