گلایه یک استاد نگارگری؛

مسئولان صدا و سیما به هنرمندان بها نمی دهند

«وقتی بازیگری در تهران یک فیلم بی کیفیت بازی می کند، شبکه اصفهان او را در برنامه زنده رود می آورد و به مردم معرفی می کنند اما برای هنرمندان شهر خودش کمتر ارزش قائل می شود.»

موزیک ملایمی می پیچد در نگارخانه کوثر و هنرمند بلند قامت می‌ایستد در ابتدای ورودی و به همه مدعوین خوش آمد می‌گوید. اغلب هنرمندان آمده اند تا در یک روز بهاری و در آستانه مبعث پیامبر ختمی مرتبت حضرت محمد ابن عبدالله (ص) از یک اثر هنری در نمایشگاه«نقش قلم در گذر زمان» رونمایی کنند. این نمایشگاه به همت استاد میثم نیلی و دانشجویانش برپا شده است.

میثم نیلی کارشناس ارشد نقاشی ایرانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس انجمن هنرهای تجسمی بسیج هنرمندان استان اصفهان است. این هنرمند ارزشمند ۲۲ تا ۳۰ فروردین نمایشگاهی تلفیقی از آثار خود و دانشجویانش در نگارخانه کوثر به نمایش گذاشته است.

نیلی از نبود حمایت های مسئولان با صاحب نیوز سخن می گوید و تفاوت هایی که بین هنرمندان و بازیگران و خواننده ها گذاشته می شود: «وقتی بازیگری در تهران یک فیلم بی کیفیت بازی می کند، شبکه اصفهان او را در برنامه زنده رود می آورد و به مردم معرفی می کنند اما برای هنرمندان شهر خودش کمتر ارزش قائل می شود.»

این هنرمند نگارگر ادامه می دهد: ما بر آن شدیم که با یک قدم، هنرمندان را به دیگران معرفی کنیم تا آثار آنها در قالب هنرهای دستی، سنتی و تجسمی دیده شود

نیلی می افزاید: به مناسبت هفته مبعث در فروردین برآن شدیم تا نمایشگاهی از ۲۳ هنرجو داشته باشیم که هر کدام به تناوب از یک تا سه اثر ارائه کرده اند که جمعا ۳۴ اثر از دانشجویان و ۱۰ اثر از من است.

به بیان وی، این دومین نمایشگاهی است که با دانشجویان دارم و بیش از ۱۲ نمایشگاه انفرادی در اصفهان، تهران و کشورهای تاجیکستان، ترکیه، ارمنستان و مدائن عراق برپا کرده ام.

نیلی با بیان اینکه برخی از اقشار جامعه تاثیر گذار هستند، تصریح می کند: روحانیون، استادهای دانشگاه و ورزشی‌ها به خاطر اینکه دیده می شوند تاثیرگذارند و با انجام رفتارهای خوب و بد مردم از آنها الگو می گیرند.

به گفته این هنرمند نگارگر، اگر اقشار تاثیرگذار فرهنگ غنی کشورمان را ترویج و گسترش دهند این برای ما یک افتخار است.

نیلی می گوید: وقتی می گوییم تولید ملی و صنایع دستی ایرانی، باید تولیدات آثار هم ایرانی باشد برخی هنرمندان آثار غربی تولید می کنند، باید به هنرهای سنتی و ریشه ای خودمان ارزش دهیم.

وی با بیان اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، ابراز می دارد: وقتی برای جشنواره های فجر از هنرهای مدرن استفاده می شود باید فاتحه هنر اصیل و ریشه دار را خواند.

نیلی با اشاره به اینکه اصفهان شهر هنرپرور است و هنرمند زیاد دارد، ادامه می دهد: مسئولان از هنرمندان کمتر حمایت می کنند، کشور ایتالیا مهد هنر دنیاست؛ اما هنرمندان به فرانسه می روند چون فرانسوی ها پول دارند و می توانند کالای هنری بخرند؛ پس باید بسترهای خرید آثار هنری در کشور فراهم شود.

به اعتقاد این هنرمند، هنر زبان ارتباطی مشترک است است که باید به آن اهمیت داده شود.

نیلی می گوید: موفقیتم را مدیون استادهای هنرمند اصفهان می دانم، من وظیفه دارم مکتب اصفهان را در قالب نو به تصویر بکشم.

این استاد دانشگاه تصریح می کند: نام بازیگرها و خواننده ها در همه عرصه ها دیده می شود؛ اما هنرمندان تجسمی مظلوم واقع شده اند چون ما عادت کردیم هر موضوعی را در قالب صدا و سیما ببینیم.

نیلی ادامه می دهد: صدا و سیما باید هنرمندان تاثیرگذار اصفهان را در برنامه ها دعوت کند.

گفتنی است؛ میثم نیلی، مدرس دانشگاه هنر است و بیش از صد نمایشگاه جمعی و انفرادی برگزار کرده و نشان هنرمندی را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است.

انتهای پیام/

Go to TOP