در جلسه شعر«شاعران جوان» مطرح شد؛

ناشیانه به کارگیری صورخیال به شعر آسیب می‌زند

دویست و سی‌امین، نشست شعر «شاعران جوان» با موضوع صور خیال و با حضور عباس شاهزیدی متخلص به«خروش اصفهانی» از شاعران برجسته کشوری و جمعی از شاعران و ادیبان اصفهانی در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش هنرما به نقل از روابط عمومی حوزه هنری اصفهان، در ابتدای این نشست، شاعر برجسته کشوری با بیان اینکه برخی از شاعران از صور خیال در اشعارشان استفاده می‌کنند، گفت: صور خیال شامل بسیاری از موضوعات و صناعات شعری مانند تشبیه، کنایه، اغراق، استعاره، متناقض‌‌نما و حس آمیزی است؛ امابه کارگیری ناشیانه صور خیال به شعر آسیب می زند.

عباس شاهزیدی افزود: در حال حاضر برخی از افراد فکر می کنند تشبیه دیگر در شعر کاربردی ندارد؛ اما اگر کسی بتواند در شعر معاصر کاربرد واقعی آرایه ها و تشبیه ها که یکی ازصور خیال است را بکار گیرد شعرش می‌تواند یکی ازشعرهای قوی شود و حتی به صورت بنر درآید.

وی با اشاره به اینکه نشست «شاعران جوان» از خرداد سال ۱۳۹۲ آغاز شده و بدون وقفه ادامه داشته است، تصریح کرد: در ابتدای هر جلسه مباحث تخصصی کمتر گفته شده در انجمن‌های شعربیان می شود. این مباحث برای علاقمندان جذابیت دارد و اغلب دوستداران ادبیات برای شنیدن مباحث تخصصی به جلسات می‌آیند.

شاهزیدی اظهار کرد: در هر ماه مجموعه‌ای منتشر شده از شاعران جوان نقد و بررسی می‌شود و خروجی این جلسات همایش فصلی «به ساعت اصفهان است» که در حوزه هنری برگزار می‌شود.

گفتنی است، نشست شعر«شاعران جوان» از سال ۹۲ شروع به کار کرد و استاد عباس شاهزیدی (متخلص به خروش) در طی چهارسال سرپرست این جلسات بوده‌اند، هدف از برگزاری این نشست ها تربیت شعرای جوان در اصفهان است و اکثریت مخاطبین این برنامه نیز شاعران جوان اصفهان هستند. در ابتدای این جلسات، استاد خروش، در مدت زمان۳۰ دقیقه بحثی ادبی را مطرح می کنند و پس از شعرخوانی شاعران جوان، دیگرشاعران حاضر در نشست به نقد می‌پردازند، و در ادامه نقد علمی اشعار نیز از طرف سرپرست جلسه و دیگر شعرای پیشکسوت انجام می‌شود، این جلسات در روزهای شنبه از ساعت ۱۸ الی ۲۰ در خانه هنرمندان اصفهان برگزار می شود.

Go to TOP