دغدغه کار در حوزه دفاع مقدس دارم/ ترانه ای برای آیدا، تئاتری کمدی در مورد جنگ تحمیلی است

ترانه ای برای آیدا عنوان تئاتری به کارگردانی عباس فلاحی از جوانان فعال و هنرمند اصفهانی درعرصه تئاتر است که در تالار سعدی حوزه هنری اصفهان به روی صحنه رفته است.

به گزارش صاحب نیوز؛ عباس فلاحی در گفت و گویی ازعشق و علاقه خودبه عرصه دفاع مقدس گفت و با بیان این مطلب که همیشه دغدغه ام تولید چنین برنامه هایی با محتوای جنگ بوده، داستان این تئاتررا اینچنین روایت کرد: موضوع داستان یک درام کمدی بوده و گریزی به یک خانواده آواره آبادانی می زند که به خانه ای در تهران می روند اما آنجا بایک خانواده تهرانی مواجه می شوند؛ دست آخر به این نتیجه می رسیم که هر دوخانواده به شیوه ای شهید شده اند.

وی ادامه داد: از بین سه متنی که به دستم رسید، ترانه ای برای آیدا را پذیرفتم، چون علاوه براینکه به موضوع جنگ ودفاع مقدس اشاره می کرد، درون مایه طنز نیز داشت؛ مردم ازکارهای طنز بیشتر استقبال می کنند.

این کارگردان جوان در ادامه از مسئولان و عدم حمایت آن ها از این هنر، به ویژه از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی به شدت انتقادکرد و در اینباره گفت: تئاتر در اصفهان به شدت مظلوم واقع شده و وضعیت آن بسیار تاسف بار و ناراحت کننده است.

فلاحی افزود: مسئولان پس از کش و قوس های فراوان و سختی دادن های بسیار به تولید یک تئاتر مجوز می دهند؛ اما وقتی از آن ها پلاتو برای تمرین درخواست می کنیم می گویند نداریم؛ این درحالی است که این امردرمورد تعدادی از هنرمندان تئاتر صدق نمی کند؛ زیرابه راحتی به آن ها بودجه مجوز و پلاتو می دهند وحتی ممیزی های آن ها را نیز نادیده می گیرند و حذف می کنند.

وی ادامه داد: اما مسئولان به افرادی همچون ما که می رسند، فقط کارمان را نقد می کنند و با سخت گیری، سنگ مقابل پایمان می اندازند.

کارگردان تئاتر اظهار کرد:ما برای گریم نیاز به مکان داشتیم اما به دلیل عدم حمایت مسئولان متاسفانه این کار را داخل نمازخانه انجام می دهیم.

فلاحی افزود: اگرهمراهی و حمایت فرهنگسرای مهر نبود ما برای اجرای این برنامه سالن نداشتیم.

وضعیت تماشاچیان نسبت به سالهای قبل بهترشده است
وی در ادامه با بیان این مطلب که اجرای همزمان چند تئاتر در شهرکار جالبی نیست، گفت: وضعیت استقبال از تئاتر در اصفهان نسبت به چهارسال گذشته افزایش داشته اما بازهم درآخر کارگردان و عوامل کار هستند که آسیب می بینند؛ اگر مسئولان در زمینه سالن و پلاتو حمایت می کردند و هزینه ای بابت آن اخذ نمی کردند یا حداقل هزینه ها را مقداری کاهش می دادند ما نیز قیمت بلیط را کاهش داده و تبلیغات بیشتری درباره کار انجام می دادیم.

وی درپایان عنوان کرد: بسیار ناراحت کننده است، وقتی برخی از سازندگان تئاتر به خاطر ندادن مکان برای اجرا و یا هزینه های بالای سالن اشک می ریزند و به آن ها توجهی نمی شود و زمانی هم که با ارشاد می روند و درخواست کمک می کنند به آن ها وعده داده می شود اما پس ازمدتی این وعده ها فراموش می شود.

گفتنی است تئاترترانه ای برای آیدا به کارگردانی عباس فلاحی و نویسندگی حمیدرضا نعیمی تا ۱۴ مردادماه سال جاری در تالار سعدی حوزه هنری واقع درخیابان استانداری برگزار می شود و علاقه مندان به تماشای این تئاتر می توانند در ساعت ۲۰ به این مکان مراجعه کنند.

Go to TOP