هنرمند جوان در گفت و گو با هنرما،

عکاسی تئاتر یک هنر است / سالن های تئاتر اصفهان غیر استاندار است

سالن های تئاتر اصفهان استاندار نیست و همین موضوع باعث می شود که اغلب مواقع عکس های خوبی خلق نشود چون نمی تواند چیزی به عکاسی تئاتر اضافه یا کم کند.

مجید حجتی، هنرمند جوان عکاسی در یک نمایشگاه متفاوت صحنه های تئاتر اصفهان را به تصویر کشیده است. این هنرمند جوان چنان با مهارت وارد عکاسی کرده است که ریز و درشت صحنه از لباس بازیگران تا حرکت دست های بازیکنان را می توان به وضوح دید. چهره های شاد و غمگین و دکوراسیون هایی که مخاطب را به پای صندلی های تماشای تئاتر می کشاند.
او در گفت و گویی که با هنر ما داشته است، چنین می گوید: در سال ۱۳۹۴ اولین نمایش تئاترم را به عنوان«صحنه در قاب» به نمایش گذاشتم که سه سال تئاتر اصفهان را به قاب تصویر درآورده بودم. در سال ۱۳۹۷، ۴۵۰ عکس از ۱۳۵ تئاتر به نمایش گذاشتم که در فاصله سال های ۹۴ تا ۹۶ در سالن های مختلف اصفهان به نمایش درآمده است.
حجتی بیان می کند: هدف اصلی من از این کار تجدید خاطره از نقش های مختلفی که بازیگران مختلف اصفهان به اجرا درآورده اند که این موضوع می تواند یک آلبوم یادگاری برای هنرمندان تئاتر باشد که در صحنه ها نقش هایی که ایفا کردند بسیاری از موضوعات یادشان بیفتد و با آن تجدید خاطره کنند.
این عکاس جوان اصفهانی خاطر نشان می کند: وقتی تمام می شود تنها چیزی که از آن باقی می ماند عکس های آن است. با دیدن این عکس ها به یاد آن نقش ها بیفتیم، اما من تلاش کردم عکس هایی که می گیرم صرفا مستند نباشد. من با تکنیک های شاتر و دیافراگم بازی کردم و صحنه هایی را خلق کردم که در واقع مدرن باشد و فراتر از آن چیزی باشد که همه ما می دانیم.
او ادامه می دهد: در جاهایی با توجه به فضاهای مختلف تشویش و شادی که در صحنه وجود داشته سعی کردم با تکنیک های عکاسی آن صحنه را تشدید کنم و با دیدن عکس ها بهتر متوجه شود که چه اتفاقی در آن صحنه افتاده است و در واقع خواستم به مخاطب بگویم که در واقع عکاسی تئاتر یک هنر است. هنری آمیخته با هنر و از تئاتر و عکسی نورپردازی، چیدمان و حتی صحنه های سینمایی.
به اعتقاد حجتی، عکاسی تنها یک رشته نیست و از چند رشته تشکیل شده است که همه آنها با هم تلفیق می شود و آن موضوعی که به مخاطب ارائه می شود آن چیزی است که ما و مخاطب می بینیم و باعث می شود که از آن برداشت های متفاوتی کند.
به گفته این عکاس جوان، نور مناسب، دکور، بازی خوب بازیگران و میزان سنی که کارگردان به بازیگران می دهد همه این ها هنگامی که در کنار هم قرار می گیرد بهترین صحنه ها را خلق می کنند و مفهوم بهتری به مخاطب می دهد و بسیاری از مواقع این موضوعات را در تئاترهای اصفهان کمتر می بینیم.
حجتی ابراز می دارد: متاسفانه در سالن های غیر استاندارد اصفهان نور و دکور خوب نداریم. طراحی لباس خوبی نداریم و این موضوع بازی بازیگران به ندرت بازی بد می بینیم.
به بیان او، سالن های تئاتر اصفهان استاندار نیست و همین موضوع باعث می شود که اغلب مواقع عکس های خوبی خلق نشود چون نمی تواند چیزی به عکاسی تئاتر اضافه یا کم کند.

انتهای پیام/

Go to TOP