(بدون هیچ دلیلی) در خانه هنرمندان

خانه کاریکاتور اصفهان، کارگاه هفتگی خانه کاریکاتور خود را به نمایش مستند (بدون هیچ دلیلی) و بررسی آثار رالف استدمن و هانترتامسون اختصاص داد.

به گزارش هنرما؛ به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان ، در کارگاه این هفته که در ساعت ۱۶ روز سه شنبه ۵ دی ۹۶ در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد مستند “بدون هیچ دلیلی” به نمایش درآمد و در این مستند رالف استدمن توضیح می‌دهد که اولین کتابش در سال ۱۹۶۹منتشر شده است و ایده اش را از هزاران عکسی که در نیویورک گرفته بود به دست آورد. در مقابل محله‌ی ولگردها و بی‌خانمان‌ها شروع به نقاشی کرده است.
این هنرمند در فیلم مذکور اشاره می‌کند که برای او کارتون بیش از کشیدن، مفهوم دارد و در اجرای آثارش از جوهر هندی و ضربه ی قلم مو و پاشیدن رنگ روی کاغذ استفاده می کند که از یک خط سیاه شروع می شود و به چیزی فراتر از آن تبدیل می شود.
در این جلسه “پیام پورفلاح” به نقل از مجتبی حیدرپناه گفت: رالف استدمن کاریکاتوریست برجسته‌ی انگلیسی بسیار مطرح و تاثیر گذار در کاریکاتور دنیا است. در ۱۹۳۶ در لندن متولد شد. در کارتون های او دنیایی پرهیاهو و مضامینی سرشار از اعتراض را می توان مشاهده کرد. اثرات بی رحمانه ی قلم برکاغذو لکه های مرکب که بر سفیدی کاغذ پاشیده شده، دیگر به عنوان امضای کارهای وی در آمده اند.
وی ادامه داد: رالف استدمن در طراحی کاریکاتور چهره نیز چیره دست است. وی به نقاشی و تصویرگری و مجسمه سازی هم گوشه چشمی داشته است.آثار او را به جز کاغذ بر روی لیوان، چتر، کراوات وبسیاری چیزهای دیگر می توانید مشاهده کنید. رالف تاکنون بیش از ۱۲ کتاب تالیف کرده است. وی اولین کتابهایش را با نام”زیگموند فروید و لئوناردو داوینچی” به چاپ رساند.
مدیرخانه کاریکاتور حوزه هنری استان اصفهان خاطرنشان کرد: روزنامه نگاری گانزو یکی از سبک های روزنامه نگاری است.که در آن گزارشگر نقش راوی را در بازگویی و نوشتن گزارش به عهده می گیرد.
وی ادامه داد: هانتر تامسون روزنامه نگار ونویسنده‌‌ی آمریکایی نخستین بار در دهه ۱۹۷۰ برای توصیف یک مقاله این سبک را به کار برد و بنیانگذار سبک جدیدی درعرصه روزنامه نگاری به نام”گانزو” شد. در واقع گانزو شیوه ای است که درآن گزارشگرروی مرز واقعیت و تخیل حرکت می‌کند.

Go to TOP