معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور مطرح کرد؛

نگاه تربیتی به قصه گویی

نگاه تربیتی، نگاه ما به قصه گویی است که توانسته به عنوان یک ابزار بسیار قدیمی در فرهنگ ایرانی اسلامی جایگاه خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کند.

به گزارش هنرما؛ معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور با بیان اینکه فعالیت قصه گویی در همه مراکز ما از بخش کتاب و کتاب خوانی گرفته می شود، افزود: همه انسان ها قصه گویی را در جمع گفته، شنیده

و حتی آن را ترسیم کرده ایم؛ بنابراین نگاه ما به قصه گویی باید نگاه تربیتی باشد؛ چراکه معتقدیم  قصه گویی یکی از بهترین الگوهای تربیتی برای یک جامعه است.

قمر زاده، فعالیت های فرهنگ قدیمی، بازی های سنتی، قصه های بومی و فولکلور ما تاثیر بسیاری در تربیت نسل گذشته، حال و آینده دارد؛ اما گاهی در اثر استفاده ناصحیح از ابزارهای فن آوری جدید، فرهنگ های قدیمی به فراموشی سپرده می شود و این درحالی است که  فعالیت های جدید می تواند هم تهدید و هم فرصت باشد.

وی درباره برگزاری بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی در اصفهان گفت: امسال به این جشنواره بخش هایی افزوده شد که یکی از آنها حضورپدربزرگ و مادر بزرگ ها در این جشنواره است.

به بیان وی، این امر سال های قبل در جشنواره قصه گویی نبود؛ اما چون می خواستیم فرهنگ محلی و زبان مادری قدیم، همچنان اصالت خود را حفظ کند برآن شدیم تا از تاثیر و اهمیت آن ها برای دلگرمی نسل جدید استفاده کنیم و تا کنون نیز تعداد ۴۷۳ پدربزرگ و مادربزرگ توانسته اند در جشنواره قصه گویی شرکت کنند که این امر بسیار برای ما و استان اصفهان ارزشمند است.

قمر زاده، حضور نوجوانان را از دیگر ویژگی های جشنواره امسال برشمرد و تصریح کرد: ۳۱۷ نوجوان در این جشنواره شرکت کرده اند که بیشتر آنها از اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند.

وی گفت: سعی کرده ایم این بخش چندان در تب رقابت و اضطراب نباشد تا آن ها بتوانند با شیب ملایمی مسیر را طی کنند و به عرصه نهایی برسند.

 

معاون فرهنگی پرورش فکری کودکان ونوجوانان کشور در ادامه افزود: در عرصه بین المللی هنوز داوری تمام نشده است؛ امابراساس تجربه سال گذشته که تعداد۳۷ کشور درآن شرکت کرده بودند و از این تعداد ۱۰ کشور به مرحله نهایی راه پیداکردند که امسال هم این آمار پیش بینی می شود.

قمر زاده اذعان داشت: بخش حوزه بندی و پنج حوزه کشوری، بخش دیگری است که امسال برای اولین بار به جشنواره اضافه شده است و امسال استان اصفهان میزبان حوزه سه کشوری است.

به گفته وی، سال های گذشته قصه گوها  از شهرستان ها به استان آمدند و  حدود۷۳۶ جشن قصه  گویی درشهرستان ها برگزار شد که از این تعداد حدود ۸۰ هزار مخاطب از این قصه ها استقبال کردند، این در حالی بود که از این تعداد یک عده به مرحله استانی راه یافتند و در مرحله استانی نیز منتخبین ،آثارشان در قالب سی دی به مرحله کشوری راه پیدا کرد و پس از داوری  انتخاب شد.

قمرزاده افزود: در این امر دو ویژگی قابل توجه بود و چون در کشور ظرفیت  محدود بود آن هایی که به مرحله کشوری آمدند از وضعیت فعلی کمتر بودند و داوری بر آثار آنان نیز به صورت  سی دی انجام  شد.

وی اضافه کرد: از مرحله استانی به کشوری امسال ۱۸۴نفر قصه گو به مرحله کشوری راه پیدا می کنند  و در حال حاضر اصفهان میزبان حوزه ۳ کشوری است و این درحالی است که در حوزه کشوری پدربزرگ، مادربزرگ و نوجوانان حضور ندارند چون سختی تردد وجود دارد.

قمرزاده ادامه داد: در مرحله کشوری ۵۳ نفر حضور پیدا می کنند که ازاین تعداد۲۴نفر از همین ۱۸۴ انتخاب می شوند که ازبین مربیان وبخش آزاد هستند.

وی ترکیب شرکت کنندگان دراین جشنواره را در بخش مربیان، آزاد، بین المللی، نوجوانان، پدربزرگ و مادربزرگ ها برشمرد.

دو ویژگی متمایز در جشنواره امسال، بخش داستان و مقاله است

وی درخصوص وجود داستان و مقاله در این جشنواره افزود: امسال  ۱۸۲مقاله درحوزه قصه گویی،۷۰ داستان با موضوع رضوی به دست ما رسیده است.

درادامه این نشست، قربانی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

استان اصفهان، درخصوص حوزه ۳ کشوری به میزبانی اصفهان اذعان داشت: استان اصفهان میزبان بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی حوزه ۳ کشوری است که ازتاریخ ۲۰ تا۲۲ آذرماه به مدت ۳ روز قصه گویان برگزیده استان های بوشهر، خوزستان، چهارمحال، فارس، اصفهان و کهکلویه و بویر احمد باهم به رقابت می پردازند.

به بیان وی، درحاشیه جشنواره بین المللی بخش حوزه ۳ کشوری دو نشست تخصصی با حضور اساتید کشوری برگزار می شود که شامل یک نشست تخصصی ویژه مربیان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و ودیگری  ویژه سازمان آموزش وپرورش وبهزیستی استان است.

 

برگزیدگان این رقابت‌ که توسط محمد سیمزاری، رضا فیاضی و حسن دولت آبادی به عنوان داوران جشنواره معرفی می شوند در بهمن سال ۱۳۹۶ در مرحله نهایی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور خواهند یافت.

این جشنواره در دو نوبت صبح و بعدازظهر در خیابان پروین،خیابان معراج،خیابان فجر ۳،مرکز آموزشی- رفاهی فرهنگیان شماره ۳ برگزار می شود.

انتهای پیام/

Go to TOP