در مراسم«به رسم ادب» مطرح شد؛

در طول تاریخ، گذشتگان نسبت به ادبیات و هنر بی‌توجهی کرده‌ایم

رئیس حوزه هنری استان اصفهان، در مراسم «به رسم ادب» که در ایام الله دهه فجر برگزار می شود در بازدید از استاد عباس شاه زیدی متخلص به خروش اصفهانی گفت: در طول تاریخ، گذشتگان نسبت به ادبیات و هنر بی توجهی بوده ایم.

به گزارش هنرما؛ احمدی فر اظهار کرد: در طول تاریخ نسبت به ادبیات و هنر خود بی توجهی داشته ایم، درهرکدام از رشته‌های هنری (ادبیات، موسیقی و آواز و خط و… ) که توجه کنیم اصفهان مهد هنر و صاحب سبک بوده است، البته در کشور نیز نوعی از بی توجهی نسبت به اصفهان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در مباحث فرهنگی وقتی ایستادگی می‌کنیم، ابراز داشت: ضد فرهنگ نیز بیشترین توان خود را به کار می‌گیرد تا فرهنگ را از میان بردارد.

به گفته احمدی فر، در مباحث فرهنگی هرجا می‌خواهیم از جنگ و دفاع مقدس صحبت کنیم با حرکت‌های ضدفرهنگی مواجه می‌شویم که اصلا نباید جنگی اتفاق می افتاد، هیچ کس با خشونت موافق نیست؛ اما ما باید یاد و خاطره جوانانی که جان خود را برای این مملکت نثار کردند زنده نگه داریم.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان خاطرنشان کرد: پس از انقلاب در شعر انقلابی ایجاد شده است، آزادی بیانی که امروز در شعر وجود دارد را نباید نادیده گرفت و اینها از دستاوردهای انقلاب برای ادبیات است.

*پس از انقلاب در شعر رستاخیزی شد

در ادامه این برنامه، عباس شاهزیدی متخلص به خروش اصفهانی گفت: همه دنیای ادبیات، مدیون اصفهان است و البته از چهار سبک ادبی که در ایران وجود دارد، خاستگاه ۳ سبک اصفهان است.

وی افزود: اصفهان بیش از ۳۰ انجمن شعری دارد و در همه زمینه ها و رشته های هنری به واقع یک موزه است.

خروش با اشاره به اینکه در ادبیات پس از انقلاب در ظاهر و فرم کاری نکرده‌ایم؛ گفت: در محتوای ادبی بسیار اتفاقات خوبی افتاده است و شاعران شاخص قبل از انقلاب در شهر اصفهان صغیر و شکیب اصفهانی بوده است؛ اما وقتی بهترین غزل او را با غزل برخی از جوانان امروز مقایسه کنیم در نوآوری و محتوا فاصله زمین تا آسمان است.

وی ادامه داد: تا پیش از انقلاب همه بر روی برخی از کلیشه‌ها گیر بودند و دایره واژگانشان توسعه نداشته است و انقلاب ما در بحث محتوا بسیار موفق عمل کرده است و پس از انقلاب در شعر رستاخیزی شد.

این شاعر برجسته اصفهانی خاطرنشان کرد: انقلاب به سرعت حرکت می کند و فرهنگ کند حرکت می کند و تا فرهنگ به نقطه مطلوب برسد زمان می برد، با توجه به تمامی هجمه هایی که پس از انقلاب وجود داشته است آنچه در درون شعر اتفاق افتاده است شاید تا ۲۰۰ سال دیگر اتفاق نیافتد و اصفهان پتانسیل خوبی در شعر دارد.

وی افزود: برنامه به ساعت اصفهان تریبون خوبی برای شعر اصفهان در کشور شده است و در همه جا سراغ این برنامه را می گیرند و البته در جلسات انجمن شعرجوان در روزهای شنبه که حوزه هنری در خانه هنرمندان برگزار می کند من سعی می کنم آنچه آموخته ام را به دیگران بیاموزم.

استادشاهزیدی با اشاره به اهمیت شعرا و توجه جهانی که به آثار مولانا و خیام در جهان وجود دارد گفت:  در سال ۲۰۰۱ در آمریکا بیش از ۹۲ میلیون کتاب مولانا به فروش رسیده است و البته در خصوص خیام نیز باید بگویم وی با ۱۶ رباعی و ۳۲ بیت در کل جهان مشهور است و البته خیام قبل از شکسپیر در انگلیس شعرهایش ترجمه شده است.

بر این اساس، استاد شاهزیدی ۴۸سال سن دارد و دارای تحصیلات حوزوی است، بیشترین مطالعات وی در زمینه ادبیات است، خروش دارای ۶ مجموعه شعر منتشر شده است و سالها عضو شورای شعر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و اکنون رئیس انجمن شعر جوان حوزه هنری است و در بعدازظهر روزهای شنبه در خانه هنرمندان نشست شعر جوان را برگزار می کند.

مراسم «به رسم ادب» با همکاری حوزه هنری اصفهان به مناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار می شود که بازدید از هنرمندان شهر اصفهان است.

 

انتهای پیام/

Go to TOP