معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خبر داد؛

برگزاری جشنواره خوشنویسی «آیات» در سطح بین المللی

معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری جشنواره خوشنویسی «آیات» خبر داد.

به گزارش هنرما به نقل از ایرنا، جشنواره های سراسری «آیات» به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل رشته های پوستر در استان زنجان، نقاشی در استان گلستان، تئاتر در استان فارس، فیلم اعم از مستند کوتاه، داستانی، مستند و انیمیشن در استان بوشهر، داستان نویسی در جنوب استان کرمان، شعر در استان لرستان، تصویرسازی در استان همدان، نقاشیخط در استان یزد و آواها و نغمات در استان آذربایجان شرقی است. در این میان فقط رشته های خوشنویسی و کاریکاتور در سطح بین المللی برگزار می شود.
حجت الاسلام محمدتقی کاظمی نسب گفت: با توجه به اینکه شهر مشهد در سال ۲۰۱۷ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده، جشنواره خوشنویسی آیات با این رویکرد در سطح بین المللی برگزار می شود.
وی افزود: فراخوان این جشنواره به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی منتشر شده و بر اساس رایزنی های صورت گرفته با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استانی این فراخوان برای ۸۵ کشور جهان ارسال شده است.
این کارشناس مذهبی همچنین گفت: در سطح داخل کشور نیز مشغول اطلاع رسانی هستیم و از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن های خوشنویسی استان ها و شهرستانها و همچنین در فضای مجازی اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.
کاظمی نسب مهلت ارسال آثار به این جشنواره را تا پایان بهمن اعلام کرد و گفت: مراسم اختتامیه در ششم اسفند ماه با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان در مشهد برگزار می شود.
وی با بیان اینکه جشنواره خوشنویسی در پنج رشته خطوط آزاد، ثلث، نثر، نستعلیق و خط شکسته برگزار می شود، اضافه کرد: هنرمندان و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند اثار خود را به پایگاه اینترنتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ارسال کنند و پس از تایید آثار، شرکت کنندگان اصل آثار خود را به دبیرخانه ارسال خواهند کرد.
معاون مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج و تولید آثار خوشنویسی قرآنی دانست و گفت: تلاش می کنیم تا این جشنواره را به صورت کاربردی برگزار کنیم و به همین دلیل بر تولید آثار قرآنی در قالب خوشنویسی تاکید داریم تا ضمن حمایت از هنرمندان این عرصه، آثار تولیدشده را در سطح شهر به نمایش بگذاریم.
وی افزود: البته این آثار قرآنی در نمایشگاه بین المللی قرآن به نمایش درمی آید و قبل از برگزاری اختتامیه این جشنواره نیز نمایشگاه هایی در مشهد و شهرستان ها با ارائه این آثار برپا می شود.
کاظمی نسب درباره جوایز این جشنواره در سطح ملی گفت: مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال و تندیس جشنواره و لوح تقدیر برای اولین برگزیده در هر رشته اختصاص می یابد و نفرات دوم و سوم نیز علاوه بر لوح تقدیر و تندیس جشنواره به ترتیب مبلغ ۸۰ و ۵۰ میلیون ریال دریافت می کنند.
هنرمندان می توانند آثار خود را با مضامین آیات، روایات، اشعار و جملات توصیفی با موضوع قرآن و عترت به نشانی مشهد، خیابان ملک الشعرای بهار۲۷، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، معاونت قرآن و عترت ارسال کنند.

Go to TOP