هم‌نوایی گیتار و فلوت در هنرسرای خورشید/ نوای گیتار باستانی اصفهان را به وجد آورد

سعید امامی ابرقویی – دفتر تخصصی موسیقی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در نخستین روزهای شهریور امسال میزبان رسیتال گیتار و فلوت با حضور کوروش باستانی و حمید رضایت بود.

موسیقی کلاسیک اروپا طی سال‌های اخیر در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ این موسیقی که از پیشینه تاریخی بسیار طولانی برخوردار بوده در مرور زمان به تکاملی چشمگیر دست پیدا کرده و این امر سبب شده تا در تمام دنیا این موسیقی طرفداران بسیاری داشته باشد.

گیتار یکی از سازهای محبوب در بین سازهای غربی است که زیبایی صدا آن و توانایی آن در اجرای ملودی‌های مختلف بر محبوبیت آن افزوده و طرفداران این ساز را شیفته خود کرده است. باید توجه داشت که این ساز در ایران از گذشته‌های دور مورد توجه بوده و تلاش بسیاری در آموزش این ساز صورت گرفته است.

بزرگان موسیقی جهان از توانایی ساز گیتار غافل نبوده‌اند و برای این ساز ملودی‌های بسیاری نوشته شده و مولودی‌ها برای این ساز بازنویسی شده که امروز بانک ملودی‌های این ساز از غنی‌ترین‌ها در جهان است. دفتر تخصصی موسیقی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان به‌عنوان پایگاه موسیقی شهر اصفهان از قدرت و محبوبیت هیچ سازی غافل نبوده و با برگزاری چندین رسیتال در سال اخیر برای این ساز به نوازندگان این ساز فرصت هنرنمایی داده است.

کوروش باستانی هنرمند و نوازنده برجسته گیتار اصفهان میهمان این بار هنرسرای خورشید بود، او که به یاری تلاش خود توانسته در گیتار به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کند این بار با هنرنمایی خود بر صحنه هنرسرای خورشید به‌عنوان نماینده شایسته برای معرفی گیتار بود.

هنرسرای خورشید در روز جمعه این هفته به‌پاس حضور این هنرمند مملو از جمعیت بود که خود نشان از احترام نوازندگان در بین مردم داشت و دیگر از محبوبیت باستانی خبر می‌داد. در بخش اول کوروش باستانی به‌تنهایی به هنرنمایی پرداخت. اولین قطعه از «هیتور ویلا- لوبُس» هنرمند برزیلی بود که او را با اپرای ماگدالنا می‌شناسیم. باستانی با اجرای پرلودی زیبا از این هنرمند شب خود را آغاز کرد.

این پرلود در عین زیبایی دارای نکات بسیار ریز در نوازندگی است که آکوردهای باز آن در کنار ظرافت‌ها آن را به اثری دشوار در نوازندگی گیتار بدل ساخته که کوروش باستانی به‌خوبی از عهده آن برآمد. پرش‌های بزرگ این قطعه در پزسیونهای مختلف نیاز به تمرکز و آمادگی بسیار دارد که باستانی توانایی خود را در آن به نمایش گذاشت.

ایزاک آلبنیر محبوب‌ترین آهنگساز در بین گیتاریست‌هاست، او که قطعه‌ای زیبا به نام آستریاس را خلق کرده، رویا نوازندگی گیتار را در خواب بیداری از هنرمندان سازهای زهی ربوده است. این قطعه تقریباً طولانی آن‌چنان دشوار می‌نماید که گیتاریست‌ها با اجرای آن توانایی خود را به رخ هم می‌کشانند و کوروش باستانی به‌خوبی توانست از عهده نواختن این قطعه آن‌هم به روایت اصل آن برآید.

گیتار دارای گستره بالایی از اصوات است که این امر سبب شده تا نت‌نویسی برای آن در محدوده‌ای زیبا امکان‌پذیر باشد. اما این امر در هنگام اجرای قطعاتی که برای گیتار از ابتدا ساخته نشده‌اند ایجاد مشکلاتی بزرگ می‌نماید و گیتاریست با دشواری‌های بسیار روبرو می‌شود.

کوروش باستانی با هنرمندی تمام قطعه‌ای محلی با عنوان عزیز جون را انتخاب کرد و با اجرای آن توانایی خود را به نمایش گذاشت، حاضران که خود دستی بر آتش داشتند پس از پایان این قطعه دقایقی چند او را تشویق نمودند.

فلوت از دیگر سازهای محبوب موسیقی کلاسیک است که همراهی آن با گیتار بسیار زیبا به گوش می‌رسد و این امر سبب دوستی نوازندگان این دو ساز در طول تاریخ گشته است. حمید رضایت نوازنده چیره‌دست فلوت در این اجرا کوروش باستانی را همراهی کرد.

در ابتدای کار اجرای تانگویی بسیار زیبا توسط این دو توجه حاضران را به خود جلب کرد و در ادامه آنچه دیدنی بود همراهی این دو ساز با هم بود، گویی نفسی که فلوت خارج می‌شد از وجود همان دستی بود که پنجه بر گیتار داشت و درنهایت شب به‌یادماندنی رسیتال گیتار و فلوت با اجرای چند قطعه زیبا توسط فلوت پایان یافت.

Go to TOP