نقد یک موضوع هنری،

حال سینماها خوب نیست

سینما، این فرزند چند ساله هنر این روزها حال خوبی ندارد با توجه به اینکه مسئولان به گسترش سینما و مجهز کردن آن رغبت نشان می دهند اما مردم دیگر علاقه زیادی به سینما رفتن ندارند.

سید محمد حسین منظر المهدی: حالا این مشتریان اندک این هنر از نبود فیلم های مورد علاقه شان در سینما سخن می گویند. مریم ۲۲ ساله و دانشجوی رشته برق است. می گوید: خاطرم نیست آخرین باری که به سینما رفتم کی بود. موضوع فیلم ها را دوست ندارم بیشتر عشقی و خیانت همسران است. در صورتی که مشکلات جامعه ما زیاد است و پرداختن به موضوعات دیگری که خواست نوجوانان و جوانان است در این عرصه قرار نمی گیرد.  هنرپیشه ها هم تکراری هستند با قیافه های عملی که اصلا غیر طبیعی است.

جواد هم که دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی است می گوید: وقایع فیلم ها غیر واقعی است. همه افرادی که در فیلم ها هستند زندگی های آنچنانی دارند به طوری که با واقعیت جور در نمی آید اگر اینگونه باشد باید بیش از نیمی از مردم هم زندگی های مجلل با امکانات بسیار داشته باشند در حالی که اصلا اینگونه نیست. سینمای این روزها خوراکش شده است تجمل و تقلید که گاهی بزهکاری را به خورد جوانان می دهد. چطور این اتفاق می افتد. جوانی که از طبقه متوسط یا پایین جامعه به همراه دوستانش به سینما می رود و زندگی های مجلل با امکانات رفاهی را در فیلم های سینمایی می بیند دلش می خواهد شبیه همان هایی شود که در این فیلم ها ایفای نقش می کند و چون امکانات برایش فراهم نیست دست به بزهکاری می زند اما این موضوع را نمی توانیم به همه جوانان تعمیم دهیم اما اغلب نوجوانان و جوانان به دلیل اینکه تقلید کردن یکی از خصوصیات رفتاری آنها شده است دست به چنین کارهایی می زنند.

سینماهای امروز باید خوراک واقعی برای جوانان تولید کنند و مسئولان سینمایی و سینماگران چه در تولید فیلم ها و چه فضاهایی که انتخاب می کنند باید دقت داشته باشند و سنجیده انتخاب کنند. این موضوع نیاز به نظرسنجی از علاقمندان به سینما دارد که آنها به چه فیلم هایی علاقه دارند و چه موضوعاتی را بیشتر می پسندند. اگر قرار باشد سینما به عنوان یک صنعت منبعی برای درآمدزایی باشد باید بر اساس نیازسنجی باشد تا بتواند بهره وری خوبی داشته باشد.

شهلا محبی زنی خانه دار است که علاقه زیادی به سینما رفتن دارد.«پس از چند ساعت کار در خانه ماهی یک بار به سینما برویم می چسبد. اما من دوست دارم بیشتر به سینما بروم اما بچه ها و همسرم مخالف هستند و می گویند فیلم ها بی محتواست. البته نظرات و علایق انسان ها با هم فرق دارد و هر کس فیلم خاصی را دوست دارد.

با همه این تفاسیر مسئولانی که به فکر عریض و طویل کردن سینماها هستند باید به این موضوع بیندیشند که چرا برای این همه طول و عرض دادن به سینماها فکر کردند اما فکری به حال مخاطب سینما نکرده اند مخاطبی که ترجیح می دهد در خانه پای ماهواره بنشیند یا از کلوپ فیلم بگیرد و ببیند. حالا با همه این گستردگی که فضای مجازی و رسانه ها در سال های اخیر پیدا کرده اند باید چاره ای برای ترغیب مردم به سینما اندیشید.

انتهای پیام/

 

 

Go to TOP