در یک حرکت غیر فرهنگی؛

ناشران خارجی به دلیل روابط سیاسی از نمایشگاه کتاب بازماندند

رییس هیات نظارت بر ضوابط نشر می گوید: روابط سیاسی می تواند موجب حضور بیشتر ناشران خارجی در نمایشگاه شود متاسفانه ایران هراسی در سال های اخیر مانع حضور بسیاری از ناشران علاقه مند در نمایشگاه کتاب تهران شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد رییس هیات نظارت بر ضوابط نشر و از محققان تاریخ اسلام گفت : امسال به خاطر فراز و فرود دلار مشکل قیمت وجود دارد اما در مجموع بخش بین الملل اتفاقات خوبی را نیز در خود دارد.

وی ادامه داد: ناشرانی که از تونس برای اولین بار در نمایشگاه حضور یافته اند، آثار خوبی آورده اند و از خرید ایرانی‌ها شگفت زده شده اند به گونه ای که من دیروز مراجعه کردم کلیه کتابهایشان در حوزه دین تمام شده و تنها آثارشان در حوزه ادبیات و تاریخ مانده است.

وی با اشاره به برخی دیگر از ناشران عربی که تجربه نخست حضور را دارند گفت: ابن جوزی، دارالمنهاج و… نیز از ناشرانی هستند که برای بار نخست به نمایشگاه آمده اند.

مهدوی راد در پاسخ به این پرسش که جریان نشر عرب به کدام سمت در حال حرکت است، گفت: اطلاعات بنده محدود به نمایشگاه کتاب تهران نیست، من در نمایشگاه‌های متعددی حضور داشته‌ام. تونس، مغرب و لبنان به شدت به سمت روشنفکری دینی حرکت می‌کنند که برخی از آن ها ساختارشکنانه بوده و حتی خط قرمزهای دینی را نیز رد می‌کند. نشر در کشور مصر نیز در حال شکست فضای سنتی اش است و فضای روشنفکری در آن در حال رشد است. البته بیشتر به سمت اسلام غربی در حال حرکت است.

وی ادامه داد: اکنون مطالعات سلفی در جهان اسلام گسترده است. خود سلفی‌ها هم تحت تاثیر قرار گرفته اند. اکنون آثاری در عربستان نوشته می شود که اینگونه آثار ۱۰ سال پیش به هیچ عنوان اجازه ورود به بازار نشر عربستان را نداشت. وضعیت به گونه ای بود که تا ۱۵ سال قبل حتی یک کتاب ترجمه نیز در بازار عربستان وجود نداشت. اما اکنون تاریخ و رمان به شدت ترجمه می شود.

مدیر کتابخانه تخصصی قرآن گفت: به نظر من کلا فضای چارچوب دار متعصبانه اهل سنت در بخش های بسیار مهمی در حال شکست است. برخی ناشران آثاری درباره شیعه منتشر کردند که مطلقا داری نگاه منفی نیست. حتی کتابی نوشته شده برای ضرورت دگرگونی روش های آموزشی در جهان اسلام که ۳ جریان شیعی اشعری گری و سلفی گری را مورد توجه قرار داده و نتیجه گرفته است جریان آموزش دینی در ایران و شیعه پیشروتر است.

وی در پاسخ با اینکه نشر شیعی از چه وضعیتی در جهان برخوردار است، گفت: متاسفانه نشر شیعی وضعیت خوبی به لحاظ گسترش در کشورهای منطقه ندارد. البته بخشی از آن هم بر گردن خود ماست. امسال پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با آرم ایران به نمایشگاه کتاب تونس رفت و به شدت مورد استقبال قرار گرفت به نظر می رسد ما باید از طریق سیاسی و با ورود وزارت خارجه و در کنار آن از نهادهای فرهنگی و سفیران این کم کاری ها را جبران کنیم. این حضور در تونس نیز به دعوت سفیر این انجام شد. متاسفانه ما در فضاهای تیره ای نسبت به یکدیگر هستیم و اگر به سمت شفافیت حرکت کنیم بسیاری از این مشکلات برطرف میشود.

مهدوی راد گفت: البته باید گفت که ما ایران هراسی بسیاری در منطقه داریم سال گذشته ناشری اردنی به نمایشگاه آمده بود که بسیار هم راضی برگشت و گفت که من چند ناشر دیگر را نیز سال آینده با خودم خواهم آورد اما ۲۰ روز پیش با من تماس گرفت و گفت وقتی می خواسته بارش را ارسال کند تحت فشار سیاسی برای نیامدن به ایران قرار گرفته است. مواردی از این دست بسیار است یک ناشر اردنی دیگر نیز در نمایشگاه مسقط با ما آشنا شد و قرار شد که به ایران بیاید اما چندی پیش به یکی از دوستان اطلاع داده بود که امکان حضورش در ایران به لحاظ سیاسی وجود ندارد. سال گذشته نیز دو ناشر مصری را دولت مصر از پای پرواز برگرداند. بناب این باید روابط سیاسی خود را بهتر کنیم تا روابط فرهنگی مان نیز رشد کند.

انتهای پیام/ تسنیم

Go to TOP