در آیین تودیع ومعارفه رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان

فرهنگ و هنر باید درخدمت جامعه باشد

آیین تودیع و معرفه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی اصفهان با حضورشهردار، اعضای شورای شهر و جمعی از هنرمندان اصفهان در تالارهنر برگذار شد.

به گزارش خبرنگارهنرما؛ شهردار اصفهان با بیان این مطلب که حوزه فرهنگ و هنر مهم ترین بخش درشهرداری است و بیشترین ارتباط را با بدنه یک شهر دارد افزود: هنر وفرهنگ باید در خدمت جامعه باشد و ازآن جا که هنرمندان ،فرهنگیان و ورزشکاران کسانی هستند که بیشترین نقش را در نشاط ،شادابی و سلامت مردم و جامعه دارند مسئولین باید بتوانند امور فرهنگی هنری این شهر را با استفاده از حضور مداوم آنان ارتقاء دهند.

نوروزی درادامه گفت: شهرداری متولی امورفرهنگی نیست و وظیفه آن فراهم کردن زیرساخت ها است لذا ما نمیخواهیم حوزه فرهنگ وهنر در اختیار ما باشد بلکه درصدد هستیم به عنوان تسهیل کننده امور ،برای هنرمندان وهنردوستان زمینه ای فراهم سازیم تا ذوق و خلاقیت آنان بیشتر شکوفا شود و علاقه مندان به حوزه فرهنگ وهنر بتوانند در این بخش نقش اجتماعی خود را به خوبی ایفا کنند.
به گفته وی : شهرداری باید به دنبال ایجاد زیرساخت ها باشد نه محتوا چرا که با پرداختن به محتوای کار،حقوق افرادی که توانایی و استعداد بالایی در امورفرهنگی وهنری دارند نادیده گرفته می شود لذا باید نگاه به این مبحث نگاهی جدید و عملکردی باشد.
شهردار اصفهان گفت:هرچندشهرداری با مشکلات مالی بسیاری مواجه است اما باید بتوانیم برتمام این مسائل غلبه و بستری فراهم سازیم تا چهره های هنری وهنرمندان این شهر بتوانند باامکانات مادی وسخت افزاری ، هنر و منویات خودرا تحقق بخشند.
به بیان وی : اگربخواهیم هنرمندان ،فرهنگیان و ورزشکاران در شهر بمانند باید موانع ومشکلاتشان را در این زمینه رفع و راه را برای پیشرفت آنان هموار کنیم.

فضای مجازی جایگزین خوبی برای کتاب خوانی نیست

شهرداراصفهان همچنین اشاره ای به فرهنگ کتاب وکتاب خوانی داشت ودراین باره گفت: ازجمله موضوعات مهم درپیشرفت فرهنگ یک جامعه میزان علاقه مندی به مطالعه کتاب است اما سرانه مطالعه درکشور بسیار پایین آمده و مهم ترین دلیل آن نیز افزایش شبکه های مجازی است لذا باید به سمت هویت اصیل فرهنگی برویم وفرهنگ کتاب خوانی را ترویج و گسترش دهیم چرا که فضای مجازی اصلا جایگزین خوبی برای کتاب خوانی نیست .

فرهنگ و هنر با مباحث سیاسی و اجتماعی ارتباطی تنگاتنگ دارد

نوروزی در ادامه باذکر این مطلب که : فرهنگ و هنر با مباحث اجتماعی وسیاسی درآمیخته ونمی توان مرزی بین آن ها قائل شد گفت: این چهارمعقوله باهم ارتباطی تنگاتنگ دارند و اگر حوزه فرهنگ وهنر اصفهان درمسیر درست ومناسب خودقراربگیرد وضعیت سیاسی و اجتماعی این شهرنیز دستخوش تغییرات خوبی خواهد شد.
وی به اهمیت ورزش همگانی در شهر اشاره کرد و بابیان این مطلب که این ورزش باقهرمانی تفاوت بسیاری دارد خاطرنشان کرد: ازمهم ترین مباحث در سلامت یک جامعه شادی ونشاط مردم است و توجه به ورزش همگانی ازجمله برنامه هایی است که دردستور کار شهرداری و ارگان های وابسته به آن قرار دارد وادامه خواهد داشت چرا که براساس استاندارد بین المللی، آنچه برای سلامت مردم مشخص ومورد اهمیت واقع شده توجه به ورزش همگانی است.

حامی هنرمندان باشیم

نوروزی شهرداراصفهان حمایت از هنرمندان اصفهان را امری مهمی برشمردودراین باره گفت: بخش فرهنگی شهرداری باید ازهنرمندان ،ورزشکاران وفعالان اجتماعی حمایت کندوتمام تلاش خود را درجهت ارتقاء فرهنگ وهنر اصفهان به کار بگیرد.

درادامه نیز محمد عیدی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان ضمن تبریک ولادت باسعادت نبی خدا صلی الله علیه واله وهمچنین باقدردانی از زحمات مدیر سابق این سازمان افزود: این زمان با الهام گیری از منش تجربه گرانه حوزه معرفتی اصفهان باید تلاش کنیم تابابسیج کردن تمام ظرفیت های سخت افزاری ونرم افزاری موجود محیطی مناسب فراهم آوریم تا شهروندان بتوانند بابهره مندی ازحقوق فرهنگی خویش انگیزه بیشتری برای مشارکت درحیات جمعی به وجود آورند.
به گفته وی، سرمایه های نمادین شهر اصفهان باید نخست به جای اعمال نگرش های سلیقه ای و کارکردی نگاهی ساختمند به فرهنگ را نهادینه کند تا درمقام برنامه ریزی بتوان به کالبد شهر توجه زیادی کرد.
عیدی خاطرنشان کرد: باید رویکرد حق مدارانه و فرهنگ شهروندی را اصل اصیل تحقق شهر فرهنگی قلمداد کنیم.
وی افزود: بسترسازی برای حضور فعال تشکل های مدنی وهم جهتی موسسات دولتی وغیردولتی راهبرد اساسی است که شهر اصفهان برای کاهش هزینه های تعاملی و افزایش نشاط اجتماعی به آن نیاز دارد.

عیدی گفت:مزیت نسبی شهر اصفهان برفرهنگ ،هنر و ورزش قابلیتی می دانیم که می تواند دستمایه حضور موثر شهردرمقیاس رویدادهای بزرگ منطقه ای ملی و فراملی باشد.
عیدی توجه به شاخص های پایدار درتوسعه شهری را امر ضروری دانست وافزود، از طریق آن می توان اصفهان راباالگوی مدیریت بومی معرفی کرد.
لازم به ذکر است از زحمات علی اکبر بقایی و علی قاسم زاده مدیر و معاون سابق فرهنگی هنری شهرداری تقدیر شد.

 

Go to TOP