مهر گزارش می‌دهد؛

انتظار فیلم‌ کوتاهی‌ها از فیلم فجر/ عواملمان را حذف نکنید

صاحبان آثار کوتاهی که به جشنواره ملی فیلم فجر راه یافتند از انتظاراتشان از جشنواره گفتند که یکی از خواسته‌های مشترک آنها این بود که عوامل فیلم‌هایشان هم کارت جشنواره داشته باشند.

به گزارش مهر، فیلم کوتاه بعد از آن که هفت سال از جشنواره ملی فیلم فجر دور بود بالاخره سال گذشته توانست به سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر راه پیدا کند. هرچند سال گذشته سیمرغ این آثار به صورت نمادین اهدا شد و آثار این بخش در طول برگزاری جشنواره نه برای اهالی رسانه و نه برای مردم اکرانی نداشت اما این انگیزه را به فیلم کوتاه‌سازان داد که از سال بعد حضورشان جدی تری شود.
امسال و پس از اما و اگرهای بسیار و جلساتی که نمایندگان صنف فیلم کوتاه با ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر داشتند فیلم‌های کوتاه از خطر حذف از جشنواره نجات یافتند و با اینکه منتقدان درصدد حذف حضور فیلم های کوتاه از جشنواره بودند و تصمیم سال گذشته را نادرست می‌دانستند، ولی امسال هم بار دیگر شاهد حضور ۴ فیلم کوتاه در بخش رقابتی جشنواره هستیم و سیمرغ فیلم کوتاه نیز اهدا می‌شود.
فیلم‌های کوتاه انتخابی امسال در پردیس ملت برای اهالی رسانه اکران دارند اما اکران مردمی آن همچنان ممکن نیست در حالی که مخاطبان اصلی هر فیلمی مردم هستند از همین رو صاحبان فیلم کوتاه انتظار داشتند در ایام برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر که مهمترین رویداد سینمایی کشور محسوب می شود شرایطی مهیا می شد تا آثار کوتاه که سهم زیادی در کسب موفقیت های جهانی دارند به نمایش گذاشته می شد.
با بهرام و بهمن ارک کارگردانان فیلم کوتاه «حیوان»، علیرضا قاسمی کارگردان «وقت ناهار»، احسان مختاری کارگردان «فاش» و درناز حاجیها کارگردان «مارلون» که به سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر راه یافتند به گفتگو نشستیم و درباره مطالباتشان از جشنواره سوال کردیم.
بهرام ارک یکی از کارگردانان فیلم کوتاه «حیوان» گفت: فیلم کوتاه سال گذشته به جشنواره ملی فیلم فجر بازگشت و پیش از آن، جشنواره به فیلم کوتاه اهمیت نمی داد. از همین رو اولین انتظار ما این بود که جشنواره ملی فیلم فجر فیلم کوتاه را به عنوان نوعی از سینما بپذیرد زیرا معمولا جشنواره های بزرگ جهانی همواره به آثار کوتاه هم توجه می کنند.

وی افزود: ما دوست داریم مانند فیلم های بلند، دست اندرکاران آثار ما هم در جشنواره حضور داشته باشند و به نظرم این خواسته زیاد و بی‌جایی نیست. شاید برای چنین درخواست هایی زود باشد زیرا فیلم کوتاه هنوز آن جایگاهی را که باید در جشنواره ملی فیلم فجر ندارد. البته امسال بعد از مدت ها برای اولین بار است که فیلم کوتاه به صورت جدی در این رویداد هنری حضور پیدا می کند به همین دلیل ممکن است در حال آزمون و خطا باشند.
این کارگردان جوان با تاکید بر اینکه عوامل فیلم های کوتاه هم باید اجازه حضور در پردیس ملت را داشته باشند، توضیح داد: ما خوشحال می شویم به همراه عوامل فیلم مان در این جشنواره حضور داشته باشیم ولی هنوز هیچ دعوتی از آنها نشده است و فقط کارگردانان و صاحبان اصلی فیلم می توانند در جشنواره حضور پیدا کنند.
ارک با اشاره به جایگاه و اهمیت جشنواره ملی فیلم فجر بیان کرد: همگان جشنواره ملی فیلم فجر را به عنوان جشنواره فیلم های بلند می شناسند و از آنجایی که اکران آثار به نحوه معرفی آنها در جشنواره بستگی دارد، تهیه کنندگان و برگزارکنندگان دوست دارند اولین نمایش فیلمشان به خوبی صورت بگیرد اما این توجه آنچنان که باید به آثار کوتاه نمی شود.

Go to TOP