بابا آنتون به تالار هنر آمد

نمایش دختران بابا آنتون به کارگردانی سعید محسنی در تالار هنر به روی صحنه رفت.

کارگردان این تئاتر درگفت وگو با خبرنگار هنر ما در این باره گفت: دختران بابا آنتون نوعی ادای دین من به دنیای آنتوان چخوف بوده و همیشه وسوسه کارکردن آثارآن را داشتم که در نهایت باستفاده از ۵ نمایش بلند و یک داستان کوتاه این نویسنده ماجرای دختران بابا آنتون شکل گرفت.
سعیدمحسنی به موضوع نمایش اشاره کرد و گفت : داستان، پنج شخصیت از نوشته های آنتوان چخوف را روایت می کند که سوار بر کوپه قطار می شوند تا به مسکو شهر آمال وآرزوهایشان بروند اما در بین سفر قطار دچار مشکل می شود وآن ها به ناگزیر به یک مسافرخانه می روند و آن جا یک گوشی پیداکرده که مسیر نمایش و زندگی این شخصیت ها را شکل می دهد.
به گفته وی ؛ همیشه سعی کردم به هر قیمتی نمایش به روی صحنه نبرم چون تئاتر برای من همواره  ابزاری برای  فکرکردن بوده است.
کارگردان این اثر افزود :بعد از ده سال دوری ازصحنه تئاتر،سال ۹۴ یکی کتاب های خود را با عنوان  ردپا اگر ماندنی بود کسی راه خانه را گم نمی کرد کار کردم و پس از آن نیز  نمایشنامه پاسگاه خالیست اجرا شد؛ اما درطول سال ها به واسطه امنیت بیشتری که در نوشتن داشتم سه رمان  بانام های دختری که خودش راخورد،نهنگی که یونس راخورد هنوز زنده است،وکاپتان بابک که یک رمان نوجوان است ازمن منتشر شد.

استقبال از نمایشنامه ایرانی یا خارجی
وی درپاسخ به این سوال که استقبال مردم اصفهان از نمایشنامه های خارجی به چه صورت است افزود: ایرانی و خارجی بودن نمایشنامه مهم نیست بلکه احترام به درک ،شعور و سلیقه مخاطب مهم است و اگر این روند درعرصه تئاتر رخ دهد بی شک هراثری مخاطب خودش را پیدا می کند و به آثار سخیف که نه تنها به فرهنگ و تئاتر کمک نمی کند بلکه ممکن است با تغذیه مسموم و اشتباه  اسباب تزلزل فکری وفرهنگی بخشی از تماشاگران تئاتر را فراهم کند اجازه رشد نمی دهد.
به بیان وی ؛ این نمایشنامه به نوعی محصول یک نگاه چندین ساله در دنیای تئاتر است که توانسته ام درپایان آن با بیانیه  کوچکی یک  تئاتر اصیل و با فضیلت را به روی صحنه ببرم.
نویسنده کتاب کاپتان بابک وضعیت تئاتراصفهان را در دوبخش دانست و افزود: بخش اول متعلق به دوستان هنرمندی است که باصداقت وارد این عرصه می شوند و درکنار مشکلات شخصی خود با جان ودل می کوشند تانقش هنرمندانه تئاتر را حفظ کنند و این در حالی است که بخش دوم را می توان به عنوان کاسبان تئاتر نام برد که به هرشکل وقیمتی سعی می کنند نمایشی را به روی صحنه آورند  چون معتقد هستند هرچقدر درآمد بهتری داشته باشند دراین عرصه بیشتر می درخشند.
وی عنوان کرد: روند خوب و نگاه مومنانه در تئاتر لازم است و خوشبختانه این نگاه در بین جوانان علاقه مند به این هنر نیز همواره دیده می شود واگر ادامه پیدا کند می توانیم به آینده تئاتر خوشبین باشیم.

نبود سالن استاندارد معضل اصلی تئاتر اصفهان
سعید محسنی یکی از مهم ترین مشکلات تئاتر اصفهان رافقدان سالن استاندارد برشمرد وگفت: اگر تعددسالن داشتیم وامکان عرصه برای همه افراد به طور نسبی فراهم می شد مخاطبان بهتر می توانستند از آن حمایت کنند.
نمایش دختران بابا آنتون تا ۲۸ آذرماه سال جاری در تالار هنر اصفهان ساعت ۱۷:۳۰ به روی صحنه می رود.

Go to TOP