تحلیل یک برنامه تلویزیونی؛

مشاعره قرآنی از غنی‌ترین برنامه‌های شبکه آموزش است

چه خوب است که برنامه های صدا و سیما از کیفیت بالایی برخوردار باشد و همانند برخی از برنامه های دیگر بی مغز و توخالی نباشد.

به گزارش هنرما، محتوای برنامه های با کیفیت باعث می شود که مخاطبی اگر وجود دارد از برنامه ها مطالبی یاد بگیرد که خالی از لطف نباشد. یکی از این برنامه ها مشاعره های تلویزیونی است که در سال گذشته با حضور دکتر اسماعیل آذر برگزار می شد که مخاطبان خاصی داشت حتی گاهی اوقات برخی از مدارس هم با رویه از این شیوه به برگزاری برنامه های مشاعره روی آوردند و در جشن ها و برنامه های خود از پتانسیل دانش آموزانی که توانمند بودند در این عرصه استفاده کردند. حالا پس از گذشت مدت ها آذر مجری برنامه «مشاعره» به مهر گفته است که مشاعره‌ بر اساس مفاهیم قرآنی تا ۲۰ روز دیگر از شبکه آموزش پخش می شود.
شایسته است برگزاری چنین برنامه هایی در رسانه ملی باعث شود تا مخاطبان خاص با انگیزه بیشتری به این برنامه ها نگاه کنند. حالا ادبیات و شعر و شاعری اگر به صورت مفاهیم قرآنی هم باشد که نور علی نور می شود و همین موضوع باعث می شود تا با مهجور ماندن این کتاب آسمانی حداقل به این موضوع فکر کنیم که چقدر در این کتاب ارزشمند موضوعات نابی وجود دارد و ما از آن غافل هستیم.
اسماعیل آذر گفته، مسابقه مشاعره ای که قرار است با مضمون قرآنی برگزار شود، به زودی و به امید خدا مسابقه مشاعره قرآنی که در ۲۵ قسمت ساخته شده است که از شبکه آموزش پخش می شود. بیش از ۴۰۰ شاعر زبان فارسی در این مسابقه شرکت کرده اند که شعرهایشان ماخوذ از قرآن کریم است. در واقع در این مشاعره از شعرهایی استفاده می شود که در آنها مفاهیم قرآنی به کار رفته است و بیشتر شاعران از حافظان قرآن هستند که می توانند شعرهای خاص قرآنی قرائت کنند.
او اعلام کرده، تولید این مجموعه از برنامه‌های «مشاعره» بسیار سخت بود و حدود چهار ماه مونتاژ آنها طول کشید. فکر می کنم این مجموعه برنامه ها در آخرین مرحله آماده سازی قرار دارد و تا حدود ۲۰ روز دیگر می تواند روی آنتن برود.
اگر مسئولان رسانه ملی برای تولید چنین برنامه هایی به جای برنامه های بی محتوا همت گمارند هم به غنی بودن رسانه اندیشیده اند و هم توانسته اند مخاطب را به سوی خود جذب کنند. ادبیات ایران اسلامی از غنای خاصی برخوردار است و حال اگر این ادبیات با زبان قرآن هم بیان شود بر غنای آن می افزاید.
سید محمد حسین منتظر المهدی از کارشناسان رسانه در تحلیل این برنامه تلویزیونی در گفت و گو با هنرما گفت: مشاعره به خلاقیت ذهن کمک می کند و اصولا شعر موضوعی جذاب است که هر انسانی دوست دارد بشنود و بخواند حالا اگر این مشاعره با کلام وحی باشد غنی تر می شود و مخاطب خاص می تواند با تماشای این برنامه بر محتویات ذهنی خود از کلام قرآنی به همراه مشاعره بیفزاید.
او ادامه داد: رسانه ملی باید برای برنامه های خود تولید محتوا کند و با برنامه ریزی هدفمند به تولید برنامه هایی مبادرت کند که از شانیت و ارزشمندی برخوردار باشد.
به گفته منتظر المهدی، اگر صدا و سیما نتواند با یک تولید خوب و مناسب با رسانه های بیگانه مقابله کند نمی تواند گوی سبقت را از رسانه های بیگانه برباید. هرچند که متولیان برخی از رسانه ها بیگانه با عوامفریبی و به شکلی نامحسوس به تولید برنامه های ضد دینی دست می زنند.

انتهای پیام/

Go to TOP