نقش مهم فرهنگ کار و بهره وری در رشد کشور

حال و هوای نوروز و بهار که می آید, طولانی ترین تعطیلات رسمی ایرانیان با تعطیلی پنج روزه ادارات دولتی آغاز میشود.ایران با بیست و پنج روز تعطیلات رسمی در جایگاه نخست جهان قرار دارد.

هنرما-حال و هوای نوروز و بهار که می آید, طولانی ترین تعطیلات رسمی ایرانیان با تعطیلی پنج روزه ادارات دولتی آغاز میشود.
ایران با بیست و پنج روز تعطیلات رسمی در جایگاه نخست جهان قرار دارد.
گزارش های رسمی نشان می دهد که از سال ۱۳۵۸ تا کنون تعطیلات رسمی در ایران رشدی ۶۷ درصدی داشته است.
آمارها نشان می دهد که میانگین تعطیلات رسمی در جهان ده روز است.
تعطیلات رسمی در ایران به سه دسته تعطیلات ملی, تعطیلات سیاسی و تعطیلات مذهبی تقسیم میشوند.
تعطیلات ملی چهار روز نخست فروردین و روز سیزدهم همین ماه و تعطیلات سیاسی دوازدهم فروردین روز جمهوری اسلامی ایران, چهاردهم خرداد سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران, سالروز قیام پانزدهم خرداد ۱۳۴۲, بیست و دوم بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و ۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران است.
تعطیلی روز ملی شدن صنعت نفت(۲۹ اسفند)پیشتر در مردادماه ۱۳۷۸ و دوران زمامداری دولت اصلاحات از تقویم رسمی ایران حذف شد اما دوباره و پس از مدت کوتاهی در آبان ماه همان سال به تقویم رسمی ایران بازگشت.
روزهای تعطیلات مذهبی نیز در ایران پانزده روز است.
بنابر بررسی های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی میزان تعطیلات رسمی در ایران بالاتر از متوسط جهانی است.
اگر روزهای تعطیلی جمعه و نیمه تعطیل پنج شنبه را به این آمار بیفزاییم تولید و خدمت رسانی در ایران تقریبا در ۱۵۰ روز از سال متوقف میشود.
۲ روز تعطیل هفتگی در ایران هم, ۲ روز کاری در اکثر کشورهای جهان هستند که این امر مبادلات تجاری و بانکی را مشکل تر هم میکند.
محاسبات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که هر روز تعطیل در ایران معادل ۱۴۲۹ میلیارد تومان به اقتصاد کشور زیان وارد میکند.
جدا از این, میزان بهره وری کار در ایران هم بسیار پایین است و آمار مختلفی در این باره منتشر شده است.
برای تولید کالا و خدمات در جامعه هر چه بازده کار بیشتر باشد قاعدتا رشد اقتصادی بیشتر خواهد بود و در فقدان رشد اقتصادی مسائلی همانند بیکاری و تورم را شاهد خواهیم بود.
میزان بازده کار در ایران چه در مقیاس بین المللی و چه در مقیاس منطقه ای پایین است و بنابر برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به طور میانگین بازده کار در ایران از دو ساعت کمتر است که البته این آمار میان بخش دولتی و بخش خصوصی متفاوت است به این معنا که بازده نیروی کار در بخش دولتی کمتر از بخش خصوصی است.
ولی باید اذعان کرد که مشکل بازده استفاده از منابع تنها مربوط به نیروی کار نیست و در مواردی همچون نحوه استفاده و به کارگیری تکنولوژی و منابع مالی هم مشکلات زیادی وجود دارد.
آمار جهانی نشان می دهد که تنها کویتی ها و عربستانی ها کار مفید روزانشان از ایرانی ها کمتر است.
به طور مثال نویسنده کتاب توهم نفتی و اقتصاد استراحتی طی محاسباتی به این نتیجه رسیده است که هر کارمند رسمی دولتی در ایران در طول سی سال خدمت خود تنها معادل سه ماه کار مفید انجام می دهد و این نشان می دهد که بالابردن کیفیت کار و بهره وری تا چه حد می تواند نقشی مثبت در رشد اقتصادی کشور ایفا کند.

احمدرضا دلیران فیروز-مشاور برنامه ریزی دانشگاه فرهنگ و هنر اصفهان

Go to TOP