به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر

شب شعر مقاومت و ایثار و پیروزی برگزار شد

علیرضا لطفی متخلص به حامد اصفهانی، ابراهیم هادوری شاعر پیشکسوت اصفهانی متخلص به شهیر، عباس شاهزیدی متخلص به خروش، استاد سخی،نظارتی زاده شاعر سپید گوی اصفهانی،مهدی جهاندار،عباس کی قبادی و مریم ترنج اشعار خود را قرائت کردند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنرنا: شب شعر مقاومت،ایثارو پیروزی  عصر دیروز به همت سازمان  بسیج هنرمندان ،اداره کل ارشاد و حوزه هنری اصفهان درمجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان برگزار شد. در این شب شعر، شاعران پیشکسوت و جوان اصفهان به قرائت اشعار خود با موضوع دفاع مقدس و سوم خرداد پرداختند.

علیرضا لطفی متخلص به حامد اصفهانی، ابراهیم هادوری  شاعر پیشکسوت اصفهانی متخلص به شهیر، عباس شاهزیدی متخلص به خروش، استاد سخی، نظارتی زاده شاعر سپید گوی اصفهانی، مهدی جهاندار، عباس کی قبادی و مریم ترنج اشعار خود را قرائت کردند.

در این مراسم  کلیپی با موضوع حماسه عملیات بیت المقدس پخش شد و حمید قربانی خواننده جوان کشورمان دو ترانه  با موضوع وطن و شهدای انقلاب را اجرا کرد.

خردمند یکی از رزمندگان  حاضر در عملیات بیت المقس نیز در بیان خاطرات خود  گفت: در جنگ اگر یک روز پیروزی مطلق داشتیم روز فتح خرمشهر بود و گل سرسبد عملیات های ما همین عملیات بیت المقدس است. وی با بیان این نکته که خرمشهر زمان جنگ برای نسل آینده باید  بدون تغییر باقی می ماند، گفت: حتی کاروان های راهیان نور که به مناطق جنگی جنوب می روند به راحتی از کنار خرمشهر می گذرند! بدون اینکه بدانند در این شهر چه اتفاقاتی افتاده است.

این جانباز جنگ تحمیلی با ذکر این نکته که در آن زمان همه مقام ها برای خدا بود، گفت  میان حاج حسین خرازی و حجه الاسلام ردانی پور بر سر مسئله فرماندهی اختلاف بود!حاج حسین می گفت  من از ردانی پور اطاعت میکنم و شهید ردانی پور اصرار داشت تا فرمانده او شهید خرازی باشد.

خردمند بیان داشت: طولانی ترین عملیات آفندی ما عملیات بیت المقدس بود که در شب ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز یا علی بن ابی طالب  آغاز و در سه مرحله ادامه یافت و در تاریخ سوم خرداد با فتح خرمشهر به پایان رسید ودر این هشت سال تنها عملیاتی بود که دو رمز داشت یا علی ابن ابی طالب و یا محمد رسول الله (ص).

رزمنده سالهای دفاع مقدس گفت: در فتح خرمشهر همه عوامل از جمله  باد ،بالگرد و اسیر عراقی  مامور خدا بودند. در آن زمان بالگردی عراقی روی اروند بود که هر چه بچه ها به سمت آن شلیک میکردند موفق به زدن آن نمی شدند که اگر این اتفاق می افتاد و بالگرد در اروند سقوط می کرد تاثیری برای ما نداشت، اما رزمندگان با اعتقاد به آیه “و ما رمیت اذ رمیت و لکن الله رمی” با رمز یا زهرا و یا صاحب الزمان بالگرد عراقی را زدند و سقوط بالگرد در شهر ترس زیادی در بین عراقی ها انداخت و آنها را دسته دسته تسلیم نیروهای ایرانی کرد

این رزمنده خاطر نشان کرد یک نوجوان ۱۶ ساله خوراسگانی وظیفه انتقال  ۳۰۰ اسیر عراقی را به عهده داشت در حالی که تفنگ این نوجوان حتی یک عدد فشنگ درون خود نداشت.

این مراسم شاعرانه  با قرائت شعر مقاومت از صفاریان، شاعراصفهانی  به پایان رسید.

 

 

 

Go to TOP