«بزم رزم» مستندی با موضوع انقلاب و جنگ؛

تاثیرگذاری رسانه منبر، بیشتر از موسیقی است

منبر به عنوان اولین رسانه تاثیرگذار از زمان عاشورا و خطابه قراء حضرت زینب سلام الله علیها وجود داشته و همچنان هم تاثیرگذار است.

به گزارش هنرما: تالار سعدی حوزه هنری. ساعت ۱۸ و اکران فیلم مستند«بزم رزم» به کارگردانی سید وحید حسینی و با همکاری حوزه هنری و خانه انقلاب اسلامی. فیلمی که با موضوع موسیقی انقلاب و جنگ و نشان دادن برخی از اثرهای ژانر موسیقی با این موضوعات. مخاطبان هم در دومین روز از هفته انقلاب اسلامی آمده بودند تا فیلمی ببینند که به علاقه دارند.

فیلمی که در آن سبک های مختلف سرودهای و آواهای انقلابی با گویش های مختلف به تصویر کشیده بود و در میان آن پژوهشگران و کارشناسان و هنرمندان نظر می دادند. فیلم جذابی بود با اینکه برخی از مستندها به دلیل روایتگری نمی تواند جذاب و دلچسب باشد؛ اما این قیلم جذابیت خاصی داشت. مخاطب را میخکوب می کرد تا بنشیند و ۱۲۰ دقیقه فیلم را تماشا کند. مخاطب هایی با سنین مختلف که آمده بودند تا خاطرات دوران جنگ و انقلاب برایشان زنده شود.

وجود شخصیت هایی چون حسین علیزاده و زنده نام استاد لطفی، از دانه درشت های موسیقی ایران این فیلم را جذاب تر کرده بود و وقتی لطفی و علیزاده انگشتانشان را بر روی سیم های تار می چرخاندند سکوت سالن مضاعف می شد؛ اما در این میان یکی از مسئولان صدا و سیماهای زمان جنگ و انقلاب گفت: در زمان جنگ برد رسانه ای موسیقی بیشتر از منبر بود و مردم موسیقی را بیشتر از این دوست داشتند که پای منبر وعاظ بنشینند که این موضوع با توجه به نگاه مخاطبان صحت نداشت؛ چراکه منبر به عنوان اولین رسانه تاثیرگذار از زمان عاشورا و خطابه قراء حضرا زینب سلام الله علیها وجود داشته و همچنان هم تاثیرگذار است. پس از اکران فیلم، محمد علی ایزدخواستی به عنوان پژوهشگر گفت: فیلم مستند «بزم رزم» فرصتی است که گذشته را خوانش کنیم و آینده را با این خوانش ترسیم کنیم.

به گفته این پژوهشگر، نکته دیگر این است که کارگردان، بیشتر از اینکه به سمت تحلیل و نقد پیش رود به سمت ارائه اطلاعات پیش رفته و این به دلیل این است که حجم اطلاعات زیاد است و ما در ۱۲۵ دقیقه نمی توانیم موسیقی انقلاب و جنگ را با هم به تصویر بکشیم. ما به نقد پژوهشی بیشتر نیاز داریم تا ارائه اطلاعات.

سید وحید حسینی بیان کرد: زمان تولید و پژوهش از ایده تا اجرا از سال ۹۴ تا ۹۵ به مدت یکسال طول کشید.

او تهیه آرشیو را یکی از مشکلات مستند سازان دانست و گفت: ارگان ها همکاری نمی کنند با توجه به اینکه این فیلم، مصاحبه محور است.

حسینی تصریح کرد: اکنون مشغول ساخت فیلمی درباره دکتر داروساز ادیبی هستم و تاکنون در حدود ۱۲ فیلم ساخته ام.

این پژوهشگر تصریح کرد: وقتی فیلم به پایان می رسد مخاطب هنوز منتظر بقیه فیلم است. گویی مطلبی است که به سرانجام نرسیده و مخاطب هنوز منتظر است.

او با بیان اینکه این فیلم از لحاظ ژورنالیستی موفق است، گفت: در بخش هایی از فیلم، کارگردان گسترده وسیعی را در مقابل خودش قرار داده است که آن را با مشکل مواجه کرده است.

ایزدخواستی با اشاره به اینکه در مجموع مستند ساز نمره قبولی را از ارائه اطلاعات گرفته است، بیان کرد: کارگردان در تدوین توانسته است موضوع را به یک بسته تبدیل کند و این موضوع بسیار سخت است.

وی ابراز داشت: پرداختن به چهره مدیریت حوزه موسیقی، موضوع کیفی است و در این فیلم کاراکترهایی انتخاب شده اند که صادقانه حرف هایی را بیان کرده اند و این نقطه قوت، اثر است.

لازم به ذکر است؛ سید وحید حسینی، کارگردان فیلم «بزم رزم» جایزه ویژه هیئت داوران به بهترین دستاورد فنی یا هنری – سینما حقیقت و نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین برای بهترین فیلم – سینما حقیقت را از آن خود کرده است.

انتهای پیام/

Go to TOP