طراحان بشتابند؛

جشنواره ای با طعم مد و لباس

جشنواره هایی از جنس مد و لباس که همه ساله در تهران برگزار می شود و هر بار قرار است که با مدل های ایرانی اسلامی باشد اما آیا به واقع چنین است.

به گزارش هنرما؛ حالا برگزاری جشنواره های مد و لباس را به انجمن ها سپرده اند. کاری که پیش از این انجام نمی شود ساماندهی نداشت.
حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در گفت و گویی که با مهر داشته است به نقش حمایتی کارگروه مد و لباس اشاره کرده است.
وقتی سخن از تخصصی شدن جشنواره ای به میان می آید حتما باید کارشناسان تخصصی هم در این میان حضور داشته باشند تا به بهترین نحو جشنواره برگزار شود. جشنواره با بازبینی و نظارت سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی برگزاری این جشنواره هاست. جداسازی لباس مشاغل و لباس کودکان از رویکردهای این جشنواره است که به خودی خود قابل قبول است اما تا چه حد رویکردهای ایرانی اسلامی در این جشنواره ها مد نظر قرار می گیرد موضوعی است که باید در خلال جشنواره دید. مانند بسیاری از جشنواره های غذایی که تنها نامی از جشنواره غذاهای ایرانی را یدک می کشد ولی آنچه دیده می شود سبدی از غذاهای خارجی است که رنگ ایرانی به خود ندیده اند.
وقتی قبادی از این موضوع سخن می گوید که لباس‌های ایرانی، رده‌بندی سنی ندارند و ما برای کودکان و به ویژه نوجوانان، لباس مناسبی تولید نکرده‌ایم؛ به همین خاطر، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کارگروه مد و لباس، پرداختن به گروه سنی کودک و نوجوان است و این کار، کاری سهل و ممتنع است چرا که طراحان ما باید با دنیا و سلیقه و ذهنیت این گروه سنی آشنا باشند. اصلا کودکان هستند که باید لباسی در خور بپوشند که بزرگتر که می شوند با سلایق اروپایی همخوانی نکنند. پس این موضوع هنر طراحان مد و لباس را می طلبد.
حالا در این میان، ۱۵ استان با جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر همراه می شوند. این خبر را هم علی‌اصغر زیلایی مدیر امور استان های کارگروه ساماندهی مد و لباس به مهر گفته است.
او بیان کرده خوشبختانه امسال با فعالیت چشمگیر و مؤثری از سوی کارگروه‌های استانی حوزه مد و لباس روبرو بودیم و هر سال شاهد مشارکت بیشتر فعالان و طراحان نیز هستیم.
انگار پیداست هنوز طراحان دست نجنباده اند و از قافله عقب مانده اند. این موضع بسیار مهم است زیرا طراحان پایه و اساس مد و لباس را پی ریزی می کنند.

انتهای پیام/

Go to TOP