در سی و ششمین نشست تخصصی نگارگری و تذهیب مطرح شد:

آغاز عملیات ۱۸ طرح پژوهشی و مرمت آثار تاریخی در روستای تاریخی ابیانه

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان از آغاز ۸ طرح در حوزه‌های پژوهش، مرمت و مستندسازی آثار تاریخی روستای ابیانه خبر داد.

به گزارش خبرنگار هنرما ، فریدون اللهیاری اظهار داشت: با توجه به تخصیص اعتبارات عمرانی، اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان با مشارکت پایگاه ملی حفاظت از آثار تاریخی روستای تاریخی ابیانه کار مرمت، ساماندهی، پژوهش و مستند سازی ۱۸ مجموعه و بنای تاریخی را در روستای تاریخی ابیانه آغاز شده است.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات ملی و استانی در راستای آغاز طرح‌های مرمتی در روستای تاریخی ابیانه تاکید کرد: این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر ۷ میلیارد ریال شامل طرح‌های مرمت بناهای عمومی روستا، طرح‌های مطالعاتی آثار، طرح‌های مستند‌سازی آثار و اجرای طرح مرمت مشارکتی در مرمت خانه‌های تاریخی روستا و همچنین یک طرح کلی شامل معرفی آثار تاریخی روستای تاریخی ابیانه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه این نخستین‌ بار است که این تعداد طرح پژوهشی و مرمتی به صورت همزمان در این روستای تاریخی صورت می‌پذیرد، تصریح کرد: در این طرح‌ها، تلاش داریم تا پایان سال ۱۳۹۶ عملیات مطالعات، گیاهشناسی، منظر فرهنگی و طبیعی ابیانه، مطالعه بخشی از فرهنگ عامه مردم ابیانه، مطالعات ساماندهی قلعه‌های پل و هرده، مطالعات بروز رسانی حریم منظر فرهنگی ابیانه و مطالعات بناهای ارزشمند روستا برای تهیه پرونده ثبت ملی آنها انجام پذیرد.

وی اضافه کرد: در این عملیات طرح ایجاد بانک پایش بافت تاریخی ابیانه، مستند سازی طرح معماری خانه‌های تاریخی اعزازی و نیکخواه و همچنین مرمت ۴ خانه تاریخی روستا در کنار ساماندهی محوطه پیرامونی پایگاه ملی حفاظت روستا و همچنین معرفی ۲۰ بنای مشهور روستا از منظر گردشگری در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفته است.

انتهای پیام/ روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان

Go to TOP