یک نویسنده در گفت و گو با هنرما؛

«ده، بیست، سی، چل» یادآوری بازی های قدیمی و حس مسئولیت پذیری کودکان است

«بیست، سی، چل» نام کتابی است که خاطره های بازی قدیم را زنده می کند. این کتاب به قلم کوثر بمانعلی و تصویرگری بهشته اسماعیل زاده منتشر شده است.

بمانعلی در گفت و گو با خبرنگار هنرما با بیان اینکه جذابیت این کتاب، یادآوری دوران کودکی و پرخاطره بچه های دهه پنجاه و شصت است، گفت: این کتاب نگاره‌ای است از بازی های خاطره انگیز کودکان دهه پنجاه و شصت، زمانی که بازی های رایانه ای وجود نداشت و بیشتر وقت کودکان در کوچه و به بازی های دسته جمعی می گذشت.
وی با بیان اینکه این دسته بازی ها نه هزینه ای برای والدین داشتند و نه نگرانی برای سلامت بچه ها، ادامه داد: بازی هایی که حس مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، از خودگذشتگی و انجام کار گروهی را در کودکان ایجاد می کرد و باعث می شد که کودکان احساسات شان را بیان کنند. این بازی ها هوش و ذهن کودکان را رشد می داد.
این نویسنده تصریح کرد: این دسته بازی هایی است که هیچ کس نمی داند مخترع آنها چه کسانی بوده اند. بازی با توپ، طناب، چوب، خودکار و کاغذ.
وی هدفش از نگارش این کتاب را یادآوری روزهای خوش کودکان دیروز و پدر و مادرهای امروز دانست و افزود: کمک به والدین، مربیان مهد کودک و مدارس برای آموزش بازی های متنوع و سالم و کم هزینه به کودکان از اهداف نگارش این کتاب است.
بمانعلی خاطر نشان کرد: پیام بسیار مهمی این کتاب سلامتی کودکان در انجام حرکاتی مانند دویدن، پرش و ضربه زدن به توپ است که به کاهش ناهنجاری ها و بیماری های قلبی کمک می کند. بازی های این کتاب به تقویت مهارت آموزی کودکان کمک می کند. برای مثال در بازی زو یا علی زووو، کسی که به عنوان نماینده گروه انتخاب می شود در حالی که نباید نفسش قطع شود و زو بکشد باید وظیفه دست زدن به گروه مقابل را بخوبی انجام بدهد که این موضوع حس مسوولیت پذیری را در کودکان تقویت می کند.
وی ادامه داد: کودکان در بازی های مامان بازی، دکتر بازی، معلم بازی و دزد و پلیس، از طریق بازی کردن نقش‌های متنوع بزرگسالان، مقررات اجتماعی و آداب معاشرت را می‌آموزند. در سایه بازی هم قدرت تخیل و تجسم کودکان تقویت می شود.
او گفت:پیام بسیار مهمی که این کتاب رسالت رساندن آن را برای من میسر کرده است، این است که دویدن، پرش و ضربه زدن به توپ تشدید کننده بعضی از ناهنجاری ها و بیماری های قلبی است، در نظر داشته باشید که از سلامت قلبی فرزندانتان با مراجعه به پزشک اطمینان حاصل کنید.

انتهای پیام/

Go to TOP