نشست سی و سه پل تکذیب شد؛ اما

خشکسالی و مترو، خوره ای به جان میراث اصفهان

«سی و سه پل نشست کرد.» این خبر داغ رسانه های امروز بود خبری که فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان آن را تکذیب کرده و گفته انحنای سی‌وسه پل از گذشته وجود داشته است.

به گزارش هنرما؛ این در حالی است که ایسنا فیلمی مبنی بر این موضوع منتشر کرده و حالا فضای مجازی پر شده است از فیلم فرونشست سی و سه پل این میراث ماندگار دوره صفوی. این می شود یک شایعه، یک کلاغ چهل کلاغی که حالا فضای مجازی را پر کرده است.
حالا برخی از مدعیان برای دامن زدن به آتش این موضوع خشکسالی های اخیر را بهانه می کنند و می گویند بدنه سی و سه پل با آب جان می گیرد و اگر آب به پایه ها و بدنه نرسد سی و سه پل می میرد و دیگر جسدی بی جان از آن باقی نمی ماند. این زیبا میراث دوره صفویه با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، که توسط الله‌وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده، محل برگزاری مراسم جشن آب‌پاشان و همچنین مراسم خاج‌شویان ارامنه اصفهان در دوره صفویه بوده است.
اندیشه بنای سی و سه پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس یکم به وجود آمد و در سال ۱۰۱۱ هجری قمری، الله وردی خان اوندیلادزه گرجی، سردار مشهور او مأمور اتمام ساختمان پل شد. در سفرنامه ها آمده است که سیاحان اروپایی آن دوران به برگزاری این جشن اشاره‌هایی شده است. ارامنه جلفای اصفهان هم مراسم خاج شویان خود را در محدوده همین پل برگزار می‌کرده‌اند. این پل یکی از شاهکارهای معماری و پل‌سازی ایران محسوب می‌شود و از زیبایی و عظمت منحصر به فردی برخودار است. حالا پس از سالها این پل به زیباترین پل های جهان مبدل شده است و گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می خواند.
ساخت این پل با آجرهای محکم و مصالح استاندار است و اگر قرار بود این پل نشست کند باید در طول سال ها این اتفاق می افتاد. حالا برخی از رسانه ها برای آنکه در این میان خودی نشان دهند و افکار را تشویش کنند این موضوع را مطرح کردند در حالی که این موضوع کذب است و دروغی بیش نیست.
به گفته الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان، شکست در پل غیر ممکن است. این پل با مصالح دست اول ساخته شده و اگر قرار است شکستی در آن صورت گیرد باید در عمق آن اتفاق بیفتد. مگر می شود نشست در بدنه باشد و در ریشه نباشد. مگر پل را با خمید درست کرده اند که نشست کند.
او به فارس گفته، هیچ کدام از کارشناسان این قوس را به عنوان نشست سی و سه پل تأیید نکرده‌اند اما با این حال باز هم کارشناسان برای بازدید از نزدیک این پل به محل اعزام شده‌اند.
الهیاری این خبر ایسنا را تکذیب کرده و یادآور شده، کارشناسان میراث فرهنگی مرتباً این بناهای تاریخی را مورد بازدید قرار می‌دهند و در صورتی که اتفاقی در مورد آن‌ها بیفتد متوجه می‌شوند، این قوس جدید نیست و قبلاً این قوس در بدنه سی و سه پل وجود داشته است.
اما موضوع مهمی که الهیاری به آن اشاره کرده است وجود خشکسالی های اخیر است که تن میراث اصفهان را می لرزاند و ممکن است مانند خوره بیفتد به جان میراث فرهنگی و طبیعت زیبای اصفهان.
او در بخشی دیگر از صحبت هایش به وجود مترو اشاره کرده و گفته سیستم مانیتورینگ مترو نیز در حال استقرار است و تدابیری که در سال ۹۱ اندیشیده شده است، باعث شده تا ارتعاشات مترو که با توجه به عبور آن از چهارباغ است اتفاق می‌افتد کنترل شود، در آزمایشات اخیر نیز این ارتعاشات زیر حد مجاز بوده است.

حالا خشکسالی ها از یک سو و وجود مترو از سویی دیگر تیشه به جان اصفهان می زند و میراث فرهنگی و آثار باستانی اصفهان را به مرز نابودی می کشاند.

انتهای پیام/

Go to TOP