به بهانه بزرگداشت شهدا؛

هر روز باید روز شهدا باشد

هر روز باید روز گرامیداشت شهدا باشد. مگر می شود شهدا را از یاد برد، هر چند که شهیدان را فقط شهیدان می شناسند.

به گزارش هنرما به نقل از صاحب نیوز؛ شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است. شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است. شهادت مرگی از راه کشته شدن است، که شهید آگاهانه و بخاطر هدف مقدس و به تعبیر قرآن «فی سبیل الله» انتخاب می کند. یعنی شهید در راهی کشته می شود که هر دو ارزش آگاهانه و فی سبیل الله را داراست و چنین مرگی است که به تعبیر پیامبر(ص) شریف ترین و بالاترین نوع مردن است و علی(ع) آن را گرامی ترین نوع مردن می داند.

هر روز باید روز گرامیداشت شهدا باشد. مگر می شود شهدا را از یاد برد هر چند که همی گفتیم و گفتند از شهیدان، اما شهیدان را شهیدان می شناسند. انگار فقط کوچه ها و خیابان ها را به نام شهدا کرده ایم و اغلب از یادمان رفته اند که اگر همت همت ها نبود هیچ کداممان در این کشور آسایش نداشتیم و اجانب به کشورمان دست درازی می کردند. همچون کشور افغانستان.

شهدا آیینه تمام نمای ایثار و جانفشانی بودند. آنهایی که همسر و فرزند را رها کردند برای دفاع از میهن و از جان گذشتگی نشان دادند و حالا باید وجود پربرکتشان را قدر بدانیم که آنها حیات دارند و زندگی می کنند. یکی از ویژگی هایی که قرآن شریف برای شهیدان ذکر کرده است، مساله حیات و زنده بودن آنها است.

با این حال برخی از ما به خانواده های شهدا بی مهری می کنیم و با رفتار و اعمالمان دل آنها را به درد می آوریم.

عبدالهی یکی از فرزندان شهداست که سالها با غم بی پدری خو کرده است.او که اکنون ۴۰ سال دارد می گوید: ۴ ساله بودم که پدرم به شهادت رسید. تنها از او نگاهی به یاد دارم. نگاهی مهربان و دستی که هر گاه به خانه می آمد بر سر من می کشید. من فرزند اول بودم و سوگلی پدر. هر چه بزرگتر می شدم غم بی پدری بیشتر بر زندگیم سایه می انداخت. دانشگاه که قبول شدم یکی از دوستانم گفت: شما سهمیه داشتید. من به او گفتم: تو ناخنی از پدرم را به من برگردان سهمیه کنکور من مال تو.

این ها یکی از درد و دل هایی که خانواده های شهدا دارند و گاهی از نامهربانی ها و بی مهری های مردم سخن می گویند. آنهایی که ناآگاهانه و از روی نادانی چشم وا کرده اند تا بگویند هر چه به شما می رسد از برکت شهید شدن پدر یا اقوامتان است هر چند نمی دانند که در این وانفسای دنیایی اگر آنها نبودند ما نمی توانستیم زندگی کنیم و بیگانگان پا می گذاشتند بر روی گلوی کشورمان و همه چیزمان را تسخیر می کردند.

یکی از مادران شهدا می گفت: فرزندم مفقود الاثر است و هر روز به انتظار او نشسته ام. روزی نیست که چشم به در ندوزم و آمدنش را انتظار نکشم. حالا برخی از مردم هر چه دلشان می خواهد به ما می گویند.«شما خانواده شهدا هستید به شما رسیدگی می کنند.»

این ها گلایه های بسیاری از خانواده های شهداست که مظلومانه بر زبان می آورند هر چند که مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران آنگونه که باید به این خانواده ها رسیدگی نمی کنند و به قول معروف«آواز دهل از دور خوش است.» این موضوعات دردی است در سینه های جانسوز خانواده های شهدا. دردی که هیچگاه التیام نمی بخشد.

یکی از مادران شهدا می گفت: اگر جنگ بشود من و خانواده ام برای ادامه راه فرزندم به رزم خواهیم رفت. آنهایی که تصور می کنند ما شهید دادیم که پول و پست و مقام بگیریم اشتباه می کنند. شهدا انتخاب شده بودند که رفتند. آنها از جان و مال و همسر و فرزند گذشتند تا بتوانند به مردم و میهن خدمت کنند و در راه آرمان های انقلاب اسلامی جان خود را فدا کردند. حالا سزاوار نیست که به خانواده شهدا بی احترامی شود.

ارج نهادن به مقام والای شهید در واقع ارزشگذاری به انقلاب و ارزش های انقلاب اسلامی است؛ چراکه شهدا ثمره انقلاب اسلامی هستند و همه با یک هدف واحد و پیروی از ولایت فقیه در راه آرمان های اسلام جان خود را فدا کردند.

سید محمد حسین منتظر القائم کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه درباره بزرگداشت روز شهدا می گوید: این روز به منزله بزرگداشت ارزش هاست؛ چراکه شهدا ارزشمندترین انسان های زمینی بودند که به هدف والای خود که شهادت بوده است؛ رسیده اند.

به گفته او، شهادت مخصوص اولیاء خداست و در هر زمانی این اولیاء دوست داشتنی وجود دارند که رسیدن به خدا از آرزوهایشان باشد.

منتظر القائم در پاسخ به این سوال که برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه چه باید کرد، خاطر نشان کرد: برگزاری یادواره ها و بزرگداشت شهدا اقدام خوبی است که انجام می شود اما به صرف برگزاری یک یادواره نمی توان به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همت گماشت.

این کارشناس ارشد فرهنگ و رسانه با تاکید بر اینکه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید از مقطع مهد کودک تا دانشگاه درباره شهدا سخن گفت، ادامه داد: انتشار کتبی درباره شهدا برای هر مقطع و یادآوری رفتار و اعمال آنها با تصاویر برای مقطع مهدکودک می تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت موثر باشد.

Go to TOP