نشست‌های حس مکان و توجه به موضوعات مختلف علم عکاسی

نگاه پدیدارشناسانه از منظر عکاسی/ حرکت‌هایی که الگوی فعالیت‌ها خواهند شد/ اصفهانی‌ها در عکاسی استعدادهایی بی‌نظیر و مثال‌زدنی دارند/ جایگاه مهم شهر اصفهان در حوزه عکاسی

نشست حس مکان با عنوان «نگاه پدیدارشناسانه از منظر عکاسی» در کتابخانه مرکزی اصفهان به همت موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با حضور عکاسان جوان اصفهانی برگزار شد و رهام شیرازی استاد عکاسی معاصر راهنمایی و هدایت این کارگاه را بر عهده داشت.

به گزارش هنرما، موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، امروز به‌عنوان پایگاهی امن برای ارائه هنرهای مدرن و امروزی به شمار می‌رود و هنرمندان از پیر و جوان این مکان را پناهگاهی برای ارج نهادن به ذات هنر می‌دانند.

موزه هنرهای معاصر سعی دارد تا با حمایت و راهنمایی هنرمندان که با مدیریت پیشکسوتان و فعالان هنر شهر و کشور انجام می‌گیرد، گام‌هایی استوار در مسیر هنر معاصر بردارد و سلسله نشست‌های حس مکان یکی از این گام‌هاست.

امکانات امروز رسانه را باید شناخت

رهام شیرازی در این نشست به ماهیت مطالعاتی اشاره کرد و بیان داشت: هنگامی‌که از رسانه عکاسی استفاده می‌کنیم، امکانات ما مشخص می‌شود و بنابراین باید امکانات امروز رسانه را بشناسیم. اصفهانیتِ اصفهان باید تحت تأثیر مکان اصفهان باشد و نه مانند دید یک توریست باشد.

وی مطالعه را یکی از رموز موفقیت در عکاسی عنوان کرد و بیان داشت: باید از مطالعات شخصی خود استفاده کنیم چون در هنر مفهومی ایده‌ها بسیار قابل استناد هستند اما باید به سطح کاشفانه خود برسیم که با مطالعه میسر می‌شود. نباید تنها مشق انجام داد باید از ایده‌های شخصی خود در مواجهه با مسائل استفاده کرد و برای رسیدن به سطح کاشفانه باید از شعارها دوری کرد.

جایگاه مهم شهر اصفهان در حوزه عکاسی

شیرازی عناصر عکاسی را توانمند معرفی کرد و ادامه داد: پرسپکتیو در عکس مانند زمان در سینماست و باید به پرسپکتیوها توجه کرد؛ قطع‌ها نیز در ارائه مفهوم در نمایشگاه بسیار تأثیرگذار است. اصفهان پر از نور رنگی بوده و این سبب می‌شود کار در اصفهان از دیدگاهی راحت باشد.

این استاد کارگاه پدیدارشناسی در مورد هدف این کارگاه‌ها اظهار داشت: قرار است تا جستار و نگاهی پدیدارشناسانه داشته باشیم برای داشتن اثری هنری از اصفهان که در آن شهر اصفهان به‌عنوان یک محلیت در نظر گرفته شود و از دل این محلیت، سازه تازه مانند سی‌وسه‌پل به دست بیاوریم.

حرکت‌هایی که الگوی فعالیت‌ها خواهند شد

وی این جستار را معاصر دانست بیان داشت: نتیجه این جستار اثری هنری مانند یک کتاب خواهد بودکه شهرهای دیگر از آن به‌عنوان الگو در حرکات آینده خود نام ببرند.

شیرازی با بیان اینکه حرکت فرهنگی تفاوتی نمی‌کند در چه قالبی باشد، اینجا عکاسانه است، افزود: اگر بخواهیم فرهنگی کار کنیم، باید به‌روز و معاصر کار کنیم. قصد ما این است که در اصفهان یک حرکت فرهنگی شکل بگیرد و نه از اصفهان، به بیانی قرار است شاهد حرکتی باشیم که در اصفهان شکل گرفته است.

اصفهانی‌ها در عکاسی استعدادهایی بی‌نظیر و مثال‌زدنی دارند

وی در مورد وضعیت هنر عکاسی در اصفهان اذعان داشت: من در گذشته در دانشگاه اصفهان تدریس می‌کردم و شاهد استعدادهای بی‌نظیر و مثال زدنی در اصفهان بودم. اصفهانی‌ها بسیار فعال هستند و بیشترین نتیجه را معمولاً از کلاس‌هایم در اصفهان گرفتم.

چهارمین نشست حس مکان عکاسان مجموعه‌های خود را که شامل ۵ عکس از اصفهان بود را به نمایش گذاشته در مورد آن‌ها هر یک چند دقیقه سخنرانی کردند. درنهایت رهام شیرازی و دیگر حاضران به بررسی این مجموعه‌ها پرداخته و نظرات خود را بیان کردند.

Go to TOP