کارگردان تئاتر در گفت وگو با هنرما؛

قدرت طلبی مانند آب آلوده است

قدرت طلبی چون آب آلوده ای است که اگر افراد درگیر آن شوند تا انتها باید از آن آب استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار هنرما، کارگردان تئاتر «شطرنج روی آب» گفت: نمایشنامه اصلی این کار با نام «این آب آشامیدنی نیست » نوشته وودی آلن است که مبنای آن را قدرت طلبی قرارداده و می خواهد به ما بگوید قدرت طلبی چون آب آلوده ای است که قابل آشامیدنی نیست.
بهناز متولی باشی افزود: من از همین موضوع استفاده کردم و با گرفتن موقعیت مکان و زمان داستان را به صورت امروزی نوشتم تا فضای بازتری برای کار داشته باشد.
وی ادامه داد: نقش ها،عناوین ،دیالوگ ها تغییر نکرده اما ابتدا و انتهای نمایش را بر اساس سیاست های موجود در کشورهای قدرتمندی که در حال حاضر در دنیا وجود دارد شروع و به انتها رساندیم.
کارگردان شطرنج روی آب در ادامه عنوان کرد، این نمایش نامه یک کمدی سیاسی بر اساس قدرت طلبی کشورهای قدرتمند درجهان است که این موضوع را به صورت غیرعلنی و نامحسوس به سخره گرفته و از آن جا که مردم ایران به سختی می خندند به نحوی با طنز ملیحی آمیخته شده که بیشتر از آن فکر تماشاچی را به چالش می کشد.
به گفته متولی، این نمایش در واقع یک کمدی تفکرآمیز است که در آن از فضای شطرنج، مهره های آن و هم چنین از دیالوگ، افکت،حرکت و میزان‌ سن‌هایی که به چشم ببیننده آشنا است استفاده کرده ایم چون شطرنج و فضای آن خود نماد قدرت طلبی است.
متولی باشی با بیان این مطلب که بازی شطرنج از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده گفت: یک بخش آن خود شطرنج است که فضای دکور راتشکیل داده و بخش دیگر آن مهره ها هستند که بازیگران به جای آن ها قرار گرفته اند.
وی درباره اینکه چرا عنوان «شطرنج روی آب» را برای نمایش نامه‌اش انتخاب کرده است؛ گفت: از آن جا که ما ایرانی ها برای چیزی که پایان خوشی ندارد از اصطلاح روی آب است استفاده می کنیم من نیز اسم شطرنج روی آب را برای این نمایشنامه انتخاب کردم و آن را در قالب بازی شطرنج نشان دادم که تماشاچی آن چیزی را که ازنمایش می بیند بر اساس دید خود تفسیر و معنی کند.
این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: این کار از بعد معنوی بسیارحجیم و وسیع است که تفسیرهای متفاوتی می توان از آن برداشت کرد که به عهده تماشاچی است.
نمایش شطرنج روی آب به کارگردانی بهناز متولی باشی، مجیدجعفری دینانی و بازی مرتضی کیوانداریان، فرهنگ شعبانی و وحیده سعیدی تا ۳۰ دی در مجموعه فرهنگی هنری فرشچیان ساعت ۱۸ به روی صحنه می رود.

انتهای پیام/

Go to TOP