به بهانه میلاد بزرگ بانوی صبر و استقامت؛

هنر اسلامی متجلی در حضرت زینب سلام الله علیها

میلاد بزرگ بانوی صبر و استقامت است. بانویی که در هنر اسلامی سرآمد همه بانوان جهان است آنجا که عشق را در طبق اخلاص گذاشت و در وادی کربلا پس از واقعه جانگداز عاشورا از برادرش حضرت زین العابدین علیه اسلام پرستاری کرد.

به گزارش خبرنگار هنرما، حال باید دید هنر اسلامی چیست. هنر واژه ای فارسی بوده و دارای گستره وسیعی است، هرچند در معنای خود، نوعی برتری و امتیاز را برای هنرمند به دنبال دارد، اما تعریف کاملا دقیق و مشخصی از آن ارائه نشده است، ولی نظر به این که هنر یکی از جنبه های زندگی دنیوی انسان ها است، می توان آیاتی از قرآن که دیدگاه این کتاب آسمانی را در ارتباط با دنیا مشخص می نماید، به مقوله هنر نیز سرایت داد و نتیجه گرفت که هنر مورد تأیید قرآن آن دسته از رفتار و کردار انسان ها است که علاوه بر برجستگی و امتیازی که هنر بدون آن به وجود نمی آید، از دو خصوصیت دیگر نیز برخوردار باشد.
اول این که در راستای ترویج و تبلیغ آموزه های دینی و اصول فطری بشری و نیز توجه دادن انسان ها به معاد و دنیای آخرت باشد.
دوم این که هنرمند، در اجرای هنر خود، از موازین پذیرفته شده دینی تخطی و سرپیچی نکند
هنر اسلامی یا هنرهای مسلمانان به بخشی از هنر اطلاق می‌شود که در جامعه مسلمانان و نه لزوماً توسط مسلمانان رواج داشته است. هرچند ممکن است این هنرها در مواردی با تعالیم و شریعت اسلام انطباق نداشته باشد ولی تأثیر فرهنگ اسلامی و منطقه‌ای در آن به‌خوبی نمایان است. هنر اسلامی یکی از دوران‌های شکوهمند تاریخ هنر و یکی از ارزشمندترین دستاوردهای بشری در عرصه هنری به‌شمار می‌آید و شامل انواع متنوعی از هنر همچون معماری، خوشنویسی، نقاشی، سرامیک و مانند آن‌ها می‌شود. هنر اسلامی هنری نیست که فقط به آیین اسلام ارتباط داشته باشد. اصطلاح «اسلامی» نه تنها به مذهب، بلکه به فرهنگ غنی و متنوع مردمانی که در سرزمین‌هایی که آیین اسلام در آن رواج دارد نیز اشاره می‌کند. هنر اسلامی غالباً عناصری سکولار را که توسط برخی از علمای اسلامی حرام شمرده نشده را نیز دربرمی‌گیرد[۲] همچنین به‌آن دسته از مفاهیم و موارد هنری که در درون جوامع اسلامی تحت تأثیر عوامل منطقه‌ای و فرهنگ بومی به وجود آمده است نیز هنر اسلامی گفته می‌شود.
ظهور هنر اسلامی از دل دین و دولت جدید به صورت تدریجی و گام به گام نبود، بلکه همچون ظهور خود دین اسلام و حکومت اسلامی، روندی پرشتاب و ناگهانی داشت. عمده آنچه بر شکل‌گیری و تزئین بناهای صدر اسلام تأثیر گذاشت ویژه مسلمانان بود و این تأثیرات در خدمت اهدافی قرار گرفت که پیش از اسلام به‌آن شکل و صورت وجود نداشت. در این میان بزرگترین هنر حضرت زینب(س) ولایت‌پذیری بود.
آن موضوعی که حجت الاسلام حسن ملک محمدی، مدیرعامل سابق بنیاد بین المللی غدیر به آن اذعان دارد. او می گوید:
بزرگترین هنر حضرت زینب(س) در قبل و بعد از واقعه کربلا بحث ولایت‌پذیری ایشان است، افراد ولایت‌پذیرهمیشه تسلیم امر ولایت و مدافع آن هستند، این دسته از افراد همیشه ازدشمنان ولایت تنفر دارند ودراین زمینه حضرت زینب(س) را باید الگوی ولایت‌پذیری دانست.
عقیله به معنای مغز متفکر و انسان برنامه‌ریز است، دلیل ارتباط آن با حضرت زینب(س)در آنجایی است که سخت‌ترین و تلخ‌ترین بحران تاریخ یعنی عاشورا و کربلا را ایشان پشت سر گذاشتند، از یک صبح دم تا غروب وقایع زیادی رخ داد، تا قبل از شهادت امام حسین(ع) تمامی بار مسائل بردوش خود امام بود اما پس از شهادت تمامی وظایف امام حسین(ع) از سوی حضرت زینب(س) اجرا شد.
حضرت زینب سلام الله علیها هنر اسلامی را به کمال رساند و حالا همه زنان باید این بزرگ بانوی صبر و استقامت را الگوی همیشگی خود قرار دهند.

Go to TOP