در نقد کتاب«بی بی جان» مطرح شد؛

نشر کتب دفاع مقدس به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک می کند

کتاب«بی بی جان» با حضور منقدان و علاقمندان به داستان در تالار صائب دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان به رشته نقد کشیده شد.

به گزارش هنر ما؛ دراین مراسم علی هاشمی نویسنده کتاب《بی بی جان》در این باره گفت: بی بی جان را شهدا نوشتند چرا که آنها زنده اند و تا نخواهند نمی توان راجب آنها کاری انجام داد.
وی بابیان این مطلب که ملاک اصلی برای نوشتن این کتاب خانواده شهید خانعلی بود درخصوص گردآوری این کتاب افزود:  تنها۱۵درصد از اسناد مکتوب درباره شهید خانعلی آن هم از جانب بنیاد حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس دردرست داشتم ، و مابقی آنها شفاهی و براثر تحقیق و مصاحبه باخانواده وی بود به طوری که تولید این کتاب یک سال به طول انجامید.
به گفته وی؛ زاویه دید در کتاب بی بی جان دانای کل است که از زبان شهیدخانعلی به شیوه ای ساده و روان به تحریر درآمده است.
در ادامه این مراسم، سردار شیروانیان ضمن بیان این مطلب که هشت سال دفاع مقدس ازجمله حوادث تاریخی و ارزشمند ایران اسلامی و لازمه حفظ آثار ونشریات تاریخی مربوط به این دوران، جلوگیری ازتحریف و فراموشی است، افزود: آن چه که هشت سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی را پشتیبانی کرد و باعث سرافرازی وسربلندی برای ملت ایران شد ایثارشهیدان،رزمندگان وخانواده های آنان بود که صادقانه از جان،مال وعزیزان خود گذشتند و به درجه والای شهادت رسیدند.
به گفته وی؛ امنیت وآرامشی که امروز در کشور ایران داریم به خاطر ازجان گذشتگی، رشادت ودلیری های شهیدان است که هرگز نباید این امر مهم از یادها برود.
وی شهیدان را از افتخارات ارزشمند ایران  دانست و افزود: یکی از راه هایی که می توانیم همواره به یاد این عزیزان باشیم تحریرکتاب درخصوص خاطرات، زندگی نامه و جان فشانی آنها است.کتب دفاع مقدس به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمک می کند.
شیروانیان درادامه اذعان داشت: با اینکه  اصفهان یک شهر مذهبی ،شهید دوست وشهیدپرور است اما کتاب درباره شهدا،زندگی نامه و ایثارگری های آنان کم نوشته شده درحالی که می توان آثار بسیاری در خصوص این مردان خدا درقالب کتاب،شعر،داستان ،فیلم وحتی نمایشنامه به رشته تحریر درآورد تولید کرد.
پس ازاتمام صحبت های سردارشیروانیان
اصغر منتظرالقائم منتقد،درخصوص نقد وبررسی  این کتاب گفت: ازسال ۵۸خانواده شهید خانعلی را می شناختم و به این خانواده ارادت بسیاری داشتم، زمانی که این کتاب راخواندم توانستم با سه بخش ازآن ارتباط روحی خوب ومناسبی برقرار کنم که می توان این امر را از محسنات کتاب بی بی جان برشمرد.
ب بیان وی: فصل بندی ،که ساختار اصلی یک کتاب راتشکیل می دهدپنج فصل است که اگر درچهار فصل به اتمام می رسید برتری بیشتری داشت.

دراین مراسم زهره نجفی منتقد و فعال در حوزه ادبیات پایداری، با بیان اینکه ورود چنین کتاب هایی به حوزه ادبیات به ویژه ادبیات پایداری علاوه برغنی شدن ادبیات یک ادای دین نسبت به شهدا و خانواده آنهاست افزود:می تواند روحیه جوان ها را نیز به این سمت هدایت کند تا ارتباط معنوی  بیشتر و بهتری با آنها برقرار کنند.
به گفته وی: این کتاب از نظر ادبی سبک جدیدی و گیرایی دارد و با اطلاعات مناسبی و مفیدی که دراختیار خواننده می گذارد می تواندارتباط بهتری با آنها برقرا کند.
منتقد وفعال ادبیات پایداری نکته چشمگیر این کتاب را بکارگیری همزمان دو سبک خاطره نویسی و تحریر به صورت زندگی نامه برشمرد و خاطرنشان کرد: کمتر کتابی وجود دارد که به این روش به تحریر درآمده باشد .

به گفته زهره نجفی، زاویه دید قصه اول شخص است و کتاب از کودکی تا شهادت از زبان شهید محمدمهدی خانعلی روایت می‌شود و تنها روایت آخر که شهادت محمد علی و صالح پسرش است از زبان صادق پسر کوچک شهید بیان می‌شود که نوع روایت و این زاویه دید، به جذابیت داستان کمک شایانی کرده است.
وی افزود: نکات تاریخی،نگاه مردم و نگرش طبقات مختلف به جنگ به خوبی در این کتاب بیان شده که با نثری ساده،روان ویکنواخت آن را منتشر کرده است و خواننده دوست دارد آن را دنبال کند.

وی خاطرنشان کرد:امیداست فعالان این حوزه جدی تر وبیشتر به این عرصه ورود پیداکنند تا بتوانیم به آثاری معقول دست پیداکنیم.

لازم به ذکر است :کتاب《بی بی جان 》به قلم علی هاشمی در۲۴۲ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای ۱۲۰۰۰تومان توسط انتشارات ستارگان درخشان روانه بازار کتاب شده است.
زیرشاخه مهم ادبیات پایداری ادبیات جنگ و دفاع مقدس است ادبیاتی که سرشار از عواطف احساسی و انسانی افرادی باشد که جان خود را خالصانه در دست گرفتند و در این راه فدا کردند.
آثار بسیاری در زمینه هشت سال دفاع مقدس و شهیدان آن عرصه در قالب کتاب ،فیلم، داستان وزندگی نامه وجوددارد که《بی بی جان》را هم می توان  به این دسته از آثار ارزشمند اسلامی اضافه کرد.
«کتاب بی بی جان» روایت زندگی شهید حاج محمدعلی خانعلی و دو فرزند شهیدش کاظم و صالح خانعلی است.
وی از اهالی روستای زفره اصفهان است که در شش سالگی پدرش را از دست داده و به دعوت برادر بزرگترش، همراه با مادر به عراق می‌رود و در کاظمین ساکن می‌شود. او در عراق زندگی سختی را می‌گذراند ولی به دلیل همراهی و صبر بی‌بی‌جان موفق می‌شود کار و کاسبی خوبی راه انداخته و تعدادی از فامیل خود و همسرش را که به عراق آمده بودند سامان بدهد.
فرزندان بزرگش از انقلابیون بودند و در تظاهرات اصفهان نقش مهمی داشتند. دو پسر بزرگش عضو سپاه شدند و ابتدا چهار فرزندش و سپس خود او راهی ‌جبهه‌های جنگ می‌شوند.
کاظم فرزند دوم وی در عملیات والفجر یک شهید و همزمان صادق فرزند کوچکش نیز  مجروح می‌شود و سه سال بعد از شهادت کاظم، در عملیات کربلای پنج و در منطقه شلمچه محمدعلی خانعلی و فرزندش صالح نیز به شهادت می‌رسند و بی بی جان می‌ماند و غم دو فرزند شهید و همسفرش که بیش از چهل سال از عمرش با او روزگار گذرانده است.
کتاب《بی بی جان》به قلم علی هاشمی به رشته تحریر در آمده است.

انتهای پیام/

Go to TOP