اولین جشنواره مهر سلامت در راه است

سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری اولین جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت استان اصفهان با حضور اعضاء در دفتر ریاست حوزه هنری استان اصفهان در عمارت سعدی برگزار شد.

به گزارش هنرما به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، در این جلسه که ظهر روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه با حضور سید مهدی سیدین‌نیا معاون اجرایی امور استانهای حوزه هنری، دکتر مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان، سیدحسین رضا زاده مدیرعامل مجمع خیرین سلامت و یکی از خیرین مطرح اصفهان، حسن اکلیلی هنرمند پیش‌کسوت تئاتر، محسن طباطبایی مدیر موسسه برگ سبز، عبدالحسین احمدی کارگردان صدا و سیما، حسین پسران رزاق (دبیر این جلسه)، محسن مزدبران دیگر اعضای شورا برگزار شد، مسائلی چون اطلاع رسانی مراحل مختلف جشنواره، تعامل با سایر مجموعه ها، تعیین جوایز جشنواره، اهمیت و ضرورت برگزاری این جشنواره، نقش آن در جامعه و… مطرح شد.
به این حرکت امیدوارم
سیدمهدی سیدین نیا ضمن ابراز امیدواری از هرچه بهتر برگزاری این جشنواره در اصفهان گفت: به این حرکت(برگزاری جشنواره مهرسلامت) امیدوارم و تفاوت بارز این شورا نسبت به دیگر شوراهای سیاست گذاری همدلی است که میان اعضا وجود دارد.
وی افزود: پیشگیری و سلامتی در جامعه اهمیت دارد و طبق آمار سالانه ده هزار میلیارد برای خدمات و امور دندانپزشکی هزینه می‌شود که باید دید برای مابقی بیماری‌ها این مبلغ به چه میزان است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع تخصصی این جشنواره سلامتی است و باید دید تا چه میزان می‌توان در کشور سلامتی و رفاه ایجاد کرد.
وی همچنین به لزوم مشخص کردن، هزینه ها و پیش بینی اعتبارات پرداخت و ادامه داد: اختتامیه این جشنواره برای دیده شدن نیاز به کارهنری متفاوت دارد و البته ما نیز ایده‌های نویی برای برگزاری اختتامیه این جشنواره خواهیم داشت.
نگاه حوزه هنری به هنر و هنرمند متفاوت است
در ادامه پسران رزاق (فیلمساز و دبیر این جلسه ) با اشاره به سابقه حوزه هنری استان اصفهان گفت: حوزه هنری در تمامی ادوار نگاهش به هنر و هنرمند نسبت به سایر ارگانها و متولیان فرهنگی و هنری متفاوت بوده است.
وی خواستار اطلاع رسانی این جشنواره از طریق کانال های اطلاع رسانی حوزه هنری شد و افزود: در هفته گذشته فراخوان این جشنواره به تمامی خیریه های استان فرستاده شد که فیلم هایی نیز در زمینه سلامت به دست ما رسید، البته این جشنواره در برنامه ساخت فیلم ‌هایی با موضوعات جشنواره و به ویژه با موضوع معرفی خیرین را در نظر دارد که در همین راستا از حوزه هنری استان اصفهان نیز خواستار تولید فیلم هایی با موضوعات جشنواره و در مورد زندگی خیرین سلامت هستیم.
وی خاطرنشان کرد: البته آفت هر جشنواره ای می تواند خط مستقیم به هنرمند دادن باشد اما ما قصد داریم که قدم خیر در راه سلامت را ساده کنیم و نگاه هنرمندانه به موضوع سلامت در فیلم هایمان داشته باشیم.
نذروقت موضوع جدید جشنواره
دکتر مهدی احمدی فر، رئیس حوزه هنری استان اصفهان نیز در خصوص اطلاع رسانی عمومی از طریق کانال های حوزه هنری اصفهان در فضای مجازی و تعامل با رسانه های مختلف برای این جشنواره قول همکاری داد و گفت: بسیار شایسته است که با موضوع خیرین حوزه سلامت و معرفی آنان به جامعه فیلم ساخته شود، اما موضوعات جدیدی مانند “نذروقت” نیز مهم است.
وی ضمن تعریف “نذروقت” در حوزه سلامت افزود: پزشکی که روزی از هفته را برای ویزیت و معاینه رایگان و پرستاری که چند ساعت را برای پرستاری از مریضان بی بضاعت وقت صرف می کنند همه شامل موضوع “نذروقت” می شوند.
رئیس حوزه هنری استان اصفهان در ادامه با اشاره به اولویت برای ساخت فیلم با موضوعات جشنواره خاطرنشان کرد: اولویت نخست حوزه ساخت فیلم است اما پس از آماده سازی فیلم ها باید دید چگونه می خواهیم آنها را عرضه کنیم و آیا این عرضه در جامعه به صورت عمومی یا خاص باید باشد و اگر آثار تولیدی هرجشنواره ای به خوبی عرضه شود می توان گفت آثار آن جشنواره به خوبی دیده شده است و اثرگذار بوده است.
مردم بیش از مسئولین در حوزه سلامت نقش داشته اند
سید حسین رضازاده با اشاره به اهمیت کار نیک و خیر در جامعه افزود: پیشنهاد من این است که ضمن معرفی خیرین حوزه سلامت از طریق فیلم های این جشنواره به تجلیل از خیرین نمونه در این عرصه بپردازیم، در زمینه سلامت به جزء انتشار کتاب ، ساخت درمانگاه و… کارهای دیگری نیز انجام شده است و باید افراد موثر در این حوزه را شناسایی، معرفی و تجلیل کنیم.
وی هدف کلی از برگزاری جشنواره فیلم کوتاه مهر سلامت را این عنوان کرد که وقتی مردم این فیلم ها را ببینند می فهمند که از قافله خیرین عقب افتاده‌اند و این موضوع خوبی است برای کسانیکه می‌خواهند پول خود را در امر خیر صرف کنند.
انسانهایی که از پول و مادیات گذشته‌اند و به امر خیر در حوزه سلامت پرداخته‌اند باید معرفی شوند و این پرتره‌ها (فیلم های معرفی خیرین سلامت) می‌تواند در الگو آفرینی در جامعه موثر باشد.
وی تصریح کرد: شاید برخی از مسئولین دوست نداشته باشند که مردم بدانند در حوزه سلامت خیرین مردمی بیشتر از مسئولین خدمت کرده و نقش داشته‌اند.
رضازاده گفت: با این جشنواره می‌خواهیم تنور بذل و بخشش و کار خیر را در جامعه داغ نگه داریم و می‌خواهیم این فکر (کار خیر در زمینه سلامت) را در جامعه احیاء کنیم و شاید هر کار خیری از گام‌های کوچک رخ دهد اما کم کم می‌توان به گام های بزرگ تر رسید و فکر این جشنواره نیز از یک حرکت خیر می‌آید.

کار خیرشیرین و دلنشین است
حسن اکلیلی هنرمند پیش‌کسوت تئاتر اصفهان گفت: کار خیرشیرین و دلنشین است و البته این جشنواره باید یک جشنواره اجتماعی برای تمامی صنوف شود، اما اگر قرار است جشنواره‌ای اتفاق بیافتد باید یک کار اصولی و ماندگار انجام شود که تاریخ مصرف نداشته باشد.
وی تأکید کرد: امروزه مهمترین کار احیای فرهنگ سلامت میان مردم با جشنواره‌های فیلمسازی است، جشنواره باید بازتاب داشته باشد و عملکرد خوب پزشکان باید به نسل‌های بعد منتقل شود.
در ادامه طباطبائی نیز با اظهار امیدواری در خصوص برگزاری نخستین مرحله از برگزاری این جشنواره در استان اصفهان خاطرنشان کرد: این جشنواره به دلیل اینکه در نخستین دوره برگزاری است با موضوعات وسیعی در خصوص سلامت فراخوان فیلم داده است و امسال جشنواره از نظر موضوعی مفصل تر برگزار می شود.

Go to TOP