انحرافات تعزیه؛

مردم شبیه خوانی را نمی شناسند، سودجویان غرض ورزی می کنند

تعزیه هنری است مذهبی، که با عرض تاسف سالیان گذشته دستخوش انحرافاتی شده است و عزم جدی همه دستگاههای متولی فرهنگ را در اصلاح آن می خواهد.

هنرما- حجت ا… سلطانی/  مردم وقتی از اصالت مطلبی چیزی ندانند قطع به یقین می توان گفت: سودجویان آن را به انحراف می کشانند و طبق روا هم خیلی از مسئولان کاسه ی چه کنم چه کنم دستشان می گییرند.
باید متاسف بود که در روزهای اخیر عده ای با سوء استفاده از عدم آگاهی عزاداران و عاشقان مکتب ابا عبدالله الحسین (ع) ،هجمه ای شدید علیه هنر ملی و مذهبی شبیه خوانی کرده اند و عده ای هم ناآگاهانه جاده صاف کن این مسیر می شوند.

چند سال پیش بود که در یکی از شهرستانهای استان اصفهان عده ای که جایگاه نه چندان بالایی در عرصه شبیه خوانی داشتند بدون هر گونه مجوز رسمی اقدام به اجرای مجلسی به عنوان خروج مختار کردند.

باید عنوان کرد تعزیه مختار را می توان یکی از تحریفات تعزیه  است و  به نوعی جزء مجالس تعزیه خوانی محسوب نمی شود و در خارج از ایام عزاداری محرم و صفر با مستمعینی خاص برگزار می شد که  در دو سال اخیر با برخوردهای جدی و فرهنگ سازی به عمل آمده تا حدودی این قبیل اجراهای خارج از اصول کمرنگ شده  است اما ظاهرا دشمنان اهل بیت بیکار ننشسته اند و سعی دارند همه ساله با جریان سازی در شبکه های اجتماعی چهره هنر ملی تعزیه را در نزد هوداران و دلسوزان مکتب شیعه تخریب کنند .

البته بی دلیل هم در پی این جریان سازی ها نبوده اند زیرا در سالهای اخیر و پس از ثبت جهانی  هنر شبیه خوانی به نام ایران شاهد شکوفایی و گرایش عجیب قشر جوان به این عرصه شده اند و بیم دارند از اینکه با نفوذ هنری موجود در تعزیه باعث معرفی بهتر مکتب تشییع به جهانیان شود.

البته نباید منکر انحرافات و آسیبهای به وجود آمده در چندسال اخیر بود و اینجانب به عنوان یک خادم در یکی از دستگاه اجرایی با ایجاد ساز و کارهای لازم به دنبال رفع انحرافات و آسیبها و برگشت به اصالت اصلی تعزیه هستم ولیکن این عرصه نیازمند به یک همدلی و عزم ملی و همکاری همه دستگاه های متولی را دارد زیرا عدم نظارت کافی متولیان در سالهای اخیر بر این هنر باعث نوعی هرج و مرج هنری و ورود برخی آسیبها خصوصا در زمینه موسیقی و متن گردیده است که به یاری خداوند و عنایت اهل بیت توانسته ایم حرکات هر چند جزئی انجام وبه نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

جایی که سالهای گذشته دغدغه های خود را بیان کردیم همین مسئولانی که امروز در شبکه های مجازی، این کلیپ های انحرافی را منتشر می کنند و به خدا پناه می برند از انحرافات در عزاداری، همان ها آمدند و معترض شدند که شما با هنر مترقی مخالفید و سنگ اندازی هایی هم کردند اما، امروز می بینیم همانها آمده اند و مستاصل مانده در پی برخورد قضایی برآمده اند چه بسا اگر همان روز ها پای عمل که میان آمد تیغ برخوردشان تیزتر بود حال شده اند متولی فرهنگ سازی.

و اما سخن آخر را برخی عوامل نا آگاه  داخلی دارم و می گویم آیا می دانید هر ساله چندین هزار ساعت تعزیه تاثیر گذار فقط  در همین استان اصفهان برگزار می شود پس چرا فقط به دنبال تخریب این عرصه با نشان دادن چند دقیقه از یک برنامه که چند سال پیش اجرا و مورد اعتراض همین جامعه تعزیه می باشد هستید ؟ آیا این آب به آسیاب دشمن ریختن نیست؟
در زیر توجه دوستانی که می خواهند پی به نفوذ و تاثیر گذاری این هنر ببرند را به  دیدن کلیپ های خبری زیر جلب می نمایم.

انتهای پیام/

Go to TOP